Drama prezidentské volby v Řecku prvním dějstvím nekončí, podívaná se prodlužuje do druhé půlky. Ve včerejší volbě řečtí poslanci nového prezidenta nezvolili, bude proto následovat další kolo, avšak nový prezident vzejde pravděpodobně až z posledního – třetího hlasování.
Pokud současná vládní koalice premiéra Samarase nezvolí svého kandidáta, bývalého ministra zahraničí a eurokomisaře Stavrose Dimase, budou následovat předčasné volby, ve kterých by podle posledních průzkumů s náskokem čtyř procentních bodů zvítězila populistická radikální levice – strana Syriza. Ta odmítá přísná úsporná opatření a její vítězství děsí investory a politiky v celé Evropě. Řecko by totiž, pod novou vládou radikální levice, mohlo opět zamířit k defaultu. Proto je prezidentská volba tolik důležitá pro celou E(M)U.
V prvním kole získal Dimas podporu 160 zákonodárců, 135 obálek bylo prázdných a pět poslanců se volby nezúčastnilo.
Řeckého prezidenta volí poslanci na společné schůzi. K jeho zvolení je zapotřebí v prvních dvou kolech 2/3 většina všech 300 zákonodárců, ve třetím kole se kvórum snižuje na 180 hlasů. Mezi jednotlivými hlasováními musí uběhnout minimálně pět pracovních dní. První kolo se uskutečnilo 17. prosince, druhé je naplánováno na úterý 23.12. a poslední volba proběhne v pondělí 29. prosince.
Současná vládní koalice disponuje celkem 155 hlasy (127 mandátů má Nová demokracie, 28 poslanců PASOK) a pro zvolení prezidentu bude muset získat podporu od opozice a nezávislých. Pokud nebude prezident zvolen ani v třetím kole, potom je dle ústavy automaticky rozpuštěna sněmovna a do měsíce se musí konat předčasné parlamentní volby.
Nejsilnější opoziční strana Syriza žádného kandidáta do boje o nového prezidenta nenasadila, protože nechce „tříštit síly“ a čeká na předčasné volby. V případě svého vítězství Syriza navrhuje distribuci jídla, energií a zdravotní péče zdarma všem, kdo to potřebují. Strana také přislíbila, že zvýší minimální mzdu na 750 EUR, přidá čtrnáctý plat navíc a začne nabírat zpět propuštěné státní zaměstnance. Současně chce Syriza snížit daň z příjmu o 20 %, odstranit šedou ekonomiku a tím dostat rozpočet do přebytku. Politici z radikální levice počítají také s tím, že ECB koupí všechny řecké bondy a zaplatí z nich úroky. A pokud by snad nějaký (zahraniční) investor ještě váhal, kam vložit své finance, tak Syriza slibuje zavést moratorium na dluhy převyšující 20 % příjmů. Kdo by tedy dlužil více, než pětinu svého příjmu, nemusí své závazky splácet.
Jakkoli se může zdát programatika strany vyšinutá, skutečností zůstává, že tato politická formace vyhrála v Řecku květnové volby do Evropského parlamentu a její lídr Alexis Tsipras by se mohl stát příštím řeckým premiérem.
Burza v Aténách 9. prosince po oznámení o konání předčasných prezidentských voleb propadla o 13 % a spolu s obavami o možný nástup Syriza k moci vystřelily výnosy 10Y státních dluhopisů (žlutá). Aktuálně se vyčkává na výsledky třetího kola, protože se všeobecně očekává, že nový prezident dříve zvolen nebude.

Zdroj: Bloomberg, Greek Reporter