Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Optimismus stranou - MMF opětovně srazil letošní růstové odhady

Optimismus stranou - MMF opětovně srazil letošní růstové odhady

20.01.2015 7:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Světová ekonomika zrychlí v letošním roce tempo svého růstu na 3,5 procenta z loňských 3,3 procenta. V aktualizaci výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). I přes akcelerující dynamiku je však odhad horší, než se dosud čekalo. Globální hospodářský růst sice podpoří nižší ceny ropy, za kterými stojí ve velké míře převis nabídky nad poptávkou. Tento vývoj ale převáží některé nepříznivé faktory včetně slabších investic, odhadl také MMF. Instituce zhoršením výhledu navázala na obdobný krok z podzimu, kdy snížila odhad letošního růstu na 3,8 procenta z dřívější předpovědi čtyř procent. Pro příští rok MMF čeká oživení, odhad ale zhoršil na 3,7 procenta z dosavadních čtyř procent.

Na podobě nového výhledu se od říjnové zprávy podílely čtyři stěžejní faktory. Kromě světových cen ropy, které od září klesly o zhruba 55 procent, to byly prohlubující se rozdíly v růstových tempech velkých ekonomik. Mezi nimi se mimořádně dobře vedlo Spojeným státům