Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Microsoft koupí divizi mobilů Nokie za 5,4 miliardy eur. Akcie letí výše o 47 %

Microsoft koupí divizi mobilů Nokie za 5,4 miliardy eur. Akcie letí výše o 47 %

03.09.2013 8:02, aktualizováno: 3.9. 14:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Americký softwarový gigant Microsoft koupí od finské společnosti Nokia její hlavní divizi mobilních telefonů, a stane se tak jedním z jejich předních světových producentů. Podle dnešního sdělení obou firem zaplatí Microsoft za získané aktivity 5,44 miliardy eur. Na noční zprávu akcie Nokie v úvodu dnešního obchodování reagují růstem o 47 procent výše až na 4,36 EUR. Objem obchodů v první minutě obchodování dosáhl 122 procent průměru za poslední 3 měsíce. Akcie Microsoftu, které se zatím obchodují jen v Německu, rostou 1,9 procenta.

Vývoj akcií Nokia od začátku roku

Nokia

Microsoft v rámci v noci oznámené dohody zaplatí 3,79 miliardy eur v hotovosti za mobilní divizi finské společnosti (devices & services) a dalších 1,65 miliard eur v hotovosti za patenty Nokie, na které Microsoft získá 10letá exkluzivní práva s možností následného prodloužení licence. V rámci transakce získá Microsoft mimo jiné značku Lumia.

Očekává se, že transakce bude dokončena v prvním kvartále příštího roku. Aktivity přesunuté pod křídla Microsoftu mají generovat asi 14,9 miliardy eur ročně, tedy asi polovinu čistých výnosů Nokie za minulý rok.

Microsoft je už dva roky softwarovým partnerem někdejší jedničky globálního trhu mobilních telefonů. V posledních letech finská firma výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů a ani spojenectví s Microsoftem nepřineslo kýžený obrat. 

Elop zpět do Microsoftu

Generální ředitel Nokie Stephen Elop, který do čela firmy přišel v roce 2010 právě z Microsoftu, přejde po dokončení transakce zpět do americké firmy. Spolu s ním tam odejdou další vysocí manažeři a celkem asi 32.000 zaměstnanců Nokie.

Zbytek finské firmy bude prozatím řídit předseda její správní rady Risto Siilasmaa. Nokia bude mezitím hledat nového šéfa. Siilasmaa dnes uvedl, že Ballmer vyzval Nokii k jednání o akvizici letos v únoru. Ballmer se na společné tiskové konferenci s novým prozatímním šéfem Nokie snažil rozptýlit obavy, že transakce povede k zániku dalších pracovních míst ve Finsku. Nokia již pod Elopovým vedením propustila desetitisíce zaměstnanců.

Microsoft si převzetím jádra Nokie dramaticky vylepší pozici na trhu, který je nyní pro technologické společnosti zásadní, protože mobilní zařízení vytlačují z trhu klasické osobní počítače.

Představenstvo Microsoftu v současné době uvažuje o nástupci Steva Ballmera, jenž opustí křeslo šéfa během příštích 12 měsíců v rámci reorganizace a zamýšlené transformace softwarové společnosti na výrobce přístrojů a poskytovatele služeb po vzoru Applu. O Elopovi se tak začíná hovořit jako o jednom z možných nástupců Ballmera. 

 "Je to smělý krok do budoucna - získají na něm zaměstnanci, akcionáři i zákazníci obou společností," uvedl ve sdělení šéf Microsoftu Steve Ballmer. Dodal, že od akvizice si slibuje posílení podílu své firmy na trhu mobilních telefonů a zvýšení zisků na tomto poli. Řekl také, že co nejdříve začne integrace získaných aktiv do skupiny a z Finska se podle něho stane „srdce výzkumu a vývoje (R&D)“. Globální přesun pracovníků nicméně firma prý neplánuje.

Finanční ředitel Nokie Timo Ihamuotila následně v konferenčním hovoru uvedl, že dohoda s Microsoftem prospěje akcionářům i zákazníkům a společnost podle něho plánuje návrat svého ratingu zpět do investičního pásma.

