Aktualizováno „O nás bez nás.“ Tak by se dala shrnout kritika snahy kyperské vlády získat peníze z prodeje „přebytečného“ zlata ze strany šéfa centrální banky. Kypr drží ve svých rezervách zlato v hodnotě asi 535 milionů eur a oficiální místa mluví o prodeji žlutého kovu v hodnotě asi 400 milionů eur. Kyperský guvernér ale radikálně vystoupil proti jednání domácí vlády.
„Vláda plánuje v následujících měsících prodat část svých zlatých rezerv,“ potvrdil dnes dřívější spekulace nový kyperský ministr financí Haris Georgiades s tím, že další detaily budou teprve upřesněny. „Rozhodně je to významné rozhodnutí,“ dodal dnes Georgiades.
Již na konci minulého týdne informované zdroje s odvoláním na oficiální zprávu z Bruselu uvedli, že dohoda o mezinárodní pomoci Kypru počítá s tím, že země prodá „přebytečné“ zásoby zlata za přibližně 400 milionů eur, aby tak pomohl financovat část svého záchranného programu. Mluvčí kyperské centrální banky ale následně celou záležitost dementoval. „Nic takového nastoleno nebylo,“ uvedl Aliki Stylianou a dodal, že takovýto druh rozhodnutí nepřísluší politikům, ale je na rozhodnutí nezávislé bankovní rady kyperské centrální banky.
Ještě ostřejší byl následně guvernér kyperské centrální banky Panicos Demetriades. „V současnosti probíhá útok na nezávislost centrální banky Kypru. Vláda zřejmě uzavřela závazek ohledně prodeje státního zlata bez konzultace s centrální bankou,“ upozornil v pátek šéf kyperské centrální banky. Kypr měl podle informací World Gold Council ke konci března v držení 13,9 tun zlata, jejichž hodnota dosahovala 696,6 milionu dolarů.
Demetriades navíc přiznal, že se v poslední době setkal s opakovanými zásahy do rozhodování centrální banky ohledně restrukturalizace problémového bankovního sektoru. Navíc prý kyperský guvernér i jeho rodina musel čelit výhružkám zabití.
„Máme tu v současnosti problém, a je to významný problém,“ uvedl dnes kyperský ministr financí Haris Georgiades. „Vláda udělá vše, co bude potřeba, aby zajistila hladkou spolupráci mezi všemi rozhodujícími institucemi,“ dodal dnes v nepřímé odpovědi na slova guvernéra centrální banky o vměšování do nezávislosti tvůrce měnové politiky.
Brusel se podle všeho dále do rozhodování kyperských politických špiček plést nehodlá. Šéf takzvané Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pátek k tématu prodeje kyperského zlata uvedl, že toto rozhodnutí je zemi samotné. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi tento týden uvedl, že instituce celou věc monitoruje.
Cena zlata včera propadla na nejnižší úrovně od ledna 2011, což kyperské vládě nedává nejlepší podmínky pro zpeněžení svých zlatých rezerv. Tamní ministr přitom věří, že jde o částečně i o důsledek spekulací z konce minulého týdne o tom, že Kypr hodlá své zlato prodávat. „Nejsem si zcela jist, že série událostí přesně zapadá do nedávných pohybů ceny zlata, ale mám podezření, že tento faktor také přispěl,“ řekl dnes agentury Bloomberg Haris Georgiades.
Vývoj ceny zlata za posledních 5 dní (USD/unce)
Věřiteli přislíbený záchranný úvěr má zemi s přebujelým bankovním systémem zachránit před bankrotem. Záchranný fond eurozóny z celkové částky deseti miliard eur poskytne devět miliard, MMF dodá miliardu eur. Kypr si pak ještě vlastními silami obstará dalších 13 miliard eur. Velká část těchto peněz přitom bude pocházet z uzavření druhé největší banky Laiki a restrukturalizace největšího kyperského finančního ústavu Bank of Cyprus. Nepojištění střadatelé obou bank mají přispět k rekapitalizaci bank částkou 8,3 mld. EUR.
Kyperský vládní kabinet již také předložil parlamentu řadu úsporných zákonů. Je mezi nimi drastické snížení platů státních zaměstnanců a důchodů, které by mělo platit od 1. června. Zvýší se také daň z přidané hodnoty na 19 procent z nynějších 17 procent, sazba daně z příjmu právnických osob z deseti procent na 12,5 procenta a prudce porostou rovněž další daně.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, CyBC)