Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Okunův zákon stále funguje; ekonomika USA může být v rovnováze do poloviny 2015

Rozbřesk - Okunův zákon stále funguje; ekonomika USA může být v rovnováze do poloviny 2015

26.11.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Včera proběhla jedna z mnoha zpřesňujících revizí amerického HDP za třetí kvartál (ČR to čeká v pátek), která mimo jiné zvýšila růst americké ekonomiky z původního odhadu 3,5 % (mezikvartální anualizovaná změna) na 3,9 %. Připočteme-li k výše uvedenému výsledku i údaj za druhý kvartál tak zjistíme, že americká ekonomika rostla v posledních šesti dostupných měsících v pravdě úctyhodným tempem 4,2 %.

Nejsilnější makroekonomickou implikací, která vždy nejvíce zajímá veřejnost a tvůrce hospodářských politik, je to, jak se zrychlený hospodářský růst projeví na zaměstnanosti, respektive v poklesu míry nezaměstnanosti. K tomu, abychom to zjistili, se používá jednoduchý empirický vztah, který v šedesátých letech minulého století definoval americký ekonom Okun. Ten zkoumal vztah mezi tempem růstu ekonomiky (resp. nakolik je pod či nad potenciálním růstem) a mírou nezaměstnanosti v USA. Okunovi vyšlo, že tento vztah je velmi pevný a signifikantní, což platí dodnes.

Pohrajeme-li si pak s americkými makroekonomickými daty, respektive s jejich krátkodobými odhady, pak s pomocí Okunova zákona zjistíme, že pokud by HDP v tomto a příštím čtvrtletí rostl tak jako v předchozích dvou kvartálech, tak již na počátku roku 2015 klesne míra nezaměstnanosti na svou přirozenou úroveň, tj. 5,5%. Tak optimisticky se ekonomika nakonec asi vyvíjet nebude, avšak je třeba dodat, že i když “zpomalíme” očekávaný růst na 3 %, tak se návrat k přirozené míře nezaměstnanosti odsune přibližně jen o jeden kvartál. Jinak řečeno, “jak praví” Okunův zákon, z hlediska aktuální konjunkturální situace směřuje americká ekonomika do rovnovážného stavu, kterého zřejmě dosáhne již před polovinou příštího roku.

Forex
Maďarská centrální banka včera nepřekvapila, když ponechala základní sazbu nezměněnou na historicky nejnižších hodnotách 2,1 %. Ani doprovodný komentář nepřinesl oproti říjnu nic nového, proto neměníme náš výhled, že sazby zůstanou stabilní minimálně do konce tohoto roku.

Vzhledem k tomu, že MNB jednala v souladu s očekáváními trhu, její vliv na devizový trh byl minimální a forint se pohyboval v poměrně úzkém pásmu okolo stávajících hodnot. Významněji naopak posílil polský zlotý, který podpořily zveřejněné statistické údaje. Podle polského statistického úřadu maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 2,3 % a na pětileté minimum poklesla i nezaměstnanost (11,3 %).

Zlotému následně pomohl komentář centrálního bankéře Jerzyho Hausnera, který uvedl, že základní sazba NBP je na adekvátní úrovni, a prostor pro snížení vidí v případě poklesu ekonomického růstu. Lepší než očekávaná data spolu s tímto komentářem zchladily očekávání dalšího uvolňování polské měnové politiky.

Co se týká Česka stojí za zmínku rozhovor guvernéra Singera, který potvrdil, že ČNB nemá v plánu měnit cílovou hodnotu koruny okolo 27 vůči euru. K takovému kroku by ji podle Singera mohl donutit pouze prudká změna v ekonomické situaci země.

Dnes nás v regionu kromě maďarských výrobních cen žádné významnější statistiky nečekají. Pozornost tak bezpochyby přitáhne Evropská komise a její plán na podporu ekonomiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university