Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste: Povodňové škody nezasáhnou HDP zemí střední Evropy

Erste: Povodňové škody nezasáhnou HDP zemí střední Evropy

19.6.2013 17:48
Autor: ČTK

Hospodářské škody způsobené povodněmi v regionu střední a východní Evropy nedosáhnou ani polovinu škody z roku 2002 a nebudou mít žádný dopad na HDP jednotlivých zemí. Investice do protipovodňových opatření a včasné přípravné práce pomohly významně snížit finanční ztráty. Vyplývá to z dnes zveřejněné studie Erste Group. 

Krátkodobý negativní vliv na HDP v důsledku výpadku produkce je podle studie zanedbatelný, protože povodněmi nebyl zasažen žádný významný výrobní podnik. Opravy a rekonstrukční práce v příštích čtvrtletích mírně pozitivně ovlivní HDP, neovlivní ale jeho celoroční prognózy. 

"I když byl region v minulých týdnech postižen těžkými povodněmi, představují jimi způsobené hospodářské škody jen zlomek škod způsobených povodněmi roku 2002, které v Rakousku, České republice a na Slovensku dosáhly zhruba šesti miliard eur (150 miliard Kč)," uvedl hlavní analytik Erste Group pro střední a východní Evropu Juraj Kotian. 

Země v regionu za posledních deset let investovaly do systémů protipovodňové ochrany a lepší regulace vodních toků přibližně 3,3 miliardy eur (86 miliard Kč), z toho Rakousko 1,8 miliardy eur, Slovensko 0,6 miliardy eur, ČR 0,5 miliardy eur (asi 13 miliard Kč) a Maďarsko 0,3 miliardy eur, což jim výrazně pomohlo snížit škody. Podle posledních odhadů představují škody způsobené povodněmi v ČR méně než čtvrtinu škod roku 2002. 

 Opravy škod po povodních v příštích čtvrtletích budou mít pozitivní vliv na HDP, protože část zničeného majetku si bude vyžadovat opravu, čímž se podle Kotiana zvýší fixní investice. Poměrně přístupná politika likvidity by měla zajistit, že financování (pojištění, vládní kompenzační programy či úvěry) nepůjde na úkor spotřeby a celkových investicí. 

V rámci jednoho roku by tak měl být kumulativní čistý vliv na HDP mírně pozitivní, protože je ale rozsah dnešních škod a s tím spojených oprav nižší než v roce 2002, nemění analytici Erste Group své původní celoroční prognózy HDP. Nejnovější pozitivní zkušenosti se systémy protipovodňové ochrany povedou vlády těchto zemí k opětovným investicím do této oblasti v příštích letech. 

"Podle našich odhadů bude v ČR nahrazeno asi 80 procent z očekávaných škod, tedy 24 až 28 miliard . Část těchto škod bude kryta z pojištění, část pravděpodobně z rozpočtů (obcí, stát, EU) a část z úspor a příjmů postižených lidí. V dalších několika kvartálech počítáme s kumulativním pozitivním dopadem do 0,5 procenta nominálního HDP. Z pohledu akciového trhu by měly mít teoreticky povodně největší dopad na výsledky pojišťovacích společností (skupinu VIG), které jsou ale na tyto jednorázové katastrofy kryty zajišťovnami. Lehce pozitivní dopad by povodně měly mít na sektor stavebnictví (rakouský Strabag)", míní makroanalytik České spořitelny Martin Lobotka.


Čtěte více:

Paroubek: Ať stát koupí zaplavované domy a nabídne nové pozemky
11.6.2013 14:12
Stát by měl z peněz na účtech státních podniků vykupovat domy, které b...
ČEZ dá na podporu zaplavených zákazníků až 100 milionů korun. VIG vyčísluje škody na miliardu
11.6.2013 15:12
Spolu s opadáním vody po ničivých záplavách minulých dní vypočítávají ...
Povodně ekonomice rozhodně uškodí. A určitě pomohou
12.6.2013 17:56
S povodněmi se nám rozjelo kolečko čištění zaplavených objektů a disku...
Roubini Global Economics o dopadu záplav v ČR
14.6.2013 18:12
Záplavy v České republice způsobily velké ztráty na majetku a infrastr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university