Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - první zásada scalpera - nikdy nebojuj s FEDem!

Rozbřesk - první zásada scalpera - nikdy nebojuj s FEDem!

30.07.2014 9:40
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Nikdy nebojuj s Fedem! Tak zní základní rada pro krátkodobého spekulanta na současných finančních trzích. V podstatě jde o parafrázi našeho pořekadla o tom, že není radno čůrat proti větru, zvláště pokud generátorem je neomezený zdroj v podobě neomezeného tisku amerických dolarů, kterým disponuje americká centrální banka.

Až dosud rozhodně platilo, že investorům a spekulantům se čůrat po větru s Fedem rozhodně vyplatilo, když americká centrální banka tiskla dolary o sto šest a ty následně “investovala” na kapitálových trzích. Slibuje si od toho, že vyšší ceny aktiv podpoří investiční a spotřebitelskou důvěru a tím nakopnou ekonomiku. To se přitom, jak ukáží třeba dnešní data o americkém HDP či páteční čísla z trhu práce, daří, byť to možná není až taková zásluha Fedu.

Každopádně i nadále bude platit, že z krátkodobě-spekulativního hlediska neradno bojovat s názorem americké centrální banky na stav ekonomiky, byť nemusí být zcela správný. Nicméně s tím, jak se americká ekonomika blíží stavu plné zaměstnanosti (aneb tam kde Fed vidí přirozenou míru nezaměstnanosti, tedy 5,5 %) a zároveň inflace zůstává v blízkosti dvouprocentního cíle, může být čím dále obtížnější vytušit, co vlastně Fed v nejbližší budoucnosti zamýšlí. Neboli, jak proběhne normalizace měnové politiky a jak rychle eventuální utahování měnových podmínek bude probíhat. V samotném vedení Fedu na to existují dost rozdílné názory mimo jiné i proto, že finanční krize a následná velká recese zřejmě vyvolaly strukturální změny v ekonomice a např. přenos tlaku utaženého trhu práce na mzdy a ceny se mohl změnit (teoreticky řečeno se změnila tzv. Phillipsova křivka). Pro samotný Fed to může znamenat, že komunikovat další kroky bude čím dál obtížnější, stejně jako je číst.

Region
Středoevropským měnám se včera nedařilo. Negativní sentiment na trhu způsobily nové sankce proti Rusku, o kterých jednali představitelé zemí EU a USA a nakonec se na nich i dohodli. Sankce se budou týkat energetiky, zbrojního průmyslu a financí. Na tyto zprávy zareagoval samozřejmě zejména rubl, ale nervozita se přenesla i do střední Evropy, což nejvíce pocítil forint, který oslabil o 0,4 %. Mírně oslabila i koruna, které nepomohlo ani vyjádření ČNB, která reagovala na spekulace o posouvání intervenčního pásma na ještě slabší hodnoty tím, že k takovémuto kroku by bylo potřeba závažnější posílení protiinflačních rizik.

Dnes bude pozornost regionu, při absenci domácích dat, upřena znovu zejména na Ameriku a dění okolo Ukrajiny. I když sankce vůči Rusku by středoevropské ekonomiky reálně ohrozit neměly (vývozy do Ruska představují pouze 2-4 % z celkových vývozů), důvody pro posílení budou regionální měny hledat jen těžko. Zajímavé ze středoevropského pohledu bude i dnešní zasedání Fedu.

Eurodolar
Kurz eurodolaru dále sklouzává k hranici 1,34, když euru samozřejmě nemohou prospívat zprávy o tvrdších sankcích vůči Rusku ze strany EU, přičemž dolaroví býci se cítí v ráži díky blížícímu se vyvrcholení dvoudenního zasedání FOMC.

Ještě předtím však bude muset trh vstřebat dvě důležitá americká čísla - a to konkrétně výsledek HDP za 2. kvartál a ADP report z trhu práce. Obojí by mělo hrát dolaru do karet, přičemž pokud jde o HDP, tak růst by se po propadu v prvním kvartále měl vrátit k hodnotě 3 %. Technicky se tak EUR/USD již před večerním zveřejněním komentáře Fedu k měnové politice může dále přiblížit k důležitým hranicím podpory na úrovních 1,340 respektive 1,3296.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data