Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nakonec necháme v zemi mnohem více ropy, než se nyní domníváme

Nakonec necháme v zemi mnohem více ropy, než se nyní domníváme

09.10.2014 16:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Už celá desetiletí se naše představivost zaobírá tím, že těžba ropy jednou dosáhne svého vrcholu a pak začne klesat. To vyvolá prudký růst její ceny a budeme muset zavést nějaký systém přídělů, nebo se dokonce rozhoří války o zbývající ropné rezervy. Ve Spojených státech už jeden ropný vrchol proběhl. Bylo to v sedmdesátých letech, po nichž se těžba zmenšila na několik desetiletí. Přesně, jak teorie ropného vrcholu tvrdila. V roce 2009 se ale situace změnila a od té doby těžba roste. Příčinou je skok v používaných technologiích.

Pro skalní zastánce teorie ropného vrcholu představuje popsaný vývoj pouze přechodnou fázi, konečný pokles je nevyhnutelný. Stále více odborníků ale tvrdí, že to je mylný pohled. Skutečná omezení podle nich neleží na straně rezerv, ale na straně technologií a ekonomie těžby. Neomezuje nás tedy to, kolik ropy je v zemi, ale naše schopnost inovací a ochota platit za nové metody těžby. Někteří lidé ale i přesto tvrdí, že namísto velkých investic do pokroku v těžbě ropy bychom se s ní měli snažit šetřit a investovat do alternativních zdrojů energie. Tak bychom byli připraveni na dobu, kdy bude této komodity nedostatek. Jejich oponenti jsou naopak toho názoru, že nejlepší je investovat do nových technologií těžby s tím, že nám poskytnou čas do doby, kdy bude k dispozici ekonomicky životaschopný alternativní zdroj energie.

Populace vs přírodní zdroje

Myšlenku ropného vrcholu rozšířil hlavně M. King Hubbert. Šlo o brilantního a podle některých názorů také velmi egoistického geologa, který pracoval pro Shell Oil. V roce 1956 předpověděl, že těžba ropy v USA dosáhne vrcholu někdy na počátku sedmdesátých let, poté dojde k jejímu poklesu. Když k tomuto vrcholu skutečně došlo, uvedený koncept se stal velmi populární. Lidé jako Paul Ehrlich se stali celebritami díky svým predikcím příliš rychlého růstu populace a vyčerpání všech přírodních zdrojů. Před několika lety pak zájem o ropný vrchol ožil kvůli vysokým cenám ropy. Pak ale přišly inovace, se kterými ropný vrchol nepočítá. Energetické firmy začaly používat hydraulické frakování a horizontální vrty k těžbě v Severní Americe. Nejdříve byla tato technologie používána u těžby zemního plynu, protože převažoval názor, že molekuly ropy jsou příliš velké na to, aby mohly být tímto způsobem těženy. Nyní ale ani to není překážkou a celý proces začínají využívat i jiné země.

Stále tu ovšem jsou omezení ekonomická. Když ropný průmysl přijde s nějakým řešením stávajícího problému, obvykle to sebou nese vyšší náklady. Tím se pak otevírají dveře pro alternativní zdroje energie, které by ropu mohly nahradit. Je možné, že v určitou chvíli se tak ceny ropy dostanou na takovou úroveň, že za ni lidé už nebudou moci, nebo nebudou chtít, platit. Ekonom Morris Adelman tak už v roce 1995 napsal: „Žádný minerální zdroj nebude vyčerpán. Pokud se cena jeho těžby dostane nad úroveň, kterou je zákazník ochoten přijmout, celé odvětví začne upadat.“

Již nyní je patrné, že frakování sice zvyšuje nabídku ropy, ale její cena na světových trzích zůstává vysoko. To skutečně otevírá prostor pro alternativní zdroje. Zemní plyn získává tržní podíl na úkor ropy, a to i v oblasti dopravy. Podobné to je u elektromobilů. Do celé věci promlouvá rovněž změna klimatu. Řada lidí totiž tvrdí, že zvyšování těžby ropy je nebezpečné, protože stojí proti snahám o eliminaci hrozby dlouhodobých klimatických změn. Michael Shellenberger z Breakthrough Institute tak má za to, že ropný vrchol sice přijde, ale bude to poptávkový vrchol. Podle něho je dominantní pozice ropy v dopravě ve skutečnosti slabší, než se zdá. Nakonec tak necháme v zemi více ropy, než se nyní domníváme. Bude to podobné jako s uhlím.

Zdroj: WSJ





Čtěte více:

Ropa dál pod tlakem slabých vyhlídek pro poptávku
06.10.2014 16:54
Ceny ropy se posouvají dolů a to konkrétně v minulém týdnu o něco ryc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data