Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodní arbitráže se modernizují: Od října i ty londýnské

Obchodní arbitráže se modernizují: Od října i ty londýnské

02.10.2014 5:30
Autor: Lukáš Hoder, KSB

Kromě výše uvedených arbitrážních pravidel byla nedávno modernizována i řada dalších a některá již změnu jistě potřebovala. Ostatně londýnská pravidla jsou měněna po 15 letech. Základní cíl je přitom u většiny novelizací shodný - rozhodování sporů musí být rychlé, efektivní a férové.

Rychlost

Rychlost často rozhoduje. Londýnská pravidla proto nově umožňují, aby jedna ze stran požádala o jmenování “nouzového arbitra”, který může být soudem LCIA jmenován velmi rychle. Pokud je žádost opodstatněná, nouzový arbitr je určen do 3 dnů od podání žádosti. Arbitr pak spor rozhodne do 2 týdnů, a to i jen na základě předložených dokumentů (tedy bez slyšení stran sporu).

Mezi další úpravy v londýnských pravidlech patří například i urychlení procesu jmenování standardního rozhodčího tribunálu a procesu výměny rozhodců. Také některé další časové lhůty v rámci arbitráže byly zkráceny.

Efektivita

Ve druhé polovině 90. let nebylo úplně obvyklé používat internet nebo elektronickou poštu. I na tento zdánlivý detail se londýnská arbitrážní pravidla zaměřila a nově pracují i s možností doručovat podání elektronicky. Dalším krokem vpřed je snaha vyrovnat se se složitými a vícevrstevnatými spory, takže je nově možné více arbitráží spojit do jedné.

Nová pravidla se zaměřila i na samotné rozhodce. Někteří z nich se totiž nechají jmenovat členy rozhodčího tribunálu v mnoha sporech, přičemž své úkoly následně nestíhají a některé spory zanedbávají a zdržují. Podle nových pravidel LCIA rozhodci musí před začátkem řízení prohlásit, že jsou ochotni rozhodování daného případu věnovat dostatek času a pozornosti. Možnost odvolání rozhodce v průběhu arbitráže byla navíc rozšířena a posílena.

Férovost

Nová pravidla LCIA se do jisté míry vymykají vlně modernizací procesních pravidel arbitrážních soudů. Jako první rozhodčí pravidla totiž obsahují pravomoc tribunálu sankcionovat právníky stran za neférové jednání, jako je zdržování, nekorektní jednání vůči tribunálu, atd. Neférové jednání právníků se může nakonec odrazit i v rozhodnutí rozhodců o nákladech, takže straně, kterou “hříšník” zastupuje, se neférový přístup může prodražit.

Mezinárodní advokátní komora (IBA) již v roce 2013 připravila pravidla jednání advokátů zastupující strany v arbitráži, přičemž LCIA je první stálý rozhodčí soud, který obdobná ustanovení přímo zahrnul do svých procesních pravidel. Jisté rozdíly mezi oběma soubory pravidel existují (např. advokáti vystupující u LCIA se pravidly jednání LCIA musí řídit povinně), nicméně zdá se, že v tomto ohledu vzniká nový trend v mezinárodní obchodní arbitráži.

 

Vstříc 21. století

Nová procesní pravidla londýnského LCIA opustila minulé století a vstoupila do toho jednadvacátého. A to i formálně, když například hlavnímu rozhodci se již v pravidlech neříká “předseda” (chairman), ale nově v angličtině genderově neutrálním pojmem “předsedající rozhodce” (presiding arbitrator). Společně s možností elektronických podání se jistě jedná o viditelnou změnu, nicméně výše uvedené substantivní změny budou mít zřejmě větší praktický dopad a navíc ukazují, že se mezinárodní obchodní arbitráž opravdu rozvíjí.

O tom ostatně svědčí i nové statistiky sporů rozhodovaných podle pravidel ICC za rok 2013, které byly nedávno zveřejněny. Počet nových arbitráží opět vzrostl, stejně jako počet sporů o částky přesahující 10 milionů dolarů. Mimochodem, ze kterého světového regionu loni pocházel největší počet arbitráží projednávaných podle pravidel ICC, které se týkaly států nebo státních entit? Jednalo se o region střední a východní Evropy.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou
11.04.2021
15:10Nerovnoměrné zotavování globální ekonomiky
9:07Víkendář: Biden jako Roosevelt? Jen částečně
10.04.2021
16:07Zamlčovaný problém čipů
9:04Víkendář: Dluhy a "nezávislá" monetární politika
09.04.2021
22:01Wall Street pokračuje ve spanilé jízdě a opět uzavírá na rekordech  
17:30Období vyšších inflačních čísel je tu. Wall Street i Evropa bez jasného směru  
17:27Akciové neutrino
16:44Průmyslová výroba v Německu v únoru překvapivě klesla, export vzrostl
16:35Čtyři grafy o tom, proč se americká ekonomika asi vzpamatuje rychleji než ta evropská
14:52Arone: Dopady inflace a vyšších daní na ceny akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y