Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Speditérství ve staronovém kabátu

Speditérství ve staronovém kabátu

25.06.2013 5:00
Autor: Milan Šperl, KŠB

V novém občanském zákoníku (NOZ) lze zasílatelství hledat v rámci systematického zařazení pod smlouvami tzv. příkazního typu, a to mezi paragrafy 2471 a 2482. Aby nevznikly jakékoli pochybnosti, je nutné již na počátku uvést, že zasílatelskou smlouvou se zavazuje zasílatel obstarat pro příkazce přepravu zásilky z bodu A do bodu B, případně obstarat veškeré úkony s tím související, a příkazce se zavazuje za toto obstarání zaplatit odměnu. Obstaráním přepravy se přitom rozumí zejména uzavření smlouvy s dopravcem, který přepravu zboží provede. Zasílatel přitom jedná vlastním jménem, avšak na účet příkazce. Jde tak v podstatě o přizpůsobenou komisionářskou smlouvu v oblasti obstarávání přepravy věcí. Z tohoto důvodu NOZ stanoví, že se na zasílatelství použijí přiměřeně i ustanovení o komisi.

Odlišení nemusí být jasné

Spedici je však nutné odlišit od smlouvy o přepravě věcí. Zatímco v případě smluv o přepravě půjde o vztah mezi odesílatelem zásilky a dopravcem, u zasílatelství půjde o vztah mezi odesílatelem a tím, kdo pro odesílatele přepravu obstarává, ale přepravu neprovádí. Neodporuje-li to smlouvě, nebo nezakáže-li to příkazce nejpozději do začátku uskutečňování přepravy, není vyloučeno, aby zasílatel provedl přepravu i sám. Současně může zasílatel užít k obstarání přepravy i dalšího zasílatele (mezizasílatele).

Jako příklad toho, že hranice mezi smlouvou o přepravě a spedicí je poměrně úzká, svědčí i spor, který nakonec rozhodoval až Nejvyšší soud. Žalobce uzavřel se žalovaným smlouvu o přepravě, na základě které měl být přepraven ze skladu v zahraničí do skladu v Česku náklad cigaret a alkoholu. Žalovaný však přepravu neprovedl sám, ale dohodl se na jejím uskutečnění s dalším dopravcem. Zboží bylo při přepravě odcizeno, k čemuž zaměstnanec dopravce, provádějícího přepravu, „pomohl“.

Žalobce požadoval po žalovaném zaplacení vzniklé škody. Dovolával se Úmluvy o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR). Podle této úmluvy odpovídá žalovaný za jednání a opomenutí svých zástupců a pracovníků a všech ostatních osob, kterých použije při provádění přepravy, jako za vlastní jednání a opomenutí za předpokladu, že tito zástupci, pracovníci nebo ostatní osoby jednají v rámci svých pracovních úkolů. Žalovaný se bránil tím, že mezi ním a žalobcem byla ve skutečnosti uzavřena smlouva zasílatelská, podle které by za odcizení zásilky odpovídal jen v případě, že škodu mohl odvrátit při vynaložení odborné péče.

Jak rozhodl Nejvyšší soud? Podle jeho názoru se předně nemohlo jednat o smlouvu zasílatelskou, neboť z objednávky žalobce, kde bylo určeno konkrétní zboží a požadována jeho přeprava, nevyplývá, že by si objednal pouze obstarání přepravy. Naopak objednávka jednoznačně svědčila o tom, že strany měly v úmyslu uzavřít smlouvu přepravní. Pokud jde o otázku odpovědnosti žalovaného, Nejvyšší soud uzavřel: „Žalovaný jako dopravce odpovídá za jednání a opomenutí svých zástupců, pracovníků a všech ostatních osob, kterých použije při provádění přepravy, stejně tak jako za jednání a opomenutí zástupců, pracovníků a všech ostatních osob, kterých použije jeho poddopravce i případný poddopravce tohoto poddopravce. Předpokladem je, že tito zástupci, pracovníci nebo ostatní osoby jednají v rámci svých pracovních úkolů, přičemž za takové jednání je třeba považovat i úmyslné jednání této osoby, pokud tato osoba jednala v rámci uložených pracovních úkolů, i když nejednala v zájmu dopravce, ale svým jednáním výlučně sledovala vlastní zájmy nebo zájmy třetí osoby. Dopravce tak zásadně odpovídá za jednání řidiče pověřeného provedením přepravy spočívající v krádeži tohoto zboží, jehož se dopustil během přepravy.“

Nejvyšší soud ještě doplnil, že dopravce by naopak neodpovídal za škodu, kterou by řidič úmyslně způsobil krádeží zboží v obchodu, neboť v tomto případě by v rámci uložených pracovních úkolů nejednal.

Neriskujte zbytečně

Kromě určení účastníků smlouvy a závazku zasílatele obstarat pro příkazce přepravu věcí je nutné, aby smlouva obsahovala i další podstatné náležitosti, a to určení věcí, jejichž přepravu má zasílatel obstarat (například auta, uhlí, zmiňovaný alkohol či cigarety, nebo jakékoli jiné zboží), dále odkud a kam má být zboží přepraveno a sjednání odměny zasílatele. V případě, že příkazce bude mít zájem, aby zboží zasílatel pojistil, musí to být mezi účastníky ujednáno. Bez takového ujednání totiž zasílatel tuto povinnost nemá.

Přestože NOZ neukládá smluvním stranám, aby spedici uzavřely v písemné formě, lze takový krok s ohledem na lepší průkaznost v případě sporu vřele doporučit. Platná bude tedy i smlouva uzavřená jako ústní dohoda. Zpravidla půjde o požadavek příkazce na obstarání přepravy se stanoveným obsahem a jeho přijetí zasílatelem. Pokud z jakéhokoli důvodu neuzavřete smlouvu písemně, pamatujte na to, že zasílatel může požadovat po příkazci doručení tzv. zasílatelského příkazu, tj. příkazu k obstarání přepravy.

Nové ručení příjemce zásilky

Shodně s předchozí právní úpravou obchodního zákoníku platí i podle NOZ, že zasílatel je povinen nahradit škodu, která vznikne na převzaté zásilce při obstarávání přepravy v případě, že se mu nepodaří prokázat, že ji nemohl odvrátit.

NOZ nově upravuje ručení příjemce zásilky v případě, věděl-li o pohledávce zasílatele ze zasílatelské smlouvy vůči příkazci, nebo o ní musel vědět.

V případě, že by měl příkazce vůči zasílateli dluh vyplývající ze smlouvy, má shodně s předchozí právní úpravou zasílatel k zásilce zástavní právo, dokud je zboží u něho nebo dokud má u sebe listiny opravňující ho se zásilkou nakládat. Nově je dle NOZ upravena povinnost mezizasílatele uplatnit na žádost dřívějších zasílatelů všechna práva, která jim přísluší z jejich zástavního práva. 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.