Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Microsoft koupí divizi mobilů Nokie za 5,4 miliardy eur. Akcie letí výše o 47 %

Microsoft koupí divizi mobilů Nokie za 5,4 miliardy eur. Akcie letí výše o 47 %

03.09.2013 8:02, aktualizováno: 3.9. 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký softwarový gigant Microsoft koupí od finské společnosti Nokia její hlavní divizi mobilních telefonů, a stane se tak jedním z jejich předních světových producentů. Podle dnešního sdělení obou firem zaplatí Microsoft za získané aktivity 5,44 miliardy eur. Na noční zprávu akcie Nokie v úvodu dnešního obchodování reagují růstem o 47 procent výše až na 4,36 EUR. Objem obchodů v první minutě obchodování dosáhl 122 procent průměru za poslední 3 měsíce. Akcie Microsoftu, které se zatím obchodují jen v Německu, rostou 1,9 procenta.

Vývoj akcií Nokia od začátku roku

Nokia

Microsoft v rámci v noci oznámené dohody zaplatí 3,79 miliardy eur v hotovosti za mobilní divizi finské společnosti (devices & services) a dalších 1,65 miliard eur v hotovosti za patenty Nokie, na které Microsoft získá 10letá exkluzivní práva s možností následného prodloužení licence. V rámci transakce získá Microsoft mimo jiné značku Lumia.

Očekává se, že transakce bude dokončena v prvním kvartále příštího roku. Aktivity přesunuté pod křídla Microsoftu mají generovat asi 14,9 miliardy eur ročně, tedy asi polovinu čistých výnosů Nokie za minulý rok.

Microsoft je už dva roky softwarovým partnerem někdejší jedničky globálního trhu mobilních telefonů. V posledních letech finská firma výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů a ani spojenectví s Microsoftem nepřineslo kýžený obrat. 

Elop zpět do Microsoftu

Generální ředitel Nokie Stephen Elop, který do čela firmy přišel v roce 2010 právě z Microsoftu, přejde po dokončení transakce zpět do americké firmy. Spolu s ním tam odejdou další vysocí manažeři a celkem asi 32.000 zaměstnanců Nokie.

Zbytek finské firmy bude prozatím řídit předseda její správní rady Risto Siilasmaa. Nokia bude mezitím hledat nového šéfa. Siilasmaa dnes uvedl, že Ballmer vyzval Nokii k jednání o akvizici letos v únoru. Ballmer se na společné tiskové konferenci s novým prozatímním šéfem Nokie snažil rozptýlit obavy, že transakce povede k zániku dalších pracovních míst ve Finsku. Nokia již pod Elopovým vedením propustila desetitisíce zaměstnanců.

Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače.

Představenstvo Microsoftu v současné době uvažuje o nástupci Steva Ballmera, jenž opustí křeslo šéfa během příštích 12 měsíců v rámci reorganizace a zamýšlené transformace softwarové společnosti na výrobce přístrojů a poskytovatele služeb po vzoru Applu. O Elopovi se tak začíná hovořit jako o jednom z možných nástupců Ballmera. 

 "Je to smělý krok do budoucna - získají na něm zaměstnanci, akcionáři i zákazníci obou společností," uvedl ve sdělení šéf Microsoftu Steve Ballmer. Dodal, že od akvizice si slibuje posílení podílu své firmy na trhu mobilních telefonů a zvýšení zisků na tomto poli. Řekl také, že co nejdříve začne integrace získaných aktiv do skupiny a z Finska se podle něho stane „srdce výzkumu a vývoje (R&D)“. Globální přesun pracovníků nicméně firma prý neplánuje.

Finanční ředitel Nokie Timo Ihamuotila následně v konferenčním hovoru uvedl, že dohoda s Microsoftem prospěje akcionářům i zákazníkům a společnost podle něho plánuje návrat svého ratingu zpět do investičního pásma.

Spekulace se potvrdily

List Wall Street Journal již na konci června uvedl, že americký softwarový gigant zvažoval, že koupí výrobu telefonů finské společnosti Nokia. Jednání se prý dostala do pokročilé fáze, ale zkrachovala kvůli ceně a zhoršující se pozici Nokie na trhu, uvedl tehdy zdroje WSJ s tím, že je jejich obnovení nepravděpodobné.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung (466,4 EUR, 1,02%) Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple (487,22 USD, -0,91%) a Samsung

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly o zhruba čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 procent. 

Nokia se potýká s poklesem podílu na trhu s mobilními telefony 

Finská Nokia po ztrátě vedoucí pozice na trhu s mobilními telefony stále více zaostává za jihokorejským konkurentem Samsung. Tržní podíl Nokie se v letošním druhém čtvrtletí snížil na 14 procent z téměř 20 procent před rokem. Podíl Samsungu naopak stoupl na téměř 25 procent z loňských 21,5 procenta.

Největší prodejci mobilních telefonů na světě v letošním druhém čtvrtletí (údaje jsou zaokrouhleny na jedno desetinné místo).

Pořadí Firma Prodej v milionech kusů Podíl na trhu v procentech
1. Samsung 107,5 24,7
2. Nokia 61,0 14,0
3. Apple 31,9 7,3
4. LG 17,0 3,9
5. ZTE 15,3 3,5
6. Huawei 11,3 2,6
7. Lenovo 11,0 2,5
8. TCL 10,1 2,3
9. Sony Mobile 9,5 2,2
10. Yulong 7,9 1,8
Ostatní 152,7 35,1
Celkem 435,2

zdroj: Gartner 

Nokia tak stále neprokázala, zda byl správný odvážný tah z roku 2011, kdy svůj vlastní software pro chytré telefony Symbian nahradila nevyzkoušeným softwarem od Microsoftu Windows Phone. Nokia po Elopově nástupu snižovala náklady a rozprodávala majetek, aby získala čas na oživení a návrat na výsluní. 

