Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cyklickou mapu máme hezkou, jen nevíme, kde je sever

Cyklickou mapu máme hezkou, jen nevíme, kde je sever

25.03.2013 18:19

V globální ekonomice nyní najdeme škálu zemí v různé fázi ekonomického cyklu (viz Co ekonomická velmoc, to paradox). Podívejme se na to, jak na tento obrázek hledět z pohledu návratnosti jednotlivých skupin investičních aktiv. V tabulce je tato návratnost ve čtyřech základních fázích ekonomického cyklu, tedy ve fázi oživení, expanze, kontrakce a recese. Pohled na akcie ve vyspělých a rozvíjejících se ekonomikách (DME a EME) ukazuje, že největší návratnost generují během oživení, ve fázi expanze již zisky znatelně klesají, během recese jsou samozřejmě nejnižší. Historicky vysoká návratnost EME ale znamená, že i během recese generovaly téměř 9 %. Můžeme ale poměrně přesvědčivě tvrdit, že tyto časy jsou pryč.

Akcie můžeme podle čísel považovat za mírně vedoucí indikátor (největší návratnost při oživení), lepším vedoucím indikátorem jsou ale spekulativní dluhopisy HYD – ty generují druhou největší návratnost už během recese. Vyloženě obrannou investicí jsou samozřejmě dluhopisy vládní (u zemí považovaných za bezpečné). Ty americké (UST) generují největší návratnost během recese, nejmenší naopak během expanze, ale celkově jde o dosti vysoká čísla.

Zajímavý cyklický profil mají (přesněji řečeno měly) komodity. Podle tabulky jim nevadí nic, jen recese. Jinak řečeno, oživení, boom i kontrakce generují podobnou návratnost (a to dosti vysokou), vše se ale prudce mění v poslední fázi cyklu. Po nich jsou v tabulce na inflaci citlivé akcie, které jsou svým profilem podobné EME. Zajímat nás budou i přímé investice do nemovitostí (DRE) – těm se nevede nejlépe při recesi a ani během oživení. Mohli bychom tak uvažovat o tom, že zatímco akcie a spekulativní dluhopisy jsou vedoucí veličinou, reality zpožďující se. Poslední v tabulce je hotovost, čímž se myslí krátkodobé vládní dluhopisy. Pohyb jejich cen (opačný k vývoji výnosů) generuje největší návratnost během recese, nejmenší během kontrakce. 

001
 
Z praktického hlediska nás na uvedeném zajímá následující: Je popsaný pohyb stabilní – dá se na něj spoléhat i do budoucna? A v jaké fázi cyklu se nacházíme nyní (či která fáze přichází, abychom bylo o krok vepředu? Domnívám se, že jako základní mustr by uvedené vazby měly držet i do budoucna. Pokud vidíme odchylky, je to dáno hlavně specifiky daného cyklu. Pokud by nastaly nějaké strukturální posuny v reakci aktiv na cyklus, nejspíše by to bylo u EME a komodit.

Překvapivě těžké je ale odpovědět na druhou otázku – tedy na to, jak charakterizovat současnou fázi cyklu. Graf ukazuje růst ekonomik vyspělých, zemí BRIC a ostatních rozvíjejících se ekonomik – jde o jejich příspěvek k celkovému růstu ekonomiky globální, který je vyznačen červeně. Po propadu let 2008 a 2009 přichází fáze oživení a snad krátká fáze boomu, který ale rychle přechází v to, co můžeme nazývat novým normálem. V něm se růst vyspělých ekonomik jako celku snižuje někdy až k hranici černé nuly, strukturálně klesá růst jejich rozvíjejících se protějšků. Celkově se pohybujeme znatelně pod dlouhodobým trendem, vedou se diskuse o tom, jak velká je produkční mezera.

002

USA jsou nyní možná na cestě k trochu silnějšímu oživení, z hlediska výše uvedené tabulky je ale otázka, zda to brát jako nové „oživení“, či jako další fázi boomu. Nejednoznačný je vývoj i v Číně – pokud tvrdě dopade a její růst klesne někam pod cca 5 %, nejde technicky o recesi, faktické důsledky (nezaměstnanost, problémy v ekonomice) by ale recesí byly. Ještě složitější je situace v Japonsku, které tradičním cyklem již dlouhé roky v podstatě neprochází. Namísto toho je dlouhodobě utlumené, nyní by mohlo opět projít minioživením. Co ale přijde po něm, je velkou otázkou. Jasno má snad jen eurozóna – recese je prostě recese. I zde se ale musíme ptát, zda jde o klasickou cyklickou recesi (na kterou by byla uvedená tabulka zřejmě hodně aplikovatelná), či recesi s významným strukturálními faktory. Asi od obou trochu, což aplikaci standardního cyklického investování opět stěžuje (pro detailnější popis současného výhledu viz zmiňovaný předchozí článek). Mapu máme hezkou, jen nevíme, kde je sever.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2025
6:06Clinton: První vlna pochyb o umělé inteligenci, ale stále je tu výhled na několikaletý růst technologií
01.04.2025
22:01Americké indexy díky silnému závěru rostly  
17:27Odklon od amerických trhů – krátkodobý jev, nebo strukturální změna?
17:26Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla Evropská komise
17:06Akcie se snaží odolat špatným číslům, dluhopisy dnes jedou  
16:53Slabý index ISM potvrzuje stagflační dopad cel na americkou ekonomiku  
15:19The Washington Post: Trump chce většinu dovozu zatížit clem kolem 20 procent
14:52Klid před bouří? Wolfe Research hledá mezi rodícími se dividendovými aristokraty
13:11Inflace v eurozóně v březnu zpomalila, nezaměstnanost v EU v únoru klesla
12:28Co bude nyní dělat americká centrální banka?
11:06Patria Finance zásadně zlevňuje online obchodování a představuje novou obchodní platformu
10:45Evropa se zelená, ale americké futures naznačují před daty opatrnost  
10:16Český průmysl otáčí směr a vyhlíží lepší zítřky. Ale pozor na Trumpova cla!
9:07Rozbřesk: Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy
9:04Čínská média: Čína, Japonsko a Korea dají na americká cla společnou odpověď
8:52Trhy čekají na cla, Evropa zahájí pozitivně  
6:00Morgan Stanley: Ve druhém pololetí se situace v ekonomice změní
31.03.2025
21:50Dolar, ropa a výnosy dluhopisů – jaký obrázek nyní kreslí směrem k ekonomice a akciím
17:32Wall Street je rozpolcená. Technologie tlačí indexy dolů, ale defenzivním sektorům se daří  
16:46Německá inflace zpomaluje na 2,2 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m