Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skutečný růst čínské ekonomiky je poloviční, varuje expert. Banky houfně snižují prognózy

Skutečný růst čínské ekonomiky je poloviční, varuje expert. Banky houfně snižují prognózy

16.7.2013 12:07

Čínské oficiální statistiky dramaticky nadhodnocují rychlost růstu druhé největší ekonomiky světa, uvedl pro CNBC právník a sloupkař Gordon Chang, nejvíce známý svou knihou „The Coming Collapse of China“ („Blížící se pád Číny“). Podle Pekingem včera zveřejněných údajů rostla čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročním tempem 7,5 procenta (a zpomalila tak již druhý kvartál v řadě), Gordon Chang ale hovoří o pravděpodobném růstu tempem 3 až 4 procent.

„Pohled na statistiky ohledně elektřiny, průzkumů ve výrobě, vývoje cenových indexů či obchodní bilance – toto vše vypadá velmi špatně,“ konstatoval Gordon Chang. Čína se podle něj blíží konci „na export závislého, investicemi poháněného“ modelu růstu, přičemž vláda není schopna učinit změny nezbytné k dosažení růstu spotřeby. Politici otevření zásadním reformám jsou v pekingském politbyru v menšině a jediným známým reformátorem je premiér Li Kche-čchiang, konstatuje.

Čínská ekonomika posílila v loňském roce o 7,8 procenta, tedy nejpomalejším tempem od roku 1999, a vládní cíl pro rok letošní je 7,5 procenta, což by znamenalo nejslabší tempo za zhruba 20 let. Včerejší údaje přijaly finanční trhy částečně s úlevou, protože po nedávných číslech o červnovém propadu vývozu se obávaly výraznějšího zhoršení. Čínský zahraniční obchod zaznamenal v červnu citelný útlum, když export meziročně klesl o 3,1 procenta a dovoz o 0,7 procenta, zatímco analytici u obou údajů počítali s výrazným růstem. 

 
Svůj nezdar ve věci centrálního plánování oficiálně připustil sám Peking, když ministr financí Lou Ťi-wej uvedl, že zemi čeká nejpomalejší růst za posledních 23 let. Ministr otevřeně přiznal, že letos země dosáhne růstu HDP pouze na úrovni 7 procent, ačkoli poslední prognóza počítá s 7,5procentním tempem pro letošní rok. Peking dal již dříve najevo, že je vzhledem ke strukturálním reformám připraven tolerovat pomalejší růst ekonomiky.

Oslabování čínského hospodářství čeká již řada analytiků, kteří houfně snižují své prognózy. „Ačkoli konsensus analytiků ještě zaostává, trhy se již připravují na slabší výhled… věříme, že toto přizpůsobování bude strukturální povahy a čekáme během pěti let zpomalení růstu na 6 procent a následně na 4 až 5 procent ke konci současné dekády,“ řekla ekonomka Société Générale Michala Marcussen. Mírnější jsou ve svých předpovědích ekonomové Nomury, kteří snížili výhled růstu v příštím roce na 6,9 procenta a dosažení dna předpokládají ve druhém čtvrtletí příštího roku na tempu 6,5 procenta. Hlavní ekonom JPMorgan revidoval odhady růstu čínské ekonomiky pro letošní a příští rok na 7,4 procenta a 7,2 procenta z dřívějších 7,6 a 7,7 procenta.

Podle Nomury lze očekávat, že Peking sníží oficiální cíl růstu pro příští rok na rovných 7 procent poté, co dal najevo, že upřednostňuje kvalitu a udržitelnost růstu nad jeho tempem. Dalším důvodem pro horší výhled je pravděpodobné prodloužení období s důrazem na snižování dluhu až do příštího roku. Svou roli také sehraje snižující se populace lidí v produktivním věku a nedostatek strukturálních reforem.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Spotřebitelské ceny v Číně zrychlují, ceny produkce klesají mírněji
9.7.2013 8:39
Míra inflace v Číně v červnu stoupla na 2,7 procenta, což je více pro...
Čínský zahraniční obchod překvapivě propadl, vývoz slabší poprvé od ledna 2012
10.7.2013 8:43
Čínský zahraniční obchod zaznamenal v červnu citelný útlum. Vývoz mez...
Zpomalení růstu Číny až na 6,5 %? Žádný velký problém, říká ministr financí a potajmu ruší cíle
12.7.2013 9:39
Peking oficiálně připustil svůj nezdar ve věci centrálního plánování a...
BRIC protipóly: Čína a Brazílie
15.7.2013 11:29
Růst brazilské ekonomiky byl v posledních letech zklamáním. V roce 201...
Čínská ekonomika ve 2Q dle očekávání zpomalila. Slábne průmysl, maloobchod lepší
15.7.2013 8:40
Čínská ekonomika zpomalila druhým čtvrtletím v řadě. Hrubý domácí pro...

Váš názor
 • USA a Čína
  16.7.2013 14:40

  Já nevím, co se tu pořád ohledně Číny řeší. HDP na obyvetele už má vyšší jak evropské země Albánie, Kosovo, Ukrajina a další , bohatstvím obyvatel se blíží zemi NATO - Bulharsku , kam létáme na dovolenou. Ano, prostě je logicky na řadě zpomalení růstu - Čína u žnení dítě, je dospělá a dospělí už moc nerostou. USA měly před 80 lety v době průmyslového BOOMU také běžný růst HDP o 6 až 10 % ročně, nyní jsou vděčné za + 1,5 % /viz. poslední pololetí/. Posledních 50 let měly USA průměrný růst HDP o 3,2 % ročně , očekávané zpomalení Číny na 6 % tak stále znamená dvojnásobné tempo ! P.S. V červnu se vývoz Číny propadl o 3 %, průmysl rostl jen o 8,9 % , ovšem maloobchodní prodeje o pěkných 13,3 %. Čína s přesunuje úspěšně do společnosti SPOTŘEBY. Průmysl a export budou postupně ztrácet na významu a už se to děje.
  Xiluodu Dam 13 860 MW
  • Re: USA a Čína
   17.7.2013 9:30

   Nejedná se o výkladní skříň čínského podnikatelského komunizmu. Jejich růst může klidně trhat rekordy v HDP 25%, ale co naplat, když půl miliardy obyvatel Číny nemá ani jedno teplé jídlo denně. Na to nezapomínej. Čísla jsou jedna věc - růst životní úrovně druhá. Pro mne taková čísla nemají žádný smysl. Tato bublina brzo splaskne a zase bude lépe:-))
   Jesse
  • Re: USA a Čína
   16.7.2013 19:28

   Řeší se falšování statistiky plus názor, že čínský tažný motor zpomaluje. To je pro investora důležité, na rozdíl od toho, že jezdíš na dovolenou do chudých destinací. Jestli pro Tebe dostatečná vyspělost úroveň Bulharska či Albánie, stačí Ti pravděpodobně maringotka, což autor neřeší.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data