Aktualizováno Jasněji se rýsující podoba a programové cíle nové české vlády dnes opět vylepšily obraz českých dluhopisů v očích investorů. Z pohledu výnosů poprvé po pěti letech dokázaly ukázat záda evropskému „bezpečnému přístavu“ v podobě německých dluhopisů (bundy). Šéf odboru ministerstva financí pro řízení českého státního dluhu Petr Pavelek navíc naznačil, že příští rok se možná investoři dočkají i českých dluhopisů denominovaných v cizí měně (eurobondy).
Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci dnes oznámili, že dořešili sporné body programu a dohodli se na koaliční smlouvě. Nad prozatímním textem koaliční smlouvy se sejdou vyjednávači ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL zítra odpoledne, a do konce dne se očekává finální podpis zástupců koaličních stran. Ke zveřejnění koaliční smlouvy by pak mělo dojít v pátek 13. prosince.
Vidina toho, že by mohla Česká republika mít dva měsíc po volbách novou vládu, dnes přinesla optimismus i na dluhopisové trhy. Pojištění proti bankrotu českého státu (skrze CDS) dnes „zlevnilo“ o 2 bazické body až na 57 bps, což je nejméně od června letošního roku.
Lepší obrázek o atraktivitě českých dluhopisů v očích investorů potom poskytne srovnání s německými vládními dluhopisy, které jsou vnímány jako nejbezpečnější volba na evropském dluhopisovém trhu. V případě referenčního vládního dluhopisů s 10letou splatností poklesl rozdíl mezi výnos českého a německého cenného papíru o 3 bazické body na 39 bps. U 5letého dluhopisu dokonce dnes došlo nejprve k vyrovnání výnosů na hladině 0,8 procenta a následně k poklesu českého výnosu na 0,79 %, tedy 1 bps pod výnos německého bundu, což je jev nevídaný od roku 2008.
Srovnání výnosů 5letých dluhopisů ČR a Německa

zdroj: Bloomberg
Kromě „lepší viditelnosti“ ve věci výhledu české politiky díky zformování koaliční vlády, hovoří pro dluh české vlády i intervence ČNB. Slib delšího držení kurzu koruny poblíž úrovně 27 CZK/EUR podpořený nákupem eur za více než 200 miliard dolarů, a jehož trvání ČNB nyní odhaduje alespoň do roku 2015, totiž s sebou implicitně nese také větší jistotu nezvyšování sazeb z historicky nízkých úrovní. Část peněz odpovídajících asi 5 procentům hrubého domácího produktu České republiky, které ČNB vynaložila na intervence, navíc z určité části pravděpodobně našly své uplatnění i na českém trhu dluhopisů. Obraz české ekonomiky v očích investoru navíc vylepšují zlepšující se rozpočtové vyhlídky a souhlasné komentáře ratingových agentur, pokud jde o zvolený směr fiskální politiky České republiky.
Emise českých eurobondů v roce 2014?
Pro atraktivitu českých dluhopisů hovoří i jejich nabídka ze strany české vlády, která je ve druhém pololetí letošního roku zcela minimální. Ministerstvo financí totiž využilo nízkých výnosů již v prvním pololetí a své emisní potřeby v posledních měsících doplnilo spíše skrze 15miliarodovu vánoční emisi spořících dluhopisů pro občany.
Ministerstvo financí nyní rozmýšlí, jaká bude optimální emisní strategie pro příští rok, kdy musí splatit české státní dluhopisy vydané v cizí měně v celkové hodnotě přes 80 miliard korun. Kromě „tradičního“ vydání nových korunových dluhopisů totiž opět může dojít také k významnější emisi eurobondů.
„Pro příští rok bude tato možnost velice zvažovaná, protože jsou splatné dva eurobondy v nominální hodnotě 3 miliard eur,“ řekl Pavelek, ředitel odboru Řízení státního dluhu Petr Pavelek v rozhovoru pro Reuters. „V případě, že bychom (maturující emise) chtěli pokrýt na domácím trhu, tak by mohlo dojít ke značnému pnutí,“ vysvětlil.
Vláda před týdnem schválila návrh ministerstva financí vydat příští rok dluhopisy až za 209,6 miliardy korun. Peníze chce úřad využít na odkup dluhopisů splatných v příštím roce a odkup dalších dluhopisů z trhu. Státní dluh k 30. červnu činil 1678,1 miliardy korun.
Podle aktuální Strategie financování a řízení státního dluhu si chce MF příští rok půjčit 249 miliard korun, z toho plánuje emise eurobondů až do výše 51,5 miliardy korun. V roce 2015 si český stát prý hodlá na trhu půjčit přes 250 miliard korun. Pro letošní rok úřad výpůjční potřebu v červenci revidoval a chce si půjčit 90,7 až 120,7 miliardy korun. Původně dokument MF počítal letos s téměř 231 miliardami korun.
(Zdroj: Bloomberg, MFČR, Reuters)