Aktualizováno Z evropských a následně i amerických trhů vyprchal optimismus, který postupně ovládl asijské a evropské obchodování i americké Futures po kroku turecké centrální banky, která prudce zvýšila sazby v zájmu boje s inflací a stabilizace měny (u reposazby na 10,0 % z 4,5 %!). Odpoledne byl útok na tureckou liru obnoven a ta z až 4% zisku vůči americkému dolaru padla zpět do ztrát. S tím se obrátil sentiment na rizikových aktivech, což se projevilo pádem maďarského forintu až na 310 HUF/EUR, dvouleté dno, či pádem ruského rublu na historické dno vůči koši obchodovaných měn. Souběžně s otočkou na měnách a akciových trzích se obrátil také dopolední vývoj na eurodolaru.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

Evropské trhy, zastoupené hlavními indexy DAX , CAC a FTSE, nabraly ztráty, blížící se 2 % a americké trhy navázaly úvodním poklesem, blížícím se jednomu procentu na úrovni indexu S&P 500, DJIA a Nasdaq.
Evropským akciovým trhům nepohla velmi špatná kvartální čísla automobilky , jejíž akcie následně oslabily až o 6 % a strhly celý sektor. Trhy jsou rovněž nervózní před večerním zveřejněním výstupu z dvoudenního jednání měnového výboru (FOMC) americké centrální banky Fed. Na tom dochází k oficiální změně v čele Fedu, kdy se místo Bena Bernakeho postu předsedy ujímá Janet Yellenová. Trhy ale bude zajímat především rozhodnutí ohledně dalšího omezení rozsahu QE, když se čeká snížení měsíčního objemu odkupů aktiv o 10 miliard dolarů v rozložení na 35 mld. USD místo dosavadních 40 mld. USD u odkupů Tresuries a 30 mld. USD místo 35 mld. USD u odkupů MBS. Celkově je tedy očekáváno snížení měsíčních odkupů aktiv na 65 miliard dolarů z dosavadních 75 miliard dolarů.
Také jihoafrická rezervní banka dnes po té turecké neočekávaně zvýšila základní úrokovou sazbu, za kterou půjčuje peníze komerčním bankám, o půl procentního bodu na 5,5 procenta. Sdělila přitom, že očekává další tlak na směnný kurz národní měny, jihoafrického randu.
JAR je největší ekonomikou v Africe. Banka základní sazbu změnila poprvé od léta 2012, kdy ji naopak snížila o půl procentního bodu na pět procent. Od té doby ji až do dneška nechávala beze změn ve snaze podporovat tak ekonomiku.
Guvernérka banky Gill Marcusová dnes řekla, že slabá národní měna by nevyhnutelně ovlivnila inflaci a zvýšení sazby má prý měnu stabilizovat. Jihoafrický rand po kroku banky přechodně stoupl k americkému dolaru, pak se ale dostal na nové pětileté minimum.
Ke zpřísnění měnové politiky v posledních dnech přistoupily centrální banky v mladých tržních ekonomik jako Argentina, Indie, Rusko nebo Turecko, aby se pokusily zastavit pokles hodnoty tamních měn. K měnám rozvíjejících se ekonomik se v minulosti uchýlili investoři v souvislosti s uvolněnou měnovou politikou ve Spojených státech. Tamní centrální banka ji ale ke konci minulého roku omezila.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová dnes varovala, že zpřísňování měnové politiky ve vyspělých zemích letos způsobí vrtkavost na mezinárodních trzích a bude mít dopad na měnovou situaci v některých rozvíjejících se ekonomikách.