Spekulace se potvrdily

List Wall Street Journal již na konci června uvedl, že americký softwarový gigant zvažoval, že koupí výrobu telefonů finské společnosti Nokia. Jednání se prý dostala do pokročilé fáze, ale zkrachovala kvůli ceně a zhoršující se pozici Nokie na trhu, uvedl tehdy zdroje WSJ s tím, že je jejich obnovení nepravděpodobné.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung (466,4 EUR, 1,02%) Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Apple (487,22 USD, -0,91%) a Samsung

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly o zhruba čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 procent. 

Nokia se potýká s poklesem podílu na trhu s mobilními telefony 

Finská Nokia po ztrátě vedoucí pozice na trhu s mobilními telefony stále více zaostává za jihokorejským konkurentem Samsung. Tržní podíl Nokie se v letošním druhém čtvrtletí snížil na 14 procent z téměř 20 procent před rokem. Podíl Samsungu naopak stoupl na téměř 25 procent z loňských 21,5 procenta.

Největší prodejci mobilních telefonů na světě v letošním druhém čtvrtletí (údaje jsou zaokrouhleny na jedno desetinné místo).

Pořadí Firma Prodej v milionech kusů Podíl na trhu v procentech
1. Samsung 107,5 24,7
2. Nokia 61,0 14,0
3. Apple 31,9 7,3
4. LG 17,0 3,9
5. ZTE 15,3 3,5
6. Huawei 11,3 2,6
7. Lenovo 11,0 2,5
8. TCL 10,1 2,3
9. Sony Mobile 9,5 2,2
10. Yulong 7,9 1,8
Ostatní 152,7 35,1
Celkem 435,2

zdroj: Gartner 

Nokia tak stále neprokázala, zda byl správný odvážný tah z roku 2011, kdy svůj vlastní software pro chytré telefony Symbian nahradila nevyzkoušeným softwarem od Microsoftu Windows Phone. Nokia po Elopově nástupu snižovala náklady a rozprodávala majetek, aby získala čas na oživení a návrat na výsluní. 

"Od Microsoftu je to velká, ale nezbytná hazardní hra," řekl k transakci analytik Geoff Blaber ze společnosti CCS Insight. "Po letech neúspěchů se systémem Windows Mobile Phone firma přeřazuje na jiný rychlostní stupeň a ujímá se kontroly nad softwarem i hardwarem," dodal. 

Podobný krok jako Microsoft již dříve učinil konkurent Google, který je autorem operačního systému Android pro mobilní telefony a tablety. Firma loni dokončila převzetí výrobce výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC, Reuters, DPA)


Čtěte více:

Čínská Huawei zájemcem o převzetí Nokie? Akcie rostou navzdory zdrženlivým vyjádřením
19.06.2013 9:34
Čínská telekomunikační společnost Huawei by mohla uvažovat o převzetí ...
WSJ: Microsoft zvažoval koupi výroby telefonů od Nokie
20.06.2013 8:58
Americký softwarový gigant Microsoft zvažoval, že koupí výrobu telefon...
Nokia odkoupí od Siemense společný podnik pro síťová zařízení. Akcie +10 %
01.07.2013 9:22
Finská společnost Nokia koupí podíl německého průmyslového konglomerát...
Smartphonů se poprvé prodává více, než běžných mobilů. Samsung kraluje
14.08.2013 14:28
Celosvětový prodej takzvaných smartphonů v letošním druhém čtvrtletí p...
Šéf Microsoftu Ballmer do roka končí. Akcie letí vzhůru
23.08.2013 15:17
Výkonný ředitel Microsoftu, kteří vedení firmy převzal v roce 2000 po ...
Z Microsoftu do Nokie a zpět. Role Stephena Elopa vyvolává otázky
03.09.2013 14:49
Od chvíle, kdy v roce 1865 začala jako papírna, prošla Nokia (4,26 EUR...

