Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nakonec necháme v zemi mnohem více ropy, než se nyní domníváme

Nakonec necháme v zemi mnohem více ropy, než se nyní domníváme

09.10.2014 16:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Už celá desetiletí se naše představivost zaobírá tím, že těžba ropy jednou dosáhne svého vrcholu a pak začne klesat. To vyvolá prudký růst její ceny a budeme muset zavést nějaký systém přídělů, nebo se dokonce rozhoří války o zbývající ropné rezervy. Ve Spojených státech už jeden ropný vrchol proběhl. Bylo to v sedmdesátých letech, po nichž se těžba zmenšila na několik desetiletí. Přesně, jak teorie ropného vrcholu tvrdila. V roce 2009 se ale situace změnila a od té doby těžba roste. Příčinou je skok v používaných technologiích.

Pro skalní zastánce teorie ropného vrcholu představuje popsaný vývoj pouze přechodnou fázi, konečný pokles je nevyhnutelný. Stále více odborníků ale tvrdí, že to je mylný pohled. Skutečná omezení podle nich neleží na straně rezerv, ale na straně technologií a ekonomie těžby. Neomezuje nás tedy to, kolik ropy je v zemi, ale naše schopnost inovací a ochota platit za nové metody těžby. Někteří lidé ale i přesto tvrdí, že namísto velkých investic do pokroku v těžbě ropy bychom se s ní měli snažit šetřit a investovat do alternativních zdrojů energie. Tak bychom byli připraveni na dobu, kdy bude této komodity nedostatek. Jejich oponenti jsou naopak toho názoru, že nejlepší je investovat do nových technologií těžby s tím, že nám poskytnou čas do doby, kdy bude k dispozici ekonomicky životaschopný alternativní zdroj energie.

Populace vs přírodní zdroje

Myšlenku ropného vrcholu rozšířil hlavně M. King Hubbert. Šlo o brilantního a podle některých názorů také velmi egoistického geologa, který pracoval pro Shell Oil. V roce 1956 předpověděl, že těžba ropy v USA dosáhne vrcholu někdy na počátku sedmdesátých let, poté dojde k jejímu poklesu. Když k tomuto vrcholu skutečně došlo, uvedený koncept se stal velmi populární. Lidé jako Paul Ehrlich se stali celebritami díky svým predikcím příliš rychlého růstu populace a vyčerpání všech přírodních zdrojů. Před několika lety pak zájem o ropný vrchol ožil kvůli vysokým cenám ropy. Pak ale přišly inovace, se kterými ropný vrchol nepočítá. Energetické firmy začaly používat hydraulické frakování a horizontální vrty k těžbě v Severní Americe. Nejdříve byla tato technologie používána u těžby zemního plynu, protože převažoval názor, že molekuly ropy jsou příliš velké na to, aby mohly být tímto způsobem těženy. Nyní ale ani to není překážkou a celý proces začínají využívat i jiné země.

Stále tu ovšem jsou omezení ekonomická. Když ropný průmysl přijde s nějakým řešením stávajícího problému, obvykle to sebou nese vyšší náklady. Tím se pak otevírají dveře pro alternativní zdroje energie, které by ropu mohly nahradit. Je možné, že v určitou chvíli se tak ceny ropy dostanou na takovou úroveň, že za ni lidé už nebudou moci, nebo nebudou chtít, platit. Ekonom Morris Adelman tak už v roce 1995 napsal: „Žádný minerální zdroj nebude vyčerpán. Pokud se cena jeho těžby dostane nad úroveň, kterou je zákazník ochoten přijmout, celé odvětví začne upadat.“

Již nyní je patrné, že frakování sice zvyšuje nabídku ropy, ale její cena na světových trzích zůstává vysoko. To skutečně otevírá prostor pro alternativní zdroje. Zemní plyn získává tržní podíl na úkor ropy, a to i v oblasti dopravy. Podobné to je u elektromobilů. Do celé věci promlouvá rovněž změna klimatu. Řada lidí totiž tvrdí, že zvyšování těžby ropy je nebezpečné, protože stojí proti snahám o eliminaci hrozby dlouhodobých klimatických změn. Michael Shellenberger z Breakthrough Institute tak má za to, že ropný vrchol sice přijde, ale bude to poptávkový vrchol. Podle něho je dominantní pozice ropy v dopravě ve skutečnosti slabší, než se zdá. Nakonec tak necháme v zemi více ropy, než se nyní domníváme. Bude to podobné jako s uhlím.

Zdroj: WSJ

Čtěte více:

Ropa dál pod tlakem slabých vyhlídek pro poptávku
06.10.2014 16:54
Ceny ropy se posouvají dolů a to konkrétně v minulém týdnu o něco ryc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data