Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Povodně ekonomice rozhodně uškodí. A určitě pomohou

Povodně ekonomice rozhodně uškodí. A určitě pomohou

12.06.2013 17:56

S povodněmi se nám rozjelo kolečko čištění zaplavených objektů a diskusí o tom, zda velká voda pomůže, či uškodí ekonomice. Ani jednomu se nevyhnu, v prvním případě úplně nedobrovolně, v druhém je mi motivací suverénně polopravdivý projev jednoho experta. Ona možná všechna suverenita vyžaduje polopravdu.

Ekonomie má základní problém v tom, že se snaží namodelovat nemodelovatelné. Většinu ekonomických názorů, které nelze přímo a nevyvratitelně dokázat daty a praxí, tak lze lehce vyvrátit tím, že do našeho myšlenkového modelu přidáme další předpoklad (či ho ubereme s tím, že je irelevantní). Koluje takový vtip, že pokud se na něco zeptáte X ekonomů, dostanete X různých odpovědí. A X+1, pokud je mezi nimi Keynes. Je to dáno prostě tím, že každý při odpovědi přijme jiné předpoklady (a Keynes byl dost chytrý na to, aby zvažoval více možností). Vezměme si dva základní scénáře týkající se oněch povodní:

V ekonomice je 10 lidí, všichni mají práce tak akorát, produkt za rok je 100 (10x10). Přijde voda, jednomu zničí dům, ztráty na majetku dosahují 10. Jde o ztráty, ať se na to díváme z jakékoliv strany – ztráty na domu, či ztráty na alternativně vyprodukovaném zboží (oprava domu namísto výroby sádrových trpaslíků), či ztráty na práci (opět oprava namísto trpaslíků, tentokrát viděno z nabídkové strany). Dům musí být opraven a při daném objemu práce (nikdo nebude pracovat více), nebude vyprodukováno něco jiného. Jen blázen bude tvrdit, že ekonomice povodně pomohly…

Nyní stejný případ, ovšem s ďáblíkem v detailu. V ekonomice je 10 práceschopných a chtivých lidí, jeden z nich ale nemá práci, protože na lidi před časem padla deprese. Začali tak spořit, úspory se ale nestaly investicemi, protože v depresi se neinvestuje. Výsledkem je nižší poptávka na trhu zboží, nižší poptávka po práci a zmíněná 10% nezaměstnanost. Ze zamýšlených úspor se tak stávají jen peníze pod polštářem (zmenšuje se rychlost obratu peněz v ekonomice). Produkt za rok je 90. Přijde voda, zničí dům, ztráty dosahují opět 10. Poškozený sáhne pod polštář svůj i sousedů a dá práci nezaměstnanému. Za rok je dům opravený. Voda zničila hodnotu ve výši 10, těchto 10 ale bylo ten samý rok nahrazeno. A to bez toho, aby se snížila výroba (i spotřeba) jinde, což je klíčový rozdíl oproti prvnímu případu. Dejme tomu, že onen povodní vyvolaný pokles nezaměstnanosti pak zlepší sentiment, lidé přestanou šetřit (přesněji řečeno, přestanou se snažit šetřit) a práce bude nadále pro všechny. Ve srovnání s depresivním scénářem (produkt nadále 90) tak ekonomika díky povodni vyrábí každý rok o 10 více. Takže se rychle v celkové povodňové bilanci bohatství (tedy zásoby a ne toku, kterým je HDP) dostává do plusu. Jen blázen bude tvrdit, že této ekonomice povodně uškodily...

Tento druhý scénář stojí a padá s tím, kolik je v ekonomice nevyužitých zdrojů a jak se pohromě (paradoxně) podaří tyto zdroje aktivovat (jak moc a na jak dlouho). Můžeme k němu vymyslet ještě jednodušší paralelu. Ta by hovořila o lidech, které z deprese a nečinnosti „aktivovala“ až opravdu velká pohroma a i přes počáteční bolest jsou nakonec hodně „ziskoví“.

Se současnou nezaměstnaností v ČR je jasné, že rozhodně nejsme v prostředí maximálně využitých zdrojů, kdy povodně naprosto automaticky generují pouze náklady příležitosti (první případ). Nakolik by se ale mohl naplnit ideální druhý scénář, je velkou otázkou. Výše popsaný druhý scénář je skutečně ideálem a abstrahuje od řady dodatečných předpokladů. Funkčních je zde potenciálně mnoho kurvítek, včetně (už tolikrát opakovaného a podle některých dokonce už úplně vyřešeného) problému podivně fungujících korupčních penězovodů. Ale každopádně pozor na suverénní tvrzení o tom, že povodně rozhodně uškodí. Nebo určitě pomohou.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  13.06.2013 8:25

  Míra, kterou povodně pomohou ekonomice, se dá jistě vyjádřit penězi. Rozhodně to bude ale míň, než postižení, připadně pojišťovny a stát, za to museli zaplatit. Voda mi sebere barák a ekonomové se už teď radují, jak budu muset utratit za nový, Kalousek se raduje, o kolik víc vybere na daních apod. Ale platím to přece já!
  VeleOp
  • Honza
   13.06.2013 8:35

   Kalousek. A na to si přišel jak?? Tím, že hodlá odpouštět daně?? Ty budeš mít nové kšefty z povodní, že to budeš platit Ty?
   Velkamedvědice
 •  
  12.06.2013 21:58

  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Erik-Best-sledoval-Kalouska-a-dalsi-pri-povodnich-Budete-se-divit-275224
  mša
Aktuální komentáře
23.06.2021
5:56Natixis: Posunuly se vyspělé země z deflační rovnováhy do rovnováhy inflační?
22.06.2021
22:07Wall Street uzavřela v zeleném, Nasdaq překonal svá maxima  
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (05/21 Q2, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
9:30DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI ve službách
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
16:00USA - Prodeje nových domů
16:00USA - Prodeje nových domů, m/m