Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ ve 2Q překonal odhady na úrovni tržeb i EBITDA (+ komentář analytika)

ČEZ ve 2Q překonal odhady na úrovni tržeb i EBITDA (+ komentář analytika)

12.08.2014 8:14, aktualizováno: 12.8. 8:55
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

ČEZ zveřejnil sadu čísel za druhý kvartál letošního roku, která na úrovni tržeb i EBITDA překonala konsensuální odhady. Na úrovni čistého zisku pak společnost mírně zaostala.

Celkové tržby dosáhly 48,5 mld. Kč, když trh počítal s hodnotou 48,2 mld. Kč. Meziročně se jedná o pokles 8,66 %, což je o téměř tři procenta méně, než kolik činil meziroční propad tržeb v prvním čtvrtletí. Horší meziroční výsledek tržeb zapříčinily slabší výsledky v klíčových segmentech. Tržby v oblasti výroby a obchodu klesly z důvodu nižších realizovaných cen silové elektřiny, divize distribuce pak hlásí pokles mimo jiné z důvodu menšího objemu dodané elektřiny či zemního plynu. U těžby se projevila slabší poptávka po energetickém uhlí. Slabší výkonnost je také dílem chybějících mimořádných výnosů z distribuce za 2Q13 (2,7 mld. Kč). Provozní náklady pak meziročně klesly pomaleji než tržby (-1 %).

Ve výsledku tak provozní zisk EBITDA dosáhl 18,7 mld. Kč, což je o zhruba miliardu více než předpokládaly konsensuální odhady. Meziroční propad (téměř 11 %) byl tlumen zejména ukončením dlouhodobého obchodu s CA-CIB (+1,6 mld. Kč) a nižší tvorbou rezervy na emisní povolenky oproti roku 2013 (+0,7 mld. Kč.)

Na úrovni čistého zisku pak ČEZ hlásí dosažení hodnoty 7,3 mld. Kč, což je pod očekáváním nastaveným na 7,5 mld. Kč. Důvodem je vyšší tvorba opravných položek k dlouhodobému majetku v Rumunsku (-2,1 mld. Kč), která přispěla k meziročnímu růstu hodnoty odpisů a opravných položek o 1,9 mld. Kč na 9 mld. Kč. Čistý zisk tak meziročně klesl o 32 %.

ČEZ zároveň potvrdil výhled pro letošní rok, když zopakoval cílovou hodnotu pro EBITDA na úrovni 70,5 mld. Kč. Poměr provozního zisku EBITDA a tržeb se v prvních dvou čtvrtletích pohyboval na úrovni 39 %, což by při zachování pro FY14 značilo celoroční tržby na úrovni 180 mld. Kč. To by představovalo meziroční pokles o pouhých 5 %. Ve třetím a čtvrtém kvartále však v minulém roce došlo k poklesu ukazatele EBITDA/tržby k úrovni 35 % (z hodnot okolo 40 % prvních dvou čtvrtletí), což znamená, že pro dosažení stanovené EBITDA pro letošní rok by tržby musely být dokonce výše. Důležitou roli tak sehraje spíše pokračující snaha na snížení provozních nákladů. ČEZ proto nadále eliminujeme negativní vliv externích faktorů a pro roky 2015 a 2016 dokonce plánuje uspořit 16 % celkových stálých provozních nákladů.

Analytik Patria Direct Tomáš Sýkora výsledky hodnotí jako „mírně pozitivní“, když oceňuje vyšší než očekávaný provozní výsledek EBITDA díky snižování fixních nákladů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y