Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zachrání trh „likvidita“?

Zachrání trh „likvidita“?

18.04.2025 17:17

K všemožným úvahám o tom, jak akciový trh táhne, či táhla likvidita, mám rezervovaný postoj. Je do značné míry dán tím, že ona likvidita není často nijak přesně definována. Dnes se podíváme , jak si vede trh relativně k jedné smysluplně zadefinované likviditě a spolu s tím na fundamentální vývoj v ekonomice.

1.Likvidita: Třeba investor Tom Lee hovoří o tom, že na úrovni sazeb se nyní nedá čekat, že by Fed akcie nějak zachraňoval. Ale na úrovni likvidity může existovat určitá „Fed put“. Tedy obrazně řečeno určitá hranice, při které by Fed akciím likviditou pomáhal. Nevím, co tím pan Lee konkrétně myslí. Ale nabízí se stopka kvantitativnímu utahování, respektive nájezd na opětovné uvolňování. Podobné QE bylo přitom právě tím, kvůli čemu se po řadu let množily úvahy o akciích tažených nahoru likviditou. A hodně pak tyto teze utrpěly ve chvíli, kdy „likvidita“ ve formě QE otočila směr a akcie rostly vesele dál.

Následující graf ukazuje likviditu zadefinovanou jako změnu rozvahy americké centrální banky (tedy ono QE, či kvantitativní utahování QT), k tomu ale repo operace a změnu bilance vládního účtu u centrální banky. Vidíme tak například, že od roku 2014 tato likvidita klesala (přestože objem dluhopisů a MBS v rozvaze Fedu byl konstantní). A akcie stejně rostly a to po řadu let. Pak šly obě proměnné ruku v ruce, aby se v roce 2023/2024 jejich cesty zase rozešly:


ll
Zdroj: X

Graf tak z mého pohledu potvrzuje, že s vlivem likvidity se musí opatrně. Či lépe řečeno, dříve či později rozhoduje fundament. Pokud přijmeme tuto tezi, nemělo by pro akcie velký smysl ani to, pokud by Fed nyní přehodil na QE. Tedy přesněji řečeno, pokud by k tomu došlo bez výraznějšího obratu ve fundamentu, V menší míře to ale podle mne platí o sazbách – jejich pokles nedosahující iracionálních rozměrů by stejně stál ve stínu toho, co se nyní děje na poli vládní ekonomické politiky. A jaký to má dopad na ekonomiku a ziskovost obchodovaných firem. Navíc Fed vysílá celkem jasné signály, že vládní chaos dávat do pořádku nehodná, i když tlak na něj znatelně roste a to do roviny osobních útoků. Což je ale vizitka těch, kteří útočí.

2.Co onen fundament? Před časem jsem tu psal o překvapení z Atlanty - prudkému poklesu odhadů růstu americké ekonomiky ze strany modelu Fedu v Atlantě. A to i po očištění o efekt dovozů zlata. Pohled na aktuální výstupy modelu už tak překvapivé nejsou v tom smyslu, že se drží dál na hodně nízkých úrovních, odzlatěné někde na červené nule. Konsenzus má přitom jasnou tendenci dotahovat se na Atlantu, ne naopak (viz i včerejší úvaha nad predikcemi od Goldman Sachs).

mmm
Zdroj: X

3.Finanční podmínky: Ještě malý návrat k tématu likvidity – mnohem přínosnější může být sledování finančních podmínek. Likvidita ze strany Fedu a sazby jsou jakýmsi prvotním impulsem mířícím do ekonomiky, záleží ale na tom, jak si jej trhy přeberou. A to ukazují právě finanční podmínky. Hezkým příkladem bylo předchozí snižování sazeb doprovázené zvýšenými obavami z vyšších inflačních tlaků. A tudíž růstem výnosů dlouhodobějších obligací (ne jejich poklesem, který by na první pohled dával v prostředí klesajících sazeb větší smysl). Tento růst výnosů přitom sám o sobě finanční podmínky utahoval a ekonomika a trhy se tak částečně seberegulovaly (šly proti vyšším inflačním tlakům). Goldman Sachs pak nedávno predikoval, že proběhlé utahování finančních podmínek bude samo o sobě snižovat tempo růstu amerického produktu o několik desetin procentního bodu.

