Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kým je dnes Bill Gates?

Kým je dnes Bill Gates?

15.11.2013 7:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Bill Gates sám sebe považuje za technokrata, nedomnívá se ale, že technologie spasí svět. Či přesněji řečeno, že vyřeší jeho nejpalčivější problémy ve formě šíření nemocí v rozvíjejícím se světě, následné chudoby a zoufalství. „IT obor určitě miluji, ale pokud chceme zlepšit lidské životy, musíme se zaměřit na základní věci, jako je úmrtnost dětí a jejich výživa,“ říká Gates. Ve svých 58 letech neztratil nic na nedočkavosti a zapálení, které pro něj bylo tak typické v době jeho mládí. Jeho slova znějí ale často jinak než názory nové generace miliardářů. „Inovace jsou dobré a vyjma bioterorismu a několika dalších marginálních oblastí se naše životy zlepšují právě díky nim. Technologie se ale nedostávají k lidem, kteří zlepšení potřebují nejvíce,“ tvrdí Gates.

Gates může nyní jedním tahem pera ve své šekové knížce měnit životní úroveň mnoha lidí. Většina peněz jeho nadace jde na zlepšení zdravotní péče a boj s chudobou v rozvíjejících se ekonomikách. Microsoft byl přitom na vrcholu své slávy monopolem, kterého se pro jeho snahu maximalizovat zisky obávalo celé odvětví, konkurence i nově zakládané společnosti. Dnes se o něm v Silicon Value mluví téměř opovržlivě i přesto, že stále jde o technologickou společnost s třetí největší kapitalizací (za společnostmi Apple a Google).

Otázky týkající se Microsoftu Gates odmítá. Říká však, že přes všechny spekulace se do vedení společnosti nehodlá vrátit tak, jak to udělal třeba Steve Jobs. Rovněž přiznává, že práce pro Microsoft mu zabere mnohem více než jeden den týdně, pro který se zavázal poté, co z firmy odešel. Stále se účastní pravidelných porad s některými produktovými skupinami a očekává se, že hodně času stráví s novým ředitelem Microsoftu poté, co bude jmenován. Gates nesouhlasí s argumenty, že by světu nejvíce prospělo, kdyby vznikala stále nová a nová odvětví. Říká, že nikde nevidí, že by lidé toužili po nových odvětvích, ale patrné je naopak to, že je třeba zmenšit počet úmrtí dětí či zlepšit přístup ke vzdělání.

Gatesovy aktivity jsou mimo jiné zaměřeny na vyhlazení dětské obrny. Jeho organizace pomohla dosáhnout tohoto cíle v Indii, nemoc je ale stále hluboce zakořeněna v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu. Tedy v zemích, ve kterých je velmi těžké se s problémem vypořádat. Příkladem je organizace očkování: Vakcíny musí být dopraveny na místo určení bez toho, aby se jejich teplota dostala mimo rozmezí 2 – 8°C. Je tak nutno vytvořit „chladný řetěz“, který začíná velkými lednicemi a končí kufříky těch, kteří očkování provádějí. Logisticky je celá operace velmi náročná a zároveň nejde o nic technologicky náročného, takže pro „nejlepší mozky světa“ není zajímavá. Jde prostě o praktickou věc, která z vědeckého hlediska není sexy.

Hodně podnikatelů je velmi opatrných co se týče schopnosti vlád řešit ty nejpalčivější problémy společnosti a Gates není výjimkou. Vedou ho k tomu možná i osobní zkušenosti, přestože sám o sobě říká, že je optimista. Ohledně americké vlády ale tvrdí, že v dlouhém období se jí podařilo zlepšit životní podmínky lidí, „čím blíže ale jejímu fungování jste, tím více se hrozíte.“ Namístě je tak podle Gatese otázka, zda lze vůbec úspěšně řídit složité a technokratické systémy, jako je například zdravotní péče. A problém může podle něho být i s tím, jak se s výzvami moderního světa vyrovnají demokracie. Předpokládá se, že lidé se svými hlasy budou vyjadřovat k oblastem, které jsou stále složitější a kde ty nejjednodušší odpovědi nejsou těmi nejlepšími.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data