Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nový zápis do katastru nemovitostí: jasně a prakticky

Nový zápis do katastru nemovitostí: jasně a prakticky

15.1.2014 5:30
Autor: Mgr. Alica Koblovská, KŠB

Od 1. ledna 2014 vám katastrální úřad již nezapíše rozestavěnou stavbu ani jednotku, dokonce ani například dům, protože ten se v souladu s novou koncepcí stane součástí pozemku (případně práva stavby) a nebude již samostatnou věcí. Naopak, od začátku letošního roku je možné k nemovitostem zapsat mnoho ujednání, která si ještě v minulém roce strany mohly domluvit pouze mezi sebou ve smlouvě – například zákaz zřízení zástavního práva, ujednání o koupi na zkoušku nebo za určitých okolností také pacht či nájem. Zápisem do katastru nabude domluva účinky i vůči třetím osobám. Nově se zapisují také cenové údaje, což by mělo postupně vést k vytvoření tržní cenové „mapy“. Tato povinnost se ale nevztahuje zpětně na transakce, které již proběhly před nabytím účinností nového katastrálního zákona, tedy údaje o těchto převodech se nedoplňují.

Zásadně vkladem

Velkou novinkou je, že zatímco do konce roku 2013 se vkladem zapisovaly pouze práva, která zápisem vznikají, dle nového katastrálního zákona se vkladem zapisují všechna věcná práva (vlastnické právo, zástavní právo, věcné břemeno, atd.), práva ujednaná jako věcná práva (například předkupní právo) a také nájem a pacht (požádá-li o to vlastník nebo nájemce či pachtýř s vlastníkovým souhlasem). Navíc se vkladem zapisuje nejen vznik, ale i změna a zánik těchto práv. Jde o poměrně významnou změnu. Na rozdíl od zápisu záznamem nebo poznámkou je nejen nutné v tzv. vkladovém řízení zaplatit poplatek a zpravidla déle na zápis čekat, ale katastrální úřad by měl také zkoumat obsah listiny, na základě které má být vklad proveden.

Podání návrhu

Návrh na vklad se i nadále podává prostřednictvím formulářů, přičemž dle prováděcí vyhlášky je možné vybrané návrhy až do konce roku 2014 předkládat i na “minulém“ formuláři. Přílohou návrhu musí být samozřejmě především vkladová listina (například kupní smlouva), jinak se k návrhu nebude přihlížet. Dle nového zákona je ale předkládána pouze v jednom vyhotovení, a nikoli již v počtu o dva vyšším než je počet účastníků vkladového řízení. Fyzické osoby budou v návrhu identifikovány vždy jménem, příjmením, rodným číslem a trvalým pobytem (pokud poslední dva údaje nemají, tak datem narození a bydlištěm). Na rozdíl od minulé úpravy se u podnikajících fyzických osob nebude uvádět IČO. Pokud osoba zapsaná v katastru jako vlastník nebude označena tak, aby ji bylo možno dostatečně identifikovat, stanoví zákon zvláštní postup, přičemž se může stát, že nemovitost bude po uplynutí deseti let prohlášena za opuštěnou. V případě smluvního zastoupení je navíc nutné připojit procesní plnou moc s ověřeným podpisem, což může být překvapivé vzhledem k tomu, že zákon ověřený podpis navrhovatele na samotném návrhu nevyžaduje.

Zapsáno/ nezapsáno

V případě povolení vkladu katastrální úřad již nebude zasílat všem účastníkům vyhotovení vkladové listiny s doložkou o provedení vkladu, ale pouze ji založí do sbírky listin a účastníky o povolení vyrozumí. Na to je nutné pamatovat ve smlouvách – typicky ve smlouvě o peněžní úschově, kde bývá předložení vkladové listiny s doložkou jednou z podmínek pro uvolnění peněz.

Když katastrální úřad vklad povolí, je povinen ho zapsat bez zbytečného odkladu. S ohledem na materiální publicitu katastru nemovitostí upravuje katastrální zákon několik mechanizmů sloužících k ochraně stávajících vlastníků nemovitostí, které proces zápisu mohou také zpomalit. Jedním z nich je povinnost katastrálního úřadu informovat vlastníka a jiné oprávněné osoby o vyznačení toho, že právní poměry jsou dotčeny změnou. Primárně se tak děje na adrese, kterou má na základě předešlých návrhů úřad k dispozici nebo prostřednictvím datové schránky. Nicméně na základě žádosti vás bude úřad informovat také elektronicky na e-mailovou adresu nebo sms zprávou na mobilní telefon. To je nepochybně vhodné například u starších lidi, kdy lze uvést kontakt na příbuzného, který bude schopný včas zareagovat. Vlastníci by tak měli být chráněni, protože katastrální úřad může vklad povolit nejdříve po uplynutí lhůty 20 dnů ode dne odeslání takovéto informace. Jelikož se lhůty nelze vzdát ani ji jinak zkrátit, je dobré na ní myslet předem, a to zejména u složitějších transakcí.

Proti případnému rozhodnutí o zamítnutí vkladu není přípustný žádný opravný prostředek v rámci vkladového řízení. Jedinou obranou je žaloba podle ustanovení občanského soudního řádu, která musí být podána ve lhůtě 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí. Do uplynutí této lhůty se přerušují případná další vkladová řízení týkající se téže nemovitosti, což může způsobit komplikace, pokud byste chtěli po zamítnutí podat návrh na vklad znovu.

O průlomové ochraně osoby jednající s důvěrou v zápis v katastru nemovitostí čtěte zde.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.3.2018
21:01Americké akciové indexy začaly týden silným výprodejem, Facebook -7%
19:11Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná
17:56Summary: Smolný den pro Shire i Facebook
17:28Dzurinda: Slovensko se opět stává černou dírou Evropy
17:27Finanční trhy a tipy makléře: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 27. března v Hradci Králové!
17:03Praha se nakazila americkou melancholií  
17:01Británie a EU jsou blíž dohodě. Kromě libry z toho těží také euro
16:52Hrad: Šéf CEFC je v Číně vyšetřován a z firmy odejde. Ta teď nenavýší podíl v J&T
16:36Proč si kupovat Audi, když můžete mít Škodovku
15:29Analytik před výsledky ČEZ: Pozornost upoutají spíše cíle na tento rok (prognóza)  
14:12Týdenní výhled: Zasedání Fed pravděpodobně přinese zvýšení sazeb, možná i vylepšení prognózy  
13:27Babiš: Při dělení ČEZ musí státu zůstat strategické věci typu obchodu či distribuce
12:59Evropa v červeném, Praha na nule. Akcie Micro Focus -55 % po odstoupení generálního ředitele
12:42Facebook (-6,3 %) čelí kritice kvůli zneužití informací o uživatelích
11:56Žně na akciích bank možná teprve začínají
11:41Kralupskou rafinerii Unipetrolu čeká nejrozsáhlejší odstávka v její historii
11:25Libru táhne vzhůru vidina dohody s EU, dolar podává smíšené výkony  
11:22ČEB - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:18ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:42Apple prý v tajné továrně vyvíjí vlastní displej

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data