Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciová rally po delším půstu nadme bonusy na Wall Street. Dluhopisoví tradeři ale ostrouhají

Akciová rally po delším půstu nadme bonusy na Wall Street. Dluhopisoví tradeři ale ostrouhají

30.12.2013 15:11
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Díky mocnému finiši amerických finančních trhů v roce 2013 by se měly po několika hubenějších letech řádně nadít bonusové balíčky traderů a investičních bankéřů na Wall Street. Nejvíc si polepší obchodníci s akciemi, kterým do karet hraje divoká rally akciového trhu, a také investiční bankéři, jimž zase pomůže oživení v segmentu primárních úpisů, slučování, akvizic a dalších operací. Uplynulý rok si naopak za rámeček nedají specialisté na dluhopisy, kterým život zkomplikoval Fedem ohlášený počátek konce kvantitativního uvolňování.

Obchodování s dluhopisy přitom dlouhá léta patřilo co do odměn k nejlukrativnějším činnostem na finančních trzích, hlavně díky dlouhodobému poklesu úrokových sazeb doprovázenému růstem cen obligací. Trend se však v uplynulém roce zlomil. Zisky z transakcí na dluhopisovém trhu také klesly kvůli novým pravidlům, jež mají banky odradit od role prostředníků. K tomu se přidala přísnější regulace omezující obchodování bank na vlastní účet.

Lidé od dluhopisového tradingu tvrdí, že v porovnání s dobou před finanční krizí „pracují třikrát tolik za třetinový plat,“ říká Richard Stein z headhunterové firmy Caldwell Partners, kde má na starosti personální požadavky finančního sektoru.

Rozdíly v odměňování jsou dobře patrné na výplatních páskách v JPMorgan Chase, největším americkém bankovním ústavu podle aktiv. Někteří zaměstnanci divize investičního bankovnictví si podle informací deníku Wall Street Journal v roce 2013 oproti předchozímu roku přilepší o 6 až 10 %. V divizi obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami se ale počítá s meziročním poklesem o 5 %.

Investiční bankéře před dalším poklesem odměn zachránila záplava IPO. Podle konzultantské firmy Dealogic se jejich objem za rok 2013 vyšplhal na nejvyšší číslo od roku 2010. Investoři do nich vložili 172 mld. USD.

Podle listopadové studie personální agentury Options Group by roční finanční kompenzace investičních bankéřů měla vzrůst o 6 %. Tradeři od akcií by na tom měli být ještě lépe s 12% růstem. Dluhopisové tradery čeká naopak 10% pokles. Zajímavé je, že Wall Street jako celek by měla za rok 2013 zaznamenat první nárůst odměn a platů od roku 2009 – o 3 %.

Morgan Stanley, další velká americká banka, která je významným hráčem v investičním bankéřství, obchodování s akciemi i správě majetku, se rozhodla vyplácet větší část bonusů v hotovosti, namísto poskytování odměn s odloženým výběrem či různých programů zaměstnaneckých akcií, navázaných na další faktory. Odložená forma odměn, které často nelze v hotovost proměnit několik let, se v Morgan Stanley rozšířila od finanční krize. Loni banka takto vyplácela 100 % bonusů pro zaměstnance s ročním platem nad 350 tisíc USD a s bonusem nad 50 tisíc USD. Nelikvidní odměňování vyvolalo nespokojenost některých zaměstnanců, což nakonec donutilo výkonného ředitele Jamese Gormana prohlásit, že komu se tento způsob kompenzace nezamlouvá, měl by odejít.

Za odloženými bonusy stojí tlak regulátorů, podle nichž tato forma odměňování nutí bankéře a tradery ke konzervativnějšímu přístupu. Morgan Stanley se doporučovaného mustru nadále drží, i když ne s takovým zápalem jako dřív. Zejména díky rally na akciovém trhu by měly letos podle analytiků oslovených Thomson Reuters její výnosy vyšplhat na 32 mld. USD, což by bylo nejvíc od roku 2006.

Všeobecný růst bonusů nicméně zdaleka neznamená návrat ke zlatým časům. Rozdělovat se také bude mezi mnohem menší počet lidí. Od roku 2008 finanční sektor ve Spojených státech zeštíhlil o 22 tisíc pracovních míst.

(Zdroje: WSJ, YahooFinance, Dealogic)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.03.2025
17:18Vysoká nejistota, ale akciové rizikové prémie stále mimořádně nízko?
16:56Velké techy se neúčastní dnešního růstu akcií  
16:24Trumpova cla ohrožují výměnu za 9,5 bilionu dolarů, varují za komoru i Apple, Exxon, GM nebo Ford
15:15Technická analýza S&P 500: Sázky na definitivní obrat můžou být předčasné  
13:24Týdenní výhled: Cla zůstávají pro trhy denním chlebem. Fed a data naznačí, jak se mění pohled na ekonomiku  
13:15Bezpilotní letoun Primoco UAV má jako první na světě vojenskou certifikaci i civilní oprávnění létat nad hustě zalidněnými oblastmi
11:52OECD kvůli celní válce zhoršila výhled růstu globální ekonomiky
11:31Akcie v USA se nadechují k pohybu vzhůru  
11:05Institut Ifo snížil odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,2 procenta
10:29Čína spustí plán na razantní zvýšení spotřeby, chce tak podpořit ekonomiku
10:21ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců po roce klesly, v jiných odvětvích dál rostly
9:13Rozbřesk: Slabé investice nemají výrazný dopad na středoevropské pracovní trhy, zatím…
8:45Evropa nerozhodná, o německé dluhové brzdě by se mělo rozhodnout v úterý  
6:24Invesco: Evropské akciové trhy rostou, zatímco americký akciový trh klesá
16.03.2025
14:25Slok vnímá známky zpomalování, Yardeni hovoří o zvykání si na chaos a dlouhodobých přínosech vládní politiky
8:55Víkendář: Trump Kanadě udělal službu. A Rosenbergův jednoduchý vzorec hodnoty zlata
15.03.2025
13:30Investiční tipy: Komentáře k výsledkům za 4Q24  
8:52Víkendář: Jak to nyní vidí v Kanadě?
14.03.2025
21:03Americké indexy uzavřely týden růstem  
17:37Kde se usadí růst ekonomiky a valuace na americkém trhu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, kumulativně, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, kumulativně, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
13:30USA - Empire State Manufacturing index
13:30USA - Maloobchodní tržby, m/m