Zatímco americké akcie míří k novým rekordům a dolar solidně posiluje, komodity mají za sebou kvartál stagnace. Index S&P GSCI obsahující 24 surovin za 1Q13 připsal 1,4% růst, což je nejslabší první kvartál od roku 2010. Analytici a investoři komoditám příliš nevěří ani do budoucna. Podle mediánu devíti z nich, které oslovila agentura Bloomberg, by se index GSCI měl do konce června usadit na 644 bodech, tedy o procento níže než v současnosti. V rámci indexu by se mělo dařit kávě Arabica, stříbru a niklu, zatímco bavlna, ropa a zemní plyn budou klesat.
Loni si komoditnímu trhu jako celek vedl průměrně. Vzácné kovy typu zlata, stříbra, paládia či platiny zaznamenaly jednociferné zisky. Ze zemědělských plodin se lépe dařilo sóje a pšenici, zatímco cukr, bavlna a káva propadly. Ty tam jsou doby, kdy poptávka po všech komoditách od uhlí po olej raketově stoupala, hnána zejména hladem rychle rostoucí čínské ekonomiky, což lákalo investory. Index GSCI je oproti roku 2001 téměř na čtyřnásobku.
GSCI překonal celosvětový index akcií World MSCI, dolarový index i index dluhopisů Merill Lynch šestkrát za posledních 11 let. Ke konci února bylo podle odhadů banky (2,97 GBP, 1,87%) ve finančních produktech navázaných na komoditní indexy uloženo 132 mld. USD.
Zatím poslední býčí trh na komoditách přišel v loni v srpnu, kdy katastrofální sucho ve Spojených státech vyhnalo ceny mnoha zemědělských plodin do závratné výše. Poté se dostavila korekce, která se pro řadu surovin změnila v hlubší propad. Devět komodit z palety GSCI oficiálně vstoupilo do medvědího trhu, což znamená, že od dosažených maxim odepsaly alespoň 20 %. Na váze GSCI se těchto devět titulů podílí ze 17 %.
Akciový Index Dow Jones Industrial Average od začátku ledna posílil o 11,2 % a prolomil pět let starý rekord. Širší S&P 500 si za 1Q13 připsal 9,5 % a taktéž se dostal na nové historické maximum. Dolarový index, který sleduje vývoj americké měny vůči měnám šesti největších obchodních partnerů, za uplynulé tři měsíce posílil o 3,7 %. Komoditní GSCI se pohybuje 27 % pod svým maximem z července 2008.
Stagnace komoditního trhu a také menší cenové výkyvy se odráží v poklesu zisku z obchodování v největších bankách. Příjmy deseti největších finančních ústavů loni klesly o 24 % na 6 mld. USD. Podle analytické společnosti Coalition se jednalo o první pokles od roku 2008. Nejúspěšnější byli tradeři americké (146,92 USD, 0,60%), následováni (48,19 USD, 0,75%) a (21,81 USD, 0,69%). Ukazatel volatility GSCI v rámci 100denního období v březnu klesl na nejnižší hodnoty od roku 1996.
Konec komoditního supercyklu, tedy delšího období růstu cen, ohlásila v listopadu banka (44 USD, 0,48%). Významnou roli v tom podle ní hraje zpomalování a zrání čínské ekonomiky, která se vypracovala na největšího importéra a spotřebitele mědi, železa, bavlny a celé řady dalších surovin. Roky zvýšených cen navíc podnítily těžaře i pěstitele k navýšení produkce.
Celkový objem spravovaných aktiv navázaných na komoditní trh od začátku roku klesl o 3 % na 410 mld. USD. Hedgeové fondy a další velcí hráči jsou momentálně ohledně růstového potenciálu komodit nejskeptičtější za poslední čtyři roky a sází na plošný pokles surovin od mědi po pšenici.
Jelikož současné hospodářské klima nestačí na oživení trhu jako celku, obchodníci doporučují pečlivě vybírat jednotlivé komodity. v březnu varovala před poklesem mědi a ropy. Podle mediánu 20 analytiků by mělo stříbro v probíhajícím kvartálu připsat 14 %, jelikož mu pomůže rostoucí poptávka investorů i průmyslových spotřebitelů.
Platina by podle mediánu 17 odhadů měla ve 2Q13 zdražit o 7 %. Podle dat agentury Bloomberg objem pozic v ETF produktech navázaných na vzácný kov v minulém týdnu dosáhl nového rekordu. očekává, že platině pomůže pokles těžby na 13leté dno kvůli uzávěrce několika dolů v Jižní Africe.
Dařit by se mělo i kávě Arabica, která by měla podle mediánu šesti analytiků během tří měsíců posílit o 14 % na 1,57 USD za libru (0,45 kg). Po propadu cen o 42 % od ledna 2012 je Arabica tak levná, že se pražírnám vyplatí přidávat ji do směsí na úkor robusty. Dalším černým koněm je podle 22 analytiků nikl, který by do konce června měl zdražit o 9,4 %.
Pokud by investoři chtěli vydělávat na shortování, tedy otvírání krátkých pozic, měli by se zaměřit na bavlnu, kterou táhne dolů velký převis nabídky nad poptávkou. Přebytky se podle a Deutsche bank budou letos tvořit i na trzích mědi, zinku, olova a hliníku. Pokles ceny podle průměru 20 odhadů čeká ve 2Q13 i americký zemní plyn, a to o 15 %.
(Zdroje: Bloomberg, , , Deutsche Bank)