Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
D. Marek: Povinný registr smluv - Ekonomický pohled

D. Marek: Povinný registr smluv - Ekonomický pohled

28.05.2014 13:30
Autor: David Marek

Jedním z limitujících faktorů vývoje české ekonomiky, a celé společnosti, se v posledních letech stala korupce. Podle různých odhadů sice podíl stínové ekonomiky nepřekračuje obvyklé evropské meze, přesto je zcela na místě věnovat úsilí k omezení prostoru pro korupci. Nicméně i taková snaha by měla být racionální. Zatímco potřeba úpravy v oblasti veřejných zakázek je těžko zpochybnitelná, otazníky vyvolává téma povinného registru smluv, který je právě projednáván v Poslanecké sněmovně.

Podle návrhu zákona o registru smluv by měly povinně zveřejňovat smlouvy státní instituce, včetně krajů a obcí, i firmy, v nichž má stát majetkový podíl. Jenže právě v případě firem je to problematický požadavek. Právní problematiku ponechme právníkům a zkusme se podívat na ekonomickou stránku. Ta má několik rovin.

Za prvé, firma, která musí zveřejňovat všechny smlouvy, odkrývá karty konkurenci. Ta se může snadno dopátrat, jaké jsou parametry kontraktů mezi dodavateli či odběrateli této firmy, nebo jaká je její strategie. To jí znevýhodňuje vůči čistě privátní nebo zahraniční konkurenci nezatížené požadavkem na takovou otevřenost. Za jinak stejných podmínek to tedy představuje negativní faktor pro její hospodaření. Z pohledu investora si to můžeme představit jako dodatečný faktor diskontující budoucí příjmy, a tedy i dividendy a hodnotu takové firmy. A to se týká nejen státu, ale i ostatních akcionářů.

Za druhé, každý kontrakt má dvě strany, případně více. To znamená, že povinnost zveřejňování smluv firem s majetkovým podílem státu je přenášena na obchodní partnery této společnosti.

Za třetí, potenciální negativní dopad do hodnoty firem s majetkovou účastí státu představuje horší podmínky v případě privatizace tohoto podílu.

Za čtvrté, nižší dividendy či nižší příjem z privatizace přináší negativní dopad do veřejných financí, ať již na úrovni centrální vlády nebo municipalit.

Požadavek na zveřejňování smluv by měl rozlišovat mezi složkami státní správy a firmami, které se pohybují v tržním prostředí. Budvar nebo ČEZ nejsou stejné jako ministerstvo nebo krajský úřad. Povinné zveřejňování smluv u firem se státní účasti je "second best" řešení. Stát by si měl hospodaření firem hlídat kontrolou managementu prostřednictvím kvalitně obsazených a správně fungujících dozorčích rad, nebo by měl firmy se státní účasti zprivatizovat, nebrání-li tomu nějaký strategický důvod. Byla by škoda znehodnotit protikorupční úsilí nevhodnými kroky s řadou nedomyšlených negativních důsledku.

 


Čtěte více:

Musí ekonomika neustále růst?
26.05.2014 18:00
Zejména u filozofujících ekonomů a ekonomizujících filozofů je populár...
Škodí demokracie ekonomice?
27.05.2014 11:09
V médiích i na akademické půdě je populární názor, že demokracie poško...
Souhrnný přehled dividend na pražské burze
28.05.2014 11:31
Pražská burza nabízí hned několik titulů se zajímavým dividendovým výn...

Váš názor
  •  
    28.05.2014 22:18

    velmi demonizujete a bojujete proti věcem, které už dnes má právo vědět každý občan. kvůli zákonu o svobodném přístupu k informacím. má každý právo tyto informace vědět. pokud se nejedná o obchodní tajemství. takže "odkrývá karty konkurenci" NENÍ PRAVDA. velmi by mě zajimalo jak jsou například znevýhodněny slovenské firmy oproti českým, kde přesně takový zákon mají..... velmi mě pobavilo, že pokud bude firma zveřejňovat smlouvy na internetu, že jí klesne dividenda a firma bude hůře privatizovatelná.... celkem si vás vážím p.Marku, ale velmi mě mrzí, že propujčujete jméno takovým demagogiím.
    mtruhlik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y