"Od Microsoftu je to velká, ale nezbytná hazardní hra," řekl k transakci analytik Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight. "Po letech neúspěchů se systémem Windows Mobile Phone firma přeřazuje na jiný rychlostní stupeň a ujímá se kontroly nad softwarem i hardwarem," dodal. 

Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Firma loni dokončila převzetí výrobce výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Reuters, DPA)


Čtěte více:

Čínská Huawei zájemcem o převzetí Nokie? Akcie rostou navzdory zdrženlivým vyjádřením
19.06.2013 9:34
Čínská telekomunikační společnost Huawei by mohla uvažovat o převzetí ...
WSJ: Microsoft zvažoval koupi výroby telefonů od Nokie
20.06.2013 8:58
Americký softwarový gigant Microsoft zvažoval, že koupí výrobu telefon...
Nokia odkoupí od Siemense společný podnik pro síťová zařízení. Akcie +10 %
01.07.2013 9:22
Finská společnost Nokia koupí podíl německého průmyslového konglomerát...
Smartphonů se poprvé prodává více, než běžných mobilů. Samsung kraluje
14.08.2013 14:28
Celosvětový prodej takzvaných smartphonů v letošním druhém čtvrtletí p...
Šéf Microsoftu Ballmer do roka končí. Akcie letí vzhůru
23.08.2013 15:17
Výkonný ředitel Microsoftu, kteří vedení firmy převzal v roce 2000 po ...
Z Microsoftu do Nokie a zpět. Role Stephena Elopa vyvolává otázky
03.09.2013 14:49
Od chvíle, kdy v roce 1865 začala jako papírna, prošla Nokia (4,26 EUR...

Váš názor
 • Budoucnost NOKIA
  03.09.2013 10:48

  Prodej divize mobilních telefonů pro Nokii znamená pozitivní krok. Zbaví se tím sice své jádrové aktivity, ale vzhledem k nedávnému odkupu svého podílu ve společném podniku v divizi Siemens se z ní stane firma poskytující různá SW a HW řešení v oblasti telekomunikací a jejich implementace, kde se ji daří dobře a budoucnost by měla být pozitivní. Hotovostní pozice se ji vylepší a celý eko-systém Windows Phone se tím "zachrání" - nebo přesnějí posílí. Microsoft má lepší pozici, může poskytnout další distribuční kanály a je pravděpodobné, že se podíl Windows Phone na trhu posílí - a to i rychleji pod křídli Microsoftu, než by to dokázala NOKIA. Celou situaci lze porovnat s odkupem mobilní divize Motoroly Googlem před dvěma roky, kdy Motorola Mobility přešla pod Google a zůstala divize Motorola Solutuins, které se stále daří i bez mobilní divize a hodnota akcií neustále zdravě roste. Pro NOKII to znamená, že i bez mobilní divize je schopna zdravého rozvoje a akcie by se měly zhodnotit během 1-2 let o dalších 20-30% na hodnotu cca 7USD. Hodnota transakce za mobilní divizi se mi zdá poměrně malá, což značí, že NOKIA se zřejmě zbavila divize, která by ji jednou mohla úplně potopit.
  delcop
 •  
  03.09.2013 9:10

  No taková zpráva potěší, když jsem se minulý týden zbavil poloviny pozice :)
  delcop
Aktuální komentáře
30.11.2022
12:28Další oběť vysokých očekávání. Ján Hladký komentuje výsledky Crowdstrike  
11:21ČEZ, a.s.: Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s., ze skupiny ČEZ obdržela nabídky od tří uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech
11:15ČEZ obdržel na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech nabídky od tří uchazečů
10:59Krocaní technologický pokrok
10:17Inflace zlepšuje náladu, čekání na Powella však investory vede k opatrnosti  
9:52Podíl Tesly na americkém EV trhu klesá. Do roku 2025 se propadne na 20 procent, vyplývá ze zprávy S&P Global Mobility
9:11Rozbřesk: Německá inflace byla překvapivě nižší. Jak dopadne číslo za celou eurozónu?
8:49Pokles aktivity v čínském průmyslu i ve službách v listopadu zrychlil
8:45ČEZ dnes obdrží první nabídky na výstavbu nového bloku Dukovan. Bullard volá po dalším zvyšování sazeb Fedem a futures jsou zelené  
6:08Stratégové z Goldman Sachs varují, že ceny akcií ještě neodrážejí riziko recese
29.11.2022
22:02Wall Street uzavřela smíšeně, akcie Apple -2,3 %  
17:19Zelené výhonky otočky
17:15Nálada na Wall Street jako na houpačce. Akcie se vzdávají zisků, dolar redukuje ztráty  
15:55Allwyn International a.s. (dříve SAZKA Group a.s.): Zveřejnění regulatorní informace společnosti
15:41Inflace v Německu v listopadu klesla na deset procent. Reálné mzdy Němců kvůli ní klesají už čtyři čtvrtletí
15:25Klíčová investiční a ekonomická témata pro rok 2023 podle Morgan Stanley
14:27Philip Morris získal přes 90 procent firmy Swedish Match, chce ji stáhnout z burzy
13:45Další ukazatel právě napověděl, že se schyluje k recesi
12:30Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference již dnes od 15:00
11:29Orlen Unipetrol za první tři kvartály navýšil čistý zisk o 508 procent meziročně, tržby vzrostly o 82 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Okta Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Salesforce Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/22 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/22 Q4, Aft-mkt)
Victoria's Secret & Co (10/22 Q3, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
2:30Čína - PMI ve službách
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a