Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffettovy záchranné injekce: zisk 10 mld. USD, výnos 40 %

Buffettovy záchranné injekce: zisk 10 mld. USD, výnos 40 %

8.10.2013 11:31
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Buďte bojácní, když jsou ostatní lakomí, a buďte lakomí, když jsou ostatní bojácní. Tohle investiční rčení přineslo Warrenu Buffettovi v pěti letech od vypuknutí finanční krize 10 mld. USD. Tolik známý miliardář vydělal na šesti finančních injekcích poskytnutých předním americkým i zahraničním koncernům v nesnázích.

Věštec z Omahy, jehož impérium zastřešuje společnost Berkshire Hathaway, se k metě 10 mld. USD přiblížil minulý týden, když mu výrobce cukrovinek Mars splatil úvěr 4,4 mld. USD poskytnutý v roce 2008. Jen zisk z této půjčky by Berkshire měl přinést 680 mil. USD.

V rámci šesti investic, které krom Marsu zahrnovaly banky Goldman Sachs a Bank of America, průmyslový konglomerát General Electric, chemický gigant Dow Chemical a zajišťovnu Swiss Re, Buffett vložil prostředky v hodnotě 25,2 mld. USD. První pomocnou ruku podal Marsu v dubnu 2008, kdy začaly zamrzat kapitálové trhy, jako poslední pomohl Bank of America v srpnu 2011, když nakoupil její prioritní akcie v hodnotě 5 mld. USD. Jeho celkový výnos z těchto transakcí zatím činí 40 %.

„Co se prosté ziskovosti týče, průměrnému investoru se mohlo dařit zrovna tak dobře, pokud během paniky nakoupil na burze,“ prohlásil Buffett v rozhovoru pro list Wall Street Journal (WSJ). Dodal, že nejlepší nákupy se dělají v době, když ostatními na trhu cloumá hrůza. Jen málo investorů, pokud vůbec někdo, dokázalo využít krize tak zručně a v tak velkém měřítku.

Americká vláda přes záchranný program TARP poskytla mnoha firmám, včetně automobilky General Motors či pojišťovny AIG, 420 mld. USD. Bílý dům si při sanaci vymínil výhodné podmínky a od spasených firem vybral solidní dividendy. Celkový zisk podle webových stránek ministerstva financí činí 50 mld. USD, čili zhruba 12 % z investované částky.

Buffett v redakci WSJ uvedl, že vydělané peníze chce použít na další velké investice, které by přinesly stejně atraktivní výnos. Berkshire prý bude dál nakupovat akcie, a rozšiřovat tak své portfolio v hodnotě přes 100 mld. USD. „Stále je lepší mít akcie než hotovost,“ myslí si muž považovaný za ikonu amerického kapitalismu.

Obří akvizice typu nákupu železniční společnosti BNSF za 26 mld. USD v roce 2010 však bude stále obtížnější realizovat. Jelikož s postupem hospodářského oživení vzrostly ceny aktiv, prostor pro senzační transakce, které by Berkshire umožnily dobře využít peníze na účtech, se podstatně zúžil.

V tomto ohledu přinesla krize Buffettovi neopakovatelné příležitosti. Se zhoršováním dostupnosti úvěrů se na něj – a obrovskou kasu Berkshire – jako na věřitele poslední instance obrátila velká jména korporátní Ameriky. Krom velmi potřebného kapitálu se těmto společnostem dostalo ještě jedné, stejně cenné komodity: otevřeně deklarované důvěry investičního guru v jejich dlouhodobé podnikatelské plány. Akcie společností, které Buffett takto podpořil, se po ohlášení investice zpravidla vydaly vzhůru.

Šest krizových investic Berkshire Hathaway (modře značeny investované částky, černě dividendy a zisk) 
001

(Zdroje: WSJ, CNBC)Čtěte více:

Buffett se zdarma zařadí mezi největší akcionáře Goldman Sachs
27.3.2013 8:21
Věhlasného amerického investora Warrena Buffetta zřejmě čeká další dob...
Buffett kupuje dodavatele elektřiny pro lasvegaská kasina za 5,6 miliardy dolarů
30.5.2013 12:19
Společnost Berkshire Hathaway (16 9402 USD, 0,60%) amerického investor...
Buffett: Uhlí nečeká propad v důležitosti, pokles ale bude postupný a trvalý
26.7.2013 15:54
Jestliže nyní největší ekonomika světa vděčí skoro za dvě pětiny elekt...
Kam teď investuje Warren Buffett? 15 nejvýznamnějších podílů Berkshire Hathaway
15.8.2013 18:04
Třetí nejbohatší muž planety, Warren E. Buffett, má majetek v hodnotě ...
Buffett: Fed je nejlepší hedgeový fond. Bernanke je jednička
20.9.2013 11:21
Americká centrální banka snese srovnání s hedgeovým fondem, jelikož je...
Americký pat: Obama varuje Wall Street, Buffett hovoří o vrcholu hlouposti, Rogers nabádá k opatrnosti
3.10.2013 20:08
Americké akcie nabraly výrazné ztráty poté, co prezident Barack Obama ...

Váš názor
 • Buďte bohatí, když jsou ostatní chudí :-)
  8.10.2013 12:29

  Buffet prostě udělal to samé, co dělá každý pořádný lichvář. Půjčil peníze v době, kdy nikdo nepůjčoval a půjčil je firmám, kterým nikdo jiný nechtěl půjčit. Historie naznačuje, že za krizí obvykle bohatší bohatnou ještě víc (díky možnosti nakumulovat levně vyprodávaný majetek) a chudí chudnou víc (obvykle díky nutnosti prodávat majetek pod cenou aby přežili). Historie bohužel také naznačuje, že za válek a změn režimů je to přesně naopak...na středním východě to už vedlo k Arabskému jaru...chraň bůh, aby se tohle opakovalo v Indii nebo Jihovýchodní Asii.
  Dan.Brno
  • asi se rozpláču
   8.10.2013 12:38

   jak je svět zlej. Racionálně: dívej se na to tak, že kdyby lidi , kteří kapitál mají, neměli důvody se takhle chovat, všechno by bylo už dávno v p*deli. Každý se chová ekonomicky, i ty.
   Bo
   • Každý se chová ekonomicky?
    8.10.2013 12:44

    Ale di. Já znám tolik idiotů, hlavně v politice, kteří o ekonomickém chování vědí asi tolik, jako já o marťanech :-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data