Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed stále hledá odvahu, nastavení měnové politiky výrazně nemění

Fed stále hledá odvahu, nastavení měnové politiky výrazně nemění

30.07.2014 20:53
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Americká centrální banka dnes rozhodla o nastavení kurzu své měnové politiky. O dalších 10 mld. USD tak počínaje srpnem snižuje měsíční objem nákupu aktiv (nově 25 mld. USD). Fed zároveň udělal přítrž možnému překvapení v podobě změny klíčové úrokové sazby, když rozhodl o jejím ponechání na stávající úrovni 0,25 %.

V centru zájmu měnové politiky Fedu vždy byly inflace a nezaměstnanost. Jejich přibližování autoritou nastaveným cílům pak rozvířilo debaty o možném zrychlení očekávaného procesu měnového utažení.

fed

Dle vyjádření autority je současná míra inflace blízko inflačnímu cíli a dlouhodobé vyhlídky indikují stabilní vývoj. V dlouhodobém horizontu pak neexistují větší obavy o její rozkolísání. Pokles pod hranici 2 % pak Fed takřka vylučuje. Dosažení cíle nahrává také vývoj klíčové položky v podobě soukromé spotřeby, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,5 %. Výhrady však Fed vznesl směrem k současnému trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice v minulém měsíci klesla na 6,1 %, nadále však dle dnešního vyjádření přetrvávají významné nedostatky a trh práce se nachází pod dlouhodobým cílem. Dnešní ukazatel tvorby nových pracovních míst ADP za července potvrdil, že nárůst zpomalil, když bylo vytvořeno 218 tis. nových míst oproti 281 tis. v červnu. I proto Fed pravděpodobně vyčkává s utahováním politiky na další potvrzení stability trhu práce. Prvním signálem může být na pátek plánované zveřejnění červencové míry nezaměstnanosti. Očekávané udržení na stávající úrovni by termín prudšího utažení měnové politiky dozajista přiblížilo.

K opuštění současné expanzivní politiky vybízí také oživení amerického hospodářství. To dnes překvapilo prudkým růstem HDP ve druhém čtvrtletí, a také revizí kontrakce za čtvrtletí první. Rostoucí aktivita by měla vést ke zvýšení počtu pracovních míst.

Nastavení úrokových sazeb nadále Fed ponechává na 0,25 %. Současná úroveň pak bude pravděpodobně zachována i v měsících následujících ukončení programu odkupu aktiv, které je plánováno na říjen. Pokud si to hospodářská situace vyžádá, je Fed připraven zvyšování sazeb nadále odsouvat i v případě, že zaměstnanost a inflace dosáhnou vytyčených cílů.

Z rétoriky Fedu tak jasně vyplívá, že proces zvyšování sazeb zatím není na programu dne. A to navzdory ekonomickému zlepšení amerického hospodářství i takřka perfektnímu dosažení stanovených cílů na trhu práce i v oblasti cenového vývoje. Podle všeho tak Fed nehodlá rozkolísat trhy ukvapeným přiškrcením expanze, které by mohlo v důsledku ublížit růstu ekonomiky a mít i neblahé dopady na akciový trh.

I přes nemastná vyjádření mohou investoři s blížícím se růstem sazeb v brzké době přesto počítat. Zesilující hospodářství USA, plnění inflačního cíle a stále větší stabilita trhu práce přimějí Fed k omezení  monetární expanze a takříkajíc ústupu do pozadí. Pokud budeme věřit v platnost Taylorova pravidla, dá se očekávat růst sazeb k úrovni 0,75 %. Při jisté benevolenci a nastavení přirozené úrokové míry na technické nule (s ohledem na dlouhodobou distorzi způsobenou udržováním extrémně nízkých sazeb) by za současné úrovně inflace na 2,1 % a odhadované mezeře výstupu HDP pro letošní rok -2,93 % totiž měly sazby vzrůst na 0,7 % (Fed zaokrouhluje sazby po 25 bazických bodech, proto 0,75 %). Pro tradičněji stanovenou přirozenou úrokovou míru na 2 % a s příhlednutím k částečnému smrštění mezery výstupu (daného lepší výkonností amerického hospodářství) by pak sazby měly dokonce atakovat hranici 3 %.

 


Čtěte více:

FED tapering: způsobuje ukončování QE volatilitu?
18.07.2014 13:37
Diskuze posledních měsíců ohledně definitivního ukončení programu kvan...
Rozbřesk - první zásada scalpera - nikdy nebojuj s FEDem!
30.07.2014 9:40
Nikdy nebojuj s Fedem! Tak zní základní rada pro krátkodobého spekulan...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2020
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data