Ceny ropy se posouvají dolů a to konkrétně v minulém týdnu o něco rychleji. Brent se po poklesu obchoduje na 91,90 a WTI za 89,30 dolaru za barel. Ceny tlačí dolů slabší výhled důležitých ekonomik při současném silném zásobení trhu.

Vyhlídky eurozóny se zhoršují už nějaký čas a minulý týden jsme dostali další indicie, které o slabosti tohoto bloku svědčí. Na druhé straně se ECB snaží poskytnout podporu, ale sama o sobě má měnová politika relativně omezený potenciál oživení nastartovat. Pochybnosti se týkají rovněž Číny, jejíž pomalejší očekávaný růst je při roli klíčového dovozce nepříjemný. Spojené státy sice dál ujišťují o své síle, to však na zlepšení názorů na globální poptávku nestačí. Vidět to bylo například na pátečních datech z amerického trhu práce, která ropě pomohla pouze přechodně. V souvislosti s předpokládaným vývojem nabídky a poptávky klesají projekce pro ceny ropy.
Rusko se o omezení vývozu nesnaží, v USA pokračuje expanze těžby, dodávky z Libye jsou obnovovány, Írán se vrací na trh a obavy z dopadů boje s Islámským státem jsou stále pouze tlumené. Nabídka tak vypadá více než dostatečná. Zajímavou zprávou, která dolehla zvlášť na Brent, bylo citelné snížení cen od Saúdské Arábie na dodávky do Asie v listopadu. Někteří další členové OPECu sice vyzývali k podpoře cen, Saúdové se ale evidentně rozhodli za této situaci urvat větší podíl trhu rychle rostoucích asijských ekonomik.
Zásoby ropy v USA klesly i tentokrát. Sice ne tolik jako v předchozím týdnu, ale stále relativně hodně nato, že se čekal nárůst. Navíc značně spadly i zásoby benzínu a ropných destilátů. Pro ropu však týdenní zpráva o zásobách znamenala pouze přechodnou vzpruhu.
Faktorem, který tlačí ceny dolů, je kromě růstových vyhlídek a zásobení trhu také posilování dolaru. Pro nedolarové trhy je snížení cen kompenzací za kurzové zdražování suroviny.
U českých čerpacích stanic se minulý týden nepatrně zlevňovalo. Podle údajů CCS se cena Naturalu 95 mírně snížila na 36,73 korun a cena motorové nafty na 36,21 korun za litr. Ropa míří dolů a spolu s ní dál zlevňuje také benzín obchodovaný v Rotterdamu. Prostor pro výraznější zlevnění pohonných hmot v ČR ale hodně omezuje posilování dolaru ke koruně. Ve výsledku tedy předpokládáme, že se maloobchodní ceny budou posouvat dolů velmi pomalu, podobně jako v posledních dvou týdnech.