Váš názor
 • Budoucnost NOKIA
  03.09.2013 10:48

  Prodej divize mobilních telefonů pro Nokii znamená pozitivní krok. Zbaví se tím sice své jádrové aktivity, ale vzhledem k nedávnému odkupu svého podílu ve společném podniku v divizi Siemens se z ní stane firma poskytující různá SW a HW řešení v oblasti telekomunikací a jejich implementace, kde se ji daří dobře a budoucnost by měla být pozitivní. Hotovostní pozice se ji vylepší a celý eko-systém Windows Phone se tím "zachrání" - nebo přesnějí posílí. Microsoft má lepší pozici, může poskytnout další distribuční kanály a je pravděpodobné, že se podíl Windows Phone na trhu posílí - a to i rychleji pod křídli Microsoftu, než by to dokázala NOKIA. Celou situaci lze porovnat s odkupem mobilní divize Motoroly Googlem před dvěma roky, kdy Motorola Mobility přešla pod Google a zůstala divize Motorola Solutuins, které se stále daří i bez mobilní divize a hodnota akcií neustále zdravě roste. Pro NOKII to znamená, že i bez mobilní divize je schopna zdravého rozvoje a akcie by se měly zhodnotit během 1-2 let o dalších 20-30% na hodnotu cca 7USD. Hodnota transakce za mobilní divizi se mi zdá poměrně malá, což značí, že NOKIA se zřejmě zbavila divize, která by ji jednou mohla úplně potopit.
  delcop
 •  
  03.09.2013 9:10

  No taková zpráva potěší, když jsem se minulý týden zbavil poloviny pozice :)
  delcop
Aktuální komentáře
05.08.2021
14:01ČSOB v pololetí skoro zdvojnásobila zisk. Velký zájem byl o hypotéky, rostly vklady i aktiva ve správě
13:34Britská centrální banka měnovou politiku nezměnila, varuje před vyšší inflací
13:12Provozní zisk Zalanda klesl, tržby splnily odhady. Akcie odepisují přes 7 procent
11:29Akcie Bayeru padají. Lepší prognózu zastínila horší čísla divize, která kdysi pojala Monsanto
11:15Evropské akcie drží směr, koruna posiluje před ČNB  
11:13Rolls-Royce dosáhl překvapivě vysokého zisku, u výhledu je ale opatrný
10:48Adidas se díky obnově poptávky po pandemii vrátil k zisku
10:28Větší tržby i objednávky. Dobré výsledky Siemensu posílají akcie nahoru
10:14Korunu, forint bude zřejmě pohánět stabilní dávkování vyšších sazeb, naznačuje průzkum  
10:05Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení úrokové sazby dluhopisu Č.ZBROJOVKA VAR/2022, ISIN CZ0003513533
9:55Petr Dufek: Spotřebitelé se vracejí do obchodů
9:49Česká zbrojovka, a.s.: Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
9:14Tržby obchodníků v červnu vzrostly o 7,2 %, rychleji, než se čekalo
9:12Rozbřesk: ČNB dnes nejspíš zvýší sazby, koruna před zasedáním sílí
9:07Uber navzdory zdvojnásobení tržeb zůstal ve ztrátě
8:55Evropské burzy mohou ráno vyčkávat. Koruna vyhlíží zasedání ČNB  
8:52Ztráta Lufthansy díky oživení poptávky po pandemii klesla o 43 procent
5:42Bývalý člen Fedu: Utněme debatu o tom, jestli je inflace přechodná nebo trvalejší
04.08.2021
17:42Data zamávala s výnosy i dolarem a brzdí v rozletu americké akcie  
17:37Téměř 60 % akcií na trhu atraktivních?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
adidas AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
American International Group Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Banca Monte dei Paschi di Siena SpA (06/21 Q2)
Beyond Meat Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Cardinal Health Inc (06/21 Q4, Bef-mkt)
Carvana Co (06/21 Q2, Aft-mkt)
Cloudflare Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Constellation Pharmaceuticals Inc (06/21 Q2)
Continental AG (06/21 Q2)
Credit Agricole SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Datadog Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Dropbox Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
FireEye Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Illumina Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Moderna Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Novavax Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Novo Nordisk A/S (06/21 Q2, Bef-mkt)
Plug Power Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Rolls-Royce Holdings PLC (Bef-mkt)
SeaWorld Entertainment Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Shake Shack Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Shop Apotheke Europe NV (06/21 Q2, Bef-mkt)
Square Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
TripAdvisor Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ViacomCBS Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Zalando SE (06/21 Q2)
Zoetis Inc (06/21 Q2)
7:00Deutsche Lufthansa AG (06/21 Q2)
7:00Deutsche Post AG (06/21 Q2)
7:00KBC Group NV (06/21 Q2)
7:00Siemens AG (06/21 Q3)
7:30Bayer AG (06/21 Q2)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
8:00Glencore PLC (06/21 Q2)
8:00Outokumpu Oyj (06/21 Q2)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
12:30Cigna Corp (06/21 Q2)
13:00Duke Energy Corp (06/21 Q2)
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Kellogg Co (06/21 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD