Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pojišťovny: Kvůli oteplení oceánů se části světa stanou nepojistitelné

Pojišťovny: Kvůli oteplení oceánů se části světa stanou nepojistitelné

25.06.2013 12:55, aktualizováno: 25.6. 13:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Rychlost oteplování světových oceánů ohrožuje možnost vydávat dostupné pojistky v rostoucím počtu míst na planetě, varovaly pojišťovny.

Části Velké Británie a Floridy již představují „rizikové prostředí, které je nepojistitelné,“ uvedla Ženevská asociace sdružující pojišťovací společnosti z celého světa. Podle jejího generálního tajemníka Johna Fitzpatricka rozhodně nezůstane jen u těchto dvou lokalit.

Vlády prý musí investovat daleko víc prostředků do ochrany proti povodním a zpřísnit proces udělování stavebních povolení v rizikových oblastech, aby tak omezily dopad extrémních výkyvů počasí. Pojišťovny se odvolávají na loňskou bouři Sandy, která tvrdě zasáhla New York a New Jersey a americkou ekonomiku přišla na 65 mld. USD.

„Státy sice v krátkém období myslí na úsporná opatření. Z dlouhodobého hlediska se ale budou vystavovat velkým výdajům na opravu poškozené infrastruktury,“ tvrdí Fitzpatrick. Pojistné loni navzdory Sandy a řadě dalších přírodních katastrof zůstalo mimo postižené oblasti zhruba na nezměněných úrovních, pojišťovny však varují, že výše pojistného je zatím uměle stlačována kvůli přílivu kapitálu do sektoru, který se v prostředí nízkých úrokových sazeb stal alternativním úložištěm peněz. To se teď mění. Dluhopisové výnosy v posledních týdnech směřují výrazně výš.

O známkách oteplování moří vědci hovoří přes deset let. Podle nových studií citovaných Ženevskou asociací by však tento trend mohl být silnější, než se dříve myslelo. Počet živelních katastrof v posledních 30 letech výrazně vzrostl, uvádí statistiky německé zajišťovny Munich Re. Výskyt bouří, povodní, vln veder, such a lesních požárů se od roku 1980 ztrojnásobil.

Pojišťovny si také stěžují na chybnou vládní politiku prevence škod a s řadou vlád vedou spory. V Británii probíhá jednání o dohodě, podle níž má na pojistku proti povodním mít nárok každá domácnost. Platnost stávající dohody vyprší na konci července. Jelikož kabinet v Londýně v posledních letech na protipovodňová opatření nedal dost peněz, pojišťovny s prodloužením plošné dohody nesouhlasí a požadují dotace pro vysoce rizikové oblasti.

Rok před Sandy zpustošily povodně Thajsko. Kdyby se podařilo přijmout pár opatření ještě před příchodem velké vody, škody by se prý nemusely vyšplhat na 43 mld. USD.

Fitzpatrick upozornil na postupnou změnu teploty oceánů, která je „hlavním faktorem určujícím prudkost bouří.“ Kvůli vyšší teplotě se z oceánských ploch odpařuje víc vody, což vede k větším srážkám, prudším bouřím a také delším sezónám hurikánů a cyklonů.

Krom teploty roste i hladina oceánů. Za posledních 100 let se zvedla v průměru o 20 cm, přičemž v uplynulých letech nárůst zrychluje. Podle Mezivládního panelu ke klimatickým změnám OSN mezi lety 1993 a 2003 hladina stoupala tempem 3,1 mm ročně, mezi lety 1963 a 2003 to bylo 1,8 mm ročně.

 
Povodně nedávno zasáhly i region střední Evropy, i když podle odhadů Erste Group náklady nedosáhnou ani polovinu škody z roku 2002 a nebudou mít žádný dopad na HDP jednotlivých zemí. Investice do protipovodňových opatření a včasné přípravné práce pomohly významně snížit finanční ztráty.

Krátkodobý negativní vliv na HDP v důsledku výpadku produkce je podle banky zanedbatelný, protože povodněmi nebyl zasažen žádný významný výrobní podnik. Opravy a rekonstrukční práce v příštích čtvrtletích mírně pozitivně ovlivní HDP, neovlivní ale jeho celoroční prognózy.

Země v regionu za posledních deset let investovaly do systémů protipovodňové ochrany a lepší regulace vodních toků přibližně 3,3 miliardy eur (86 miliard Kč), z toho Rakousko 1,8 miliardy eur, Slovensko 0,6 miliardy eur, ČR 0,5 miliardy eur (asi 13 miliard Kč) a Maďarsko 0,3 miliardy eur, což jim výrazně pomohlo snížit škody. Podle posledních odhadů představují škody způsobené povodněmi v ČR méně než čtvrtinu škod roku 2002.

(Zdroje: FT, Geneva Association, ČTK)


Čtěte více:

ČEZ dá na podporu zaplavených zákazníků až 100 milionů korun. VIG vyčísluje škody na miliardu
11.06.2013 15:12
Spolu s opadáním vody po ničivých záplavách minulých dní vypočítávají ...
Povodně ekonomice rozhodně uškodí. A určitě pomohou
12.06.2013 17:56
S povodněmi se nám rozjelo kolečko čištění zaplavených objektů a disku...
Roubini Global Economics o dopadu záplav v ČR
14.06.2013 18:12
Záplavy v České republice způsobily velké ztráty na majetku a infrastr...
Erste: Povodňové škody nezasáhnou HDP zemí střední Evropy
19.06.2013 17:48
Hospodářské škody způsobené povodněmi v regionu střední a východní Evr...

Váš názor
  • propaganda, nic víc
    25.06.2013 14:11

    Buďte klidní, že všechny pojišťovny světa vždycky najdou způsob, jak si klienty získat :-))
    Jesse
  •  
    25.06.2013 14:03

    díval jsem se na brífink toho spolku pro ochranu němcové a nabyl jsem dojmu,že poslanec doktor si cintá na karbid a mluví pořad jinak,peaková žvaní takový bludy,kterým snad nevěří ani ona,natož ti druzí,pan karl von bahnof mě s tím pupkem připomínal spíš faráře Péťu,než co jiného ty jeho blafy o zákonech mě rozesmály,což bylo jediné pozitivum té snůšky blbosti.nejvíc mě ale pobavil min.fin kalous-sýček který by měl vystupovat v kabaretu kulový eso.
    bob
    •  
      25.06.2013 16:26

      A jak to souvisí s teplotou oceánů?
      qwer
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC