Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Quo vadis, česká energetická legislativo?

Quo vadis, česká energetická legislativo?

8.9.2014 5:30
Autor: Tomáš Sequens, KSB

Připomeňme, o co šlo. Poté, co Evropská komise obdržela od české strany tzv. notifikaci státní podpory, ke které dochází a do budoucna má docházet dle zákona o podporovaných zdrojích energie č. 165/2012 Sb. (ano, té notifikace, které se netýká podpory poskytované dle předchozího zákona o obnovitelných zdrojích energie č. 180/2005 Sb.), a poté, co s konceptem takové státní podpory Evropská komise vyslovila svůj souhlas (ano, ten souhlas, který byl dán explicitně s tím, že se týká výhradně podpory energetických zdrojů uvedených do provozu po roce 2013, přičemž jakékoli navrhované legislativní změny nesmí mít retroaktivní dopad), byla do vnějšího připomínkového řízení předložena novela energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích energie. V průběhu připomínkového řízení došlo ke vznesení nebývalého množství připomínek; zlé jazyky tvrdí, že zásadních připomínek bylo několik set. Rozporovány byly samotné úhelné kameny dané novely, jako třeba zavedení nového institutu „maximálního podporovaného množství elektřiny z obnovitelných zdrojů“, či implementace neomezeného ručení statutárních orgánů, vlastníků výroben a odpovědných osob za vrácení neoprávněně vyplacené podpory. Poukazováno přitom bylo například na retroaktivní charakter řady navrhovaných změn či na nedůvodné rozpory některých navrhovaných institutů s obecnou právní úpravou.

V rámci připomínkového řízení došlo k četným změnám předkládaného návrhu, nicméně mnohé, zpravidla nejkontroversnější návrhy zůstaly zachovány. Navíc se součástí návrhu staly další speciality, jako je instalace výjimky z působnosti zákona o svobodném přístupu k informacím pro Energetický regulační úřad. V této formě (tedy včetně mnoha zásadních nevypořádaných rozporů) byla novela předložena Legislativní radě vlády, coby orgánu, jehož úkolem je zhodnotit předkládané normy mimo jiné z hlediska obecné právní čistoty, aplikovatelnosti a kompatibility se stávajícím právním řadem.

Důvody, pro které Legislativní rada projednání této novely odložila, nejsou veřejně známy. K dalšímu pokusu o projednání by tak mělo dojít 18. září, kdy by k dispozici měl být nový, upravený materiál.

Celou záležitost je možno hodnotit z mnoha úhlů a je možno dojít k nejrůznějším, leckdy značně odlišným závěrům. Nepochybně často ale bude zaznívat, že v důsledku této novely by se podařilo snížit objem finančních prostředků poskytovaných zlotřilým provozovatelům alternativních energetických zdrojů, snížit účty za elektřinu pro většinu domácností a v konečném důsledku podpořit zvolna se probouzející český průmysl. V této logice by tak měly být navržené změny energetické legislativy prosazeny, děj se co děj.

Dovolím si ponechat úvahy nad ekonomickou stránkou celé věci k posouzení povolanějším. Musím však poznovu konstatovat, že cílené úsilí českého státu řešit vlastní pochybení při formulaci podpory výroby „zelené elektřiny“ na úkor těch, kteří v dobré víře ve stabilitu a předvídatelnost českého právního řádu a dodržování základních principů a zásad demokratické, k evropským hodnotám hlásící se společnosti, investovali nemalé finanční prostředky, čas a um do budování solárních, biomasových či jiných energetických zdrojů, považuji za nesrovnatelně závažnější problém, než to, zda se na mém účtu za elektřinu objeví částka o několik desetikorun nižší. Otevírá se tím totiž Pandořina skřínka, z níž nám mohou lehko uniknout běsi, kteří by měli zůstat nadále pečlivě zamčeni. Protože, konec konců, když můžeme naší neschopnost správně nastavit podporu alternativní energetiky řešit prostřednictvím solární daně, danění bezplatně přidělovaných povolenek či retroaktivní limitací maximálního podporovaného množství vyrobené elektřiny, proč zůstávat takto při zemi? Což třeba ony zdroje těm všem alternativně energetickým baronům znárodnit? Nebo aspoň trošku? (Ponechávám nyní stranou, že případné mezinárodní arbitráže by mohly český stát vyjít mnohem dráž než celá dosavadní podpora alternativní energetiky).

A proto myslím, že mnohé pasáže oné novely jsou z principu špatné a součástí českého právního řádu by se stát neměly.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data