Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podnikatelé, jste si vědomi svých nároků?

Podnikatelé, jste si vědomi svých nároků?

21.8.2013 5:30
Autor: JUDr. Petra Mirovská, KŠB

Podle novelizované úpravy obchodního zákoníku účinné od 1. července 2013 má nově věřitel v případě prodlení dlužníka vedle úroku z prodlení nárok na úhradu minimální výše nákladů spojených s uplatněním své pohledávky. Rozsah a podmínky tohoto nároku stanoví novelizované nařízení vlády, kterým se doposud pouze stanovovala výše úroků z prodlení a poplatku z prodlení podle občanského zákoníku

Je to fér?

Do tohoto vládního nařízení bylo vloženo nové ustanovení, podle kterého jde-li o závazkový vztah mezi podnikateli (nebo je-li obsahem vzájemného závazku mezi podnikatelem a veřejným zadavatelem dodat zboží nebo poskytnout službu za úplatu veřejnému zadavateli), činí minimální výše nákladů spojených s uplatněním každé pohledávky 1 200 Kč.

Nejprve je třeba zdůraznit, že dle přechodných ustanovení tato paušální náhrada nákladů spojených s uplatněním pohledávky náleží věřiteli pouze v případě, že k prodlení dlužníka s plněním závazku došlo po 1. červenci 2013. Současně je třeba konstatovat, že paušální náhrada nákladů za uplatnění jedné pohledávky v minimální výši 1 200 Kč se bude uplatňovat pouze ve vztazích mezi podnikateli, popřípadě mezi podnikateli a veřejnými zadavateli, a nebude tak dopadat na vztahy mezi nepodnikateli, kde bude situace složitější. Ale pěkně popořádku.

Podnikatelé si polepší

Dle definice obsažené v občanském zákoníku tvoří náklady spojené s uplatněním pohledávky její příslušenství. Tento druh příslušenství pohledávky bylo možno uplatňovat i před novelami obchodního zákoníku a uvedeného vládního nařízení. Bylo však nutné prokazovat nejenom výši nákladů vynaložených na uplatnění pohledávky, ale i účelnost takto vynaložených nákladů, popř. smluvní ujednání o jejich náhradě nebo jiné okolnosti.

Nyní nově platí, že nastane-li ve vztazích mezi podnikateli (popř. mezi podnikatelem a veřejným zadavatelem) prodlení dlužníka po 1. červenci 2013, jsou věřitelé ze zákona oprávněni nárokovat paušální náhradu nákladů spojených s uplatněním pohledávky v minimální výši 1 200 Kč. Pokud tedy věřitel zašle dlužníkovi výzvu k úhradě dluhu, nebo mu osobně upomínku doručí, popřípadě pohledávku u dlužníka jiným způsobem uplatní, bude bez dalšího oprávněn si tyto náklady až do částky 1 200 Kč k dlužné částce připočíst. Nárok na vyšší než minimální částku však bude věřitel povinen prokázat tak jako doposud. Toto důkazní břemeno bude přitom zatěžovat i vztahy mezi nepodnikateli.

Co přinese NOZ?

Počínaje 1. lednem 2014, tedy předpokládaným nabytím účinnosti nového občanského zákoníku, by nemělo dojít k zásadním změnám popsané právní úpravy. Nový občanský zákoník sice zruší jak stávající občanský zákoník, tak nařízení vlády, kterým se stanoví výše úroků z prodlení a poplatku z prodlení podle občanského zákoníku a kterým se stanoví minimální výše nákladů spojených s uplatňováním pohledávky, nicméně se předpokládá nové vládní nařízení s obdobnou úpravou paušální odměny, neboť se jedná o odraz úpravy komunitární. Hlavním důvodem provedené změny totiž byla nová legislativa Evropské unie.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data