„Pokud jde o jakýkoliv další růst, ať už v České republice nebo v zahraničí, jsme právě ve vyčkávacím módu,“ řekl dnes na konferenci Reuters ředitel pro strategii Pavel Cyrani. Ujistil, že změna dividendové politiky kvůli Temelínu není otázkou minimálně následujících čtyř let a připustil riziko odpisů u plynových elektráren.
„Nedávný výkyv v cenách elektřiny vzhůru bych ještě nepřipisoval oživení ekonomiky. Náš přístup k investicím na další roky bude opatrný,“ nechal se dnes slyšet člen vrcholného vedení skupiny Pavel Cyrani. Zároveň zchladil optimisty věštící z výkyvů velkoobchodních cen elektřiny fundamentální změnu.
Velkoobchodní ceny silové elektřiny pro rok 2014 na německém trhu v první polovině měsíce předvedly úctyhodnou rally a dostaly se až na nejvyšší úrovně od poloviny dubna. „Nedávný výkyv v cenách elektřiny vzhůru bych ještě nepřipisoval oživení ekonomiky,“ řekl dnes Cyrani na konferenci Reuters Eastern Europe Investment Summit. „Náš přístup k investicím na další roky bude opatrný,“ dodal v návaznosti na nejistý výhled cen elektřiny.
Finanční ředitel skupiny Martin Novák před dvěma týdny v rozhovoru pro Patria.cz uvedl na otázku ohledně očekávaného vývoje cen elektřiny na burze v následujících 5 letech, že očekává, že ceny elektřiny budou relativně stabilní, tedy že se budou pohybovat okolo současných úrovní. Obchodní ředitel (497 CZK, 0,00%) Alan Svoboda, následně minulý týden hovořil o vyhlídkách do budoucna s mírným optimismem. „Poslední dny už se to otáčí a naopak vidíme znovu korekci směrem nahoru. Takže pravděpodobně jsme dosáhli cenového dna, minimálně na nejbližší období," uvedl před týdnem Svoboda a dodal, že firma s ohledem na vývoj cen urychlila předprodeje produkce pro roky 2014 a 2014. Od té doby však elektřina předvedla výraznou volatilitu, když nejprve rychle korigovala zisky, aby následně opět poskočila výše.
Vývoj ročního kontraktu na elektřinu (EUR/MWh)

po srpnových dobrých pololetních výsledcích a prodeji elektrárny Chvaletice překvapil nezvýšením celoroční prognózy. Argumentoval tehdy ponecháním rezervy na testování aktiv, které hodlá dokončit do závěru roku. „ Konsolidujeme naše pozice tam, kde to dává smysl. Největší rizika přitom spatřujeme u aktiv z oblasti zemního plynu,“ uvedl dnes Pavel Cyrani.
V souvislosti s možnými odpisy se hovoří především o plynové elektrárně Počerady. Finanční ředitel Martin Novák k tomuto riziku v zářijovém rozhovoru pro Patria.cz uvedl, že nyní hodnotu této investice testuje a její možné snížení promítne do výsledků roku 2013.
Předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš po srpnovém oznámení pololetních výsledků skupiny uvedl, že rozhodnutí o několikasetmiliardového projektu na dostavbu Temelínu bude posunuto v řádu let, nelze však říci, zda to místo původního letošního termínu bude v roce 2014 nebo 2015. Spuštění nových bloků tak nebude dříve než v roce 2025. ČEZ zatím hodlá dále diskutovat s vládou o možné podpoře pro nízkoemisní zdroje.
V souvislosti s tímto nákladným projektem se spekulovalo o možnosti změny dividendové politiky skupiny , která v posledních letech stabilně vyplácela 50-60 procent čistého zisku. Cyrani nicméně dnes ujistil investory, že v případě rozhodnutí o dostavbě Temelína by firma zvážila změnu své dividendové politiky až v 7-8 letech předcházejících spuštění nových bloků, kdy by musela vynaložit největší část celkových nákladů. „V tomto období bychom rozhodně potřebovali utáhnout toky prostředků opouštějící firmu… takže provozní výdaje, kapitálové výdaje a dividendovou politiku,“ řekl dnes Pavel Cyrani.
(Zdroj: Reuters, Bloomberg, ČEZ)