Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Itálie ve zlomovém bodě: Prezident zvolí premiéra nebo správce do voleb

Itálie ve zlomovém bodě: Prezident zvolí premiéra nebo správce do voleb

21.03.2013 18:08, aktualizováno: 22.3. 9:41
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Italský prezident Giogio Napolitano se rozhoduje, jak „rozsekne“ vleklý politický pat po předčasných volbách v zemi. Schází se postupně s lídry ve volbách vítězných stran. Ti každý doufají v řešení, které není schůdné pro toho druhého. Jako nejpravděpodobnější karta se jeví nové předčasné volby v zemi, možná už v červnu.

Trhy po počátečním šoku zůstávají k Itálii možná až příliš apatické, jejich negativní směr diktuje Kypr. Jen připomeňme: v dolní komoře italského parlamentu díky volebnímu bonusu získala většinu Bersaniho PD, v senátu je ale situace patová. Obě komory přitom mají v Itálii zhruba shodnou váhu a bez jedné z nich efektivně vládnout nelze.

Jedinou stabilní volbou velká koalice. Šance na ni není

Z klíčových schůzek v uplynulých týdnech a dnes vzešly dva vzkazy, které zavrhují zřejmě jedinou možnou vládu Itálie s nadějí na dlouhodobější stabilitu a kroky jdoucí v souladu s eurozónou – Bersaniho PD s Berlusconiho PdL. Dvojka italských voleb Silvio Berlusconi požaduje uzavření koalice s vedoucí demokratickou stranou voleb PD v čele s Pier Luigi Bersanim, ten ale preferuje jednobarevnou vlastní menšinovou vládu, pro kterou doufá v podporu části zákonodárců třetího nejsilnějšího subjektu voleb – pětihvězdičkového protestního hnutí M5S v čele s italským komikem, blogerem a panem antieuro Beppe Grillem.

„Máme tři politické subjekty podobné síly, ale ani jednu možnost pro spolupráci,“ shrnul ale stávající zákopy Berlusconi. „Moje a Bersaniho strana jsou jedinou skutečnou levicí v zemi. Je naší zodpovědností sestavit vládu,“ uvedl Berlusconi, který chce o nové vládě rozhodovat s Bersanim. Jeho ale přitom nechce v roli premiéra. „Jsme ve vleklé krizi. PD již vybrala mluvčí obou komor parlamentu, neměla by volit nového premiéra a neměla by sama volit nového prezidenta země,“ uvedl Berlusconi. Napolitanovi končí mandát 15. května, o nástupci má být jasno do 15. dubna. Hraje se o to, čí bude prezident, který bude vyhlašovat nové volby v zemi.

Bersani nicméně v roli lídra voleb Napolitanovi sdělil, že je přesvedčen, že právě a pouze on má v rukou cestu k nové vládě. "Jsem přesvědčen, že mám, a doufám, že mám, řešení ve svých rukou," uvedl Bersani po schůzce s prezidentem. On i jeho strana PD požádali Napolitana, aby jim svěřil mandát k sestavení vlády. "V pátek zveřejním své rozhodnutí," uvedl prezident Napolitano. Má se tak stát odpoledne. "Itálie potřebuje změnu a brzké sestavení vlády. Naše koalice je schopna ji dodat. Není žádný plán B, plán A, ale tento," uvedl Bersani. Podle italského listu La Repubblica mu mandát bude svěřen.


Bersani spojení s Berlusconim, odsouzeným v říjnu za daňové podvody, odmítá. Po jejich dohodě v listopadu 2011 se do čela administrativní italské vlády dostal „správce“ Monti, který v předčasných únorových volbách jako „odměnu za reformy a úspory“ nedostal do Italů ani 10 % hlasů a překvapivě propadl ve své roli spojence v nové italské vládě pro Bersaniho.

O los si řekl „eurocokoli pryč“ Grillo

Poprvé k jednacímu stolu dnes ve čtvrtém týdnu do voleb usedl lídr protestního M5S Grillo. Ovšem tím způsobem, že si sám řekl o mandát k sestavení italské vlády. „Pětihvězdičkové hnutí od prezidenta požaduje plnohodnotný mandát tak, aby mohlo v parlamentu prezentovat svou vládní agendu a hledat pro ni podporu,“ uvedla Roberta Lombardi, která vede poslance strany.

To je potíž. Grillo vede kampaň, která je založena na snaze o konec tradičních politických stran v zemi a jejich obměnu, vzešlou z voleb, na přehodnocení členství Itálie v eurozóně, na „návratu Itálie Italům“. V politice je nováčkem, sběratelem protestních hlasů, osobností jdoucí proti systému a zaběhlým pořádkům, proti bankám. To je dost strašáků pro tradiční italské strany a politiky, reprezentaci eurozóny i finanční trhy a dostatek důvodu pro ostřílené italské politiky snažit se jej zbavit. To by bylo možné dohodou Bersaniho a Berlusconiho a změnou volebního systému v zemi ještě před novými volbami. To se ale jeví nyní jako málo pravděpodobné.

Nové volby, nový premiér technokrat

Bersani by dle slov všech zúčastněných neměl získat mandát do Napolitana, pokud mu většinu v senátu nepotvrdí. Lídr Ligy Severu Giacomo Stucchi po schůzce s prezidentem uvedl, že menšině mandát nepředá. Pak je na stole jméno pro úřednickou vládu do co nejbližších voleb. V úvahu dle italských zdrojů připadají lídr senátu Pietro Grasso, Bersaniho poradce a bývalý vyšetřovatel mafiánských kauz. Dále ministryně vnitra v Montiho vládě Anna Maria Cancellieri, jeden z šéfů italské centrální banky Fabrizio Saccomanni či bývalá eurokomisařka Emma Bonino. Evropská karta je zde jasná. „Jsem ochoten udělat cokoli, abych zemi pomohl,“ uvedl Grasso. Mluvčí jeho připravenost post vzít potvrdil s tím, že „se ale o něj nepere“. Drobnou nadějí pro vznik italské vlády je některé z těchto jmen v čele velké koalice PD a PdL. Jeví se to ale pramálo pravděpodobné.

„Jsme hluboce přesvědčeni, že i v případě, že nějaká italská vláda vznikne, bude krátkodobá a nové volby se uskuteční buď ještě v červnu či nejpozději v říjnu,“ uvedl tým Citigroup, který Itálii sleduje. Dříve hovořil o podzimních termínech.

Předvolební průzkumy ukazují na další pat

Dva poslední průzkumy nynějších volebních preferencí v zemi dobře ukazují, jak „zabarikádovaná“ situace nadále je. Podle průzkumu IPR pro státní televizi RAI 1 vede v preferencích koalice Berlusconiho PdL s 31 % před koalicí Bersaniho PD s 28,9 %. Protestní hnutí Grilla má 24,5 % a Monti dle průzkumu 8,8 % hlasů.

Co na to průzkum Ipsos rovněž pro RAI TV (oba průzkumy byly realizovány 18. března)? Lídrem je dle něj Bersani s 30,9 % před protestním hnutím Grilla s 28,2 % a Berlusconim s 28 %. Montimu průzkum připisuje 9,9 % hlasů.

Oba průzkumy jsou dobrou ukázkou trojice stejně silných subjektů, z nichž žádný není schopen uplatnit koaliční potenciál s druhým. Podrobný pohled na únorová volební data ale odhalil, že pokud se odfiltruje podpora menšinových středolevých koaličních partnerů, Vítězem je Grillo před Bersanim a Berlusconim v poměru 25,6 % ku 25,4 % ku 21,6 %. I to ale neukazuje nic jiného, než pat.

Nespustí-li nic jiného, zřejmě vyprovokuje právě alespoň generační obměnu ve vedení tradičních italských parlamentních stran.

Odraz v ekonomice

Končící vláda v čele s Mario Montim čerstvě rozhodla po dohodě s Evropskou unií o zvýšení odhadu rozpočtového schodku kvůli uspíšení plateb v rozsahu 40 miliard eur, dlužných soukromým firmám. Místo 2,1 % schodek dosáhne odhadovaných 2,9 % HDP, uvedl ministr financí Grilli. Polovina bude splacena ve druhé polovině roku 2013, druhá v roce 2014, což předpovídá totéž příštímu roku. 8. března ratingová agentura Fitch snížila o stupeň italský rating. Letos čeká pokles ekonomiky o 1,8 % a růst dluhu na 130 % HDP ze 127 % HDP loni. Sama Itálie teprve dnes zhoršila odhad poklesu italské ekonomiky letos na -1,3 % z -0,2 %, v příštím roce čeká růst o 1,3 %.

Finanční trhy jsou nyní ohledně Itálie v klidu, když „armageddon“ započetly proti nabuzeným nadějím na stabilní vládu hned po volbách. Výnos na 10letém italském dluhopisu dnes klesl o několik bazických bodů k 4,61 %. Shodnou měrou jako německý k 1,34 %.

Podle povolebních odhadů Citi či Goldman Sachs by oznámení nových předčasných voleb vedlo k růstu výnosů italského dluhu na úrovně zatím nejvyšší krize pro zemi, listopadu 2011. Spread vůči německým 10letým bundům tehdy dosahoval řádově 5,5 %. Výprodej italských dluhopisů po celé délce výnosové křivky se pak dle odhadů analytiků bude řídit tím, nakolik budou drženy či naopak uvolňovány vazby mezi italskou politikou a reprezentací země a eurozónou. V případě delšího období slabé, vratké vlády či i v případě dalších předčasných voleb a opětovného patu analytici zmiňují potřebu přijetí vnější finanční pomoci.

(Zdroj: ANSA, Bloomberg, Ipsos, RAI, Citigroup)

Dění v povolební Itálii sledujte na Patria.cz:

Itálie_vlajka

 

 

 

 


Čtěte více:

Itálie po volbách: Co nám může připravit? (analýza)
27.02.2013 18:17
První euforie i první pád trhů na výsledku italských parlamentních vol...
Itálie nabírá kurz k novým volbám. Prezident hledá lídra dočasné vlády
06.03.2013 17:58
Prezident Giorgio Napolitano začal hledat vhodné jméno pro premiéra da...
Fitch snížila po volbách rating Itálie, ekonomika loni klesla o 2,4 %
11.03.2013 8:27
Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila hlavní úvěrovou znám...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace
13:45Index S&P 500 letos uzavře ještě o 300 bodů výše, potáhnou ho cyklické akcie, říká stratég
12:53Akcie problémové firmy Evergrande před splátkou prudce posílily. Peking však varuje před krachem
11:44ČEZ chce kolem roku 2040 začít stavět malé modulární reaktory
11:43Německou ekonomiku může příští lídr pozvednout...nebo zničit
11:27Jak zlevnit a zpřístupnit elektroauta? Skupina Volkswagen zvažuje baterie v nich zákazníkům pronajímat
11:17Pozitivní vývoj pokračuje. Fed trhy nezaskočil, slabá data nevadí  
10:54Čipová krize připraví výrobce aut na tržbách o 210 miliard dolarů
10:49SAB Finance a.s.: Zveřejnění dodatku č. 3 k prospektu akcií SAB Finance a.s
10:46Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila. Brzdí ji opatření proti koronaviru i problémy v dodavatelském řetězci
10:31Provozovatelé plynárenských soustav ve střední Evropě plánují vodíkový koridor přes Ukrajinu
10:17Podpora pro největší zvýšení sazeb za 24 let v ČNB sílí, vládě navzdory
9:11Rozbřesk: O krocích Fedu rozhodnou data z trhu práce. Problémy polského zlotého se začínají kupit
8:53Evropské burzy po zasedání Fedu mohou otevírat do plusu. Zlato ztrácí  
22.09.2021
22:02Wall Street po nedávných výprodejích zabrala; nezastavil jí ani Fed  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů