Spojené státy si užívají jeden z nejlepších akciových růstů své historie. Ne každý z něj však profituje. Poslední data z dílny Fedu ukazují, že má peníze v akciích „uloženo“ pouze 49 % Američanů, když velkou část tvoří lidé navázaní na trh skrze své důchodové plány. To je pak důsledkem silné disparity uvnitř na trhu zainteresované skupiny. Zatímco domácnosti zařazená v střední třídě, která ve větší míře na akciích participuje skrze důchodové plány, drží v mediánovém vyjádření akcie za 14 tis. USD, u deseti procent nejbohatších Američanů hodnota dosahuje 282 tis. USD. Rychlý akciový růst je tak jednou z klíčových příčin rozevírání nůžek příjmové nerovnosti. Bohatší a na akciích více participující občané totiž z akcelerace kapitálových výnosů těží v daleko větší míře.

Rozdíly však existují nejen napříč „společenskými třídami“. Údaje Fedu za rok 2013 odhalují, že bělošské rodiny do akcií investují více jak trojnásobně větší objem peněz, než ty nebělošské. Výrazný rozdíl pak v přístupu k akciovému trhu přetrvává již od 90. let.

Důležitou roli v přístupu k investicím na akciovém trhu hraje také vzdělání. Z domácností se středoškolským vzděláním v akciích drží své peníze pouze 35 % z nich. Naproti tomu rodiny, kde pokladnu drží v rukou vystudovaný vysokoškolák, na burze investují v 72 % případů.

Celkově nejsou skutečnosti plynoucí z dat americké centrální banky příliš překvapivé. Studovanější, bohatší a lépe situovaní občané mají dostatek prostředků, aby na burze ve větší míře operovali. Znepokojující je však fakt, že přibývá počet lidí, kteří peníze nespoří na důchod. Podle průzkumu Employee Benefit Research Institute prostředky na důchod odkládá pouze 64 % pracovníků. To je o deset procent méně, než v roce 2011.
Zdroje: Fed, Employee Benefit Research Institute, CNNMoney