 

Čtěte více:

Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
18.04.2025 6:06
Minulý týden nám přinesl další kapitolu v celních válkách, když USA oz...
Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
18.04.2025 9:53
Americkému provozovateli placené streamovací platformy Netflix vzrostl...
Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
18.04.2025 13:31
Peter Boockvar z Bleakley Financial Group se domnívá, že Fed nebude ek...

Váš názor
  • Likvidita
    18.04.2025 23:45

    Likviditu dodávají pouze centrální banky? Komerční banky multiplikačním efektem likviditu nedodávají?
    joker1
    • Re: Likvidita
      19.04.2025 15:31

      Likviditu (přesněji řečeno rezervy) dodávají centrální banky komerčním bankám. Komerční banky pak nic nemultiplikují a současně ani tuto likviditu nepotřebují ke své obchodní činnosti. Likviditu potřebují pouze za účelem plnění regulačních požadavků, např. v podobě povinnosti držení povinných minimálních rezerv a za účelem vypořádání mezibankovního platebního styku (převodů peněz mezi klienty různých bank). Komerční banky vytváří peníze transakcemi (typicky úvěrovými) s nebankovními subjekty a teprve tyto transakce mohou zvyšovat objem peněz v ekonomice s tím, že některé z těchto nových peněz doputují až na akciové trhy. Dodávání likvidity do bankovního systému má ale NULOVÝ! vliv na schopnost ekonomických subjektů (a to včetně bank) cokoliv (včetně akcií a státních dluhopisů) nakupovat . Stejně tak má příliv likvidity do bankovního systému NULOVÝ! vliv na schopnost bank uzavírat ony transakce (zpravidla úvěrové) s nebankovními subjekty. Kupní sílu nebankovních subjektů určuje aktuální množství peněz, kterými v daném okamžiku disponují. Kupní sílu bank závisí na velikosti vlastního kapitálu, který není aktuálně vázán pravidly pro kapitálovou přiměřenost na krytí rizik plynoucích z aktiv již držených danou bankou. Stručně řečeno, dodávání likvidity do bankovního systému se strašným způsobem, zcela nesprávně přeceňuje, resp. v minulosti přeceňovalo. Dnes už si zastánci těchto nesprávných názorů všímají, že jim ta jejich teorie v praxi nefunguje...
      Richard Fuld
      • Re: Likvidita
        19.04.2025 18:10

        Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Nesprávně jsem chápal pojem likvidita. Pokud si likviditu budeme definovat pouze jako dodávání peněz centrální banky komerčním bankám za účelem plnění regulačních požadavků, pak likvidita nemá vliv na ceny akcií. V současnosti americké banky nepotřebují likviditu kvůli povinným minimálním rezervám, neboť ty byly v USA zrušeny. Nicméně si myslím, že úvěrová expanze (transakce mezi bankami a nebankovními subjekty) má na cenu akcií větší vliv než naznačujete. Začátkem 80. let (zřejmě v souvislosti s koncem krytí dolaru zlatem v roce 1971) začal exponenciální růst amerického dluhu a stejný vývoj měl i akciový index DJI. Je tato korelace pouhou náhodou?
        joker1
        •  
          19.04.2025 20:23

          Jen ještě doplním, že držení nadbytečné likvidity (nad rámec PMR a potřeb k vypořádání mezibankovního platebního styku) znamená pouze, že banky tuto nadbytečnou likviditu drží na svých rezervních účtech, popř. ji centrální banka sterilizuje pomocí k tomu určených transakcí. Volnou likviditu mohou banky použít k nákupu státních dluhopisů. Banky ale nemohou nadbytečnou likviditu použít k nákupu akcií, či jiných rizikových aktiv, pokud k nákupu těchto rizikových aktiv nedisponují potřebným vlastním kapitálem, tak aby i po nákupu těchto aktiv stále dodržovaly pravidla kapitálové přiměřenosti.
          Richard Fuld
        •  
          19.04.2025 18:40

          Ano, problém je v pojmu likvidita. Uvěrová expanze ale nijak nesouvisí s dodáváním likvidity centrální bankou. A ano úvěrová expanze zvyšuje objem peněz v ekonomice a tím posiluje i kupní sílu, což se může projevit i růstem cen akcií.
          Richard Fuld
Aktuální komentáře
21.07.2025
6:08Kdy se začne evropským akciím dařit? Firmy trápí cla a slabý dolar  
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data