Ano, je pravda, jak říká Radio Jerevan. Jedná se o těžbu tzv." tight oil" z nekonvenčích zdrojů metodou "oilfracking", což by podle některých studíí a článků možná pomohlo vyřešit peak oil problém. Tato diskuze byla vyvolaná rostoucím objemem těžby ropy v USA. Tento fakt je opravdu pozoruhodný, protože se tím zvrátil již 30 let klesající trend.
Ale zapomeňte , že tento epochální objev nás spasí.. Již po prvním roce těžby z vrtu je téměř většina ropy vytěžená a do tří let klesá vytěžený objem na úroveň stripper-well.
Stripper studny jsou ve Spojených státech nazývány vrty, které poskytují pouze několik barelů ropy denně. Takže můžete vrtat a těžit jako zběsilí, a přesto se pravděpodobně nikdy nedosáhne ani celkového objemu přibližně 1,6 milionu barelů denně ze všech břidlic v USA.
Celý svět naletěl obrovské kachně zveřejněné IEA, která tvrdila, že by USA mohli jednou pokrýt svou vlastí spotřebu a dokonce ropu exportovat.
Za dvacet let bude mít oilfracking svá nejlepší léta za sebou, protože s těžbou se na nejbohatších nalezištích samozřejmě už začalo a v Severní Dakotě vytěžené množství ropy z břidlic klesá už nyní.
Všechno to není překvapivé, když víte, že míra využití z ropných břidlic (vlastně Tight Oil) je mezi 2 a 4%, což je méně než jedna desetina vůči konvenční ropě.
Facit: Prudký nárůst cen ropy a moderní těžební technika vedly k vývoji nekonvenčních ropných ložisek, které byly dříve nedostupné nebo prostě neekonomické. Množství, které může být za časovou jednotku z těchto zdrojů vytěženo,ukazuje, že není v žádném případě jisté, že nekonvenční ropa může kompenzovat počínající pokles těžby ropy konvenční.
P.S. problematikou využití nekonvenčních zdrojů ropy a plynu se podrobně zabývají články na webech, např.: peak-oil.com, ASPO International, The Oil Drum, Propagandafront.de, a další.
Juan Convidado
