Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světu dochází s USA trpělivost. Čína a Japonsko nabádají k rychlému vyřešení patu

Světu dochází s USA trpělivost. Čína a Japonsko nabádají k rychlému vyřešení patu

09.10.2013 20:42
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Prestiž amerických politických institucí v čele s Kongresem se kvůli fiskální paralýze rychle propadá nejen mezi americkou veřejností, ale i u mezinárodních věřitelů. Investoři po celém světě se začínají připravovat na to, že prezident Barack Obama nenalezne včas kompromis s republikány ve Sněmovně reprezentantů, které vede odbojný John Boehner, a že Spojené státy nebudou schopny dostát svým finančním závazkům.

 
K urychlenému nalezení východiska z rozpočtového patu včera americké politiky vyzval japonský ministr financí Taró Aso, jehož země spolu s Čínou drží s přehledem největší množství amerického dluhu. „Spojené státy se musí vyhnout situaci, kdy nebudou moci splácet svůj dluh a jejich rating AAA najednou propadne,“ uvedl Aso po zasedání kabinetu. Dodal, že americký establishment si musí uvědomit, že následkem toho přijde fiskální krize.

Deník Nikkei přinesl s odvoláním na anonymní zdroje zprávu o tom, že japonští představitelé v pondělí několikrát volali na americké ministerstvo financí a snažili se dobrat aktuálního stavu věcí. Oficiální místa na obou stranách spekulace o mimořádných telekonferencích popřela.

Obavy z naražení do dluhového stropu, momentálně stanoveného na 16,7 bilionu USD, a faktického vyhlášení insolvence vyjádřil i Peking. Náměstek čínského ministra financí Zhu Guangyao prohlásil, že jeho země „si přirozeně dělá starosti o vývoj ve Spojených státech.“ Dodal, že je odpovědností Washingtonu vyhnout se dluhové krizi a zajistit bezpečnost čínských investic. S americkými představiteli jsou prý Číňané v pravidelném spojení.

K 31. červenci 2013 Čína držela americké státní dluhopisy v hodnotě 1,28 bilionu USD. Japonská pozice ke stejnému datu činila 1,14 bilionu USD. Pokud by Spojené státy vyhlásily platební neschopnost, což by se podle amerického ministerstva financí mohlo stát už příští čtvrtek 17. října, mělo by to podle japonského ministra financí „velký mezinárodní dopad.“

Japonsko se dříve k situaci ve Washingtonu vyjadřovalo diplomatičtěji. Aso a tajemník vládního kabinetu Yoshihide Suga minulý týden uvedli, že fiskální pat je v zásadě vnitropolitickou záležitostí USA. Upozornili ale, že uzavření vládních úřadů by mohlo posílit jen vůči dolaru, což by poškodilo japonské exportéry. Japonská měna se zatím vůči dolaru vyšplhala na dvouměsíční maximum 96,55.

Poslední velká konfrontace kvůli dluhovému stropu skončila v srpnu 2011 dohodou na poslední chvíli, kdy zákonodárci a Bílý dům pod tlakem otřesených trhů nalezli kompromis. Čtyři dny nato sebrala ratingová agentura Standard & Poor´s Spojeným státům nejvyšší známku a od té doby je hodnotí na stupni AA+. Zlato v reakci na tehdejší balancování na fiskální hraně vystoupalo na historické maximum 1921 USD za unci. Nyní jeho cena na události ve Washingtonu téměř nereaguje.

Obavy z toho, co přijde příští týden, mezitím tlačí výš poptávku po dolarech mimo Spojené státy. Jelikož se v americké měně obchoduje s širokou škálou finančních instrumentů, banky a investoři neustále potřebují dolarovou likviditu, avšak na rozdíl od amerických bank k ní nemají snadný přístup přes úvěrové okénko Fedu. Ve výsledku musí platit určitou prémii za dolary získávané na měnových trzích. S rostoucím strachem z americké insolvence a nedostatku likvidity stoupají i tyto prémie

Referenční tříměsíční eurodolarový swapový kontrakt se včera propadl na třítýdenní minimum. V případě páru jen-dolar dokonce došlo k poklesu na nejnižší hodnotu od začátku roku. Prémie za dvoutýdenní dolarové financování výměnou za eura vystoupala na nejvyšší hodnotu od března.

Účastníci na trhu se ani tak neobávají toho, že by evropské banky přišly o přístup k dolarům. Ty jim může přes přímou linku s Fedem, ustavenou při finanční krizi v roce 2008, zajistit ECB. S nervozitou však očekávají datum 17. října, kdy by se měl lámat chleba. „Jsme svědky vcelku prudkého pohybu.
Zatím není třeba příliš strašit, ale už se objevují známky potíží. Neodráží se v tom změna výhledu, či nějaká zásadní rizika pro ekonomiku či finanční systém. Jde o nedostatek likvidity v jeden konkrétní den,“ tvrdí měnový trader Chris Clark z londýnské společnosti ICAP.

(Zdroje: WSJ, Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Jak daleko dojedete s prázdnou nádrží
04.10.2013 21:14
Pro ty, kteří si dnes užívají obchodování v USA bez makroekonomických ...
Obama: Spojené státy neskončí jako zkrachovalec. Čekám, že Kongres včas zvedne dluhový strop
07.10.2013 7:57
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu o víkendu schválila zpětné ...
Obama: Hlasujte o odblokování výdajů. Věřím ve většinu pro
08.10.2013 7:58
Americký prezident Barack Obama vyzval republikány ovládanou Sněmovnu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů