Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodní arbitráže se modernizují: Od října i ty londýnské

Obchodní arbitráže se modernizují: Od října i ty londýnské

02.10.2014 5:30
Autor: Lukáš Hoder, KSB

Kromě výše uvedených arbitrážních pravidel byla nedávno modernizována i řada dalších a některá již změnu jistě potřebovala. Ostatně londýnská pravidla jsou měněna po 15 letech. Základní cíl je přitom u většiny novelizací shodný - rozhodování sporů musí být rychlé, efektivní a férové.

Rychlost

Rychlost často rozhoduje. Londýnská pravidla proto nově umožňují, aby jedna ze stran požádala o jmenování “nouzového arbitra”, který může být soudem LCIA jmenován velmi rychle. Pokud je žádost opodstatněná, nouzový arbitr je určen do 3 dnů od podání žádosti. Arbitr pak spor rozhodne do 2 týdnů, a to i jen na základě předložených dokumentů (tedy bez slyšení stran sporu).

Mezi další úpravy v londýnských pravidlech patří například i urychlení procesu jmenování standardního rozhodčího tribunálu a procesu výměny rozhodců. Také některé další časové lhůty v rámci arbitráže byly zkráceny.

Efektivita

Ve druhé polovině 90. let nebylo úplně obvyklé používat internet nebo elektronickou poštu. I na tento zdánlivý detail se londýnská arbitrážní pravidla zaměřila a nově pracují i s možností doručovat podání elektronicky. Dalším krokem vpřed je snaha vyrovnat se se složitými a vícevrstevnatými spory, takže je nově možné více arbitráží spojit do jedné.

Nová pravidla se zaměřila i na samotné rozhodce. Někteří z nich se totiž nechají jmenovat členy rozhodčího tribunálu v mnoha sporech, přičemž své úkoly následně nestíhají a některé spory zanedbávají a zdržují. Podle nových pravidel LCIA rozhodci musí před začátkem řízení prohlásit, že jsou ochotni rozhodování daného případu věnovat dostatek času a pozornosti. Možnost odvolání rozhodce v průběhu arbitráže byla navíc rozšířena a posílena.

Férovost

Nová pravidla LCIA se do jisté míry vymykají vlně modernizací procesních pravidel arbitrážních soudů. Jako první rozhodčí pravidla totiž obsahují pravomoc tribunálu sankcionovat právníky stran za neférové jednání, jako je zdržování, nekorektní jednání vůči tribunálu, atd. Neférové jednání právníků se může nakonec odrazit i v rozhodnutí rozhodců o nákladech, takže straně, kterou “hříšník” zastupuje, se neférový přístup může prodražit.

Mezinárodní advokátní komora (IBA) již v roce 2013 připravila pravidla jednání advokátů zastupující strany v arbitráži, přičemž LCIA je první stálý rozhodčí soud, který obdobná ustanovení přímo zahrnul do svých procesních pravidel. Jisté rozdíly mezi oběma soubory pravidel existují (např. advokáti vystupující u LCIA se pravidly jednání LCIA musí řídit povinně), nicméně zdá se, že v tomto ohledu vzniká nový trend v mezinárodní obchodní arbitráži.

 

Vstříc 21. století

Nová procesní pravidla londýnského LCIA opustila minulé století a vstoupila do toho jednadvacátého. A to i formálně, když například hlavnímu rozhodci se již v pravidlech neříká “předseda” (chairman), ale nově v angličtině genderově neutrálním pojmem “předsedající rozhodce” (presiding arbitrator). Společně s možností elektronických podání se jistě jedná o viditelnou změnu, nicméně výše uvedené substantivní změny budou mít zřejmě větší praktický dopad a navíc ukazují, že se mezinárodní obchodní arbitráž opravdu rozvíjí.

O tom ostatně svědčí i nové statistiky sporů rozhodovaných podle pravidel ICC za rok 2013, které byly nedávno zveřejněny. Počet nových arbitráží opět vzrostl, stejně jako počet sporů o částky přesahující 10 milionů dolarů. Mimochodem, ze kterého světového regionu loni pocházel největší počet arbitráží projednávaných podle pravidel ICC, které se týkaly států nebo státních entit? Jednalo se o region střední a východní Evropy.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00Sprint Corp (12/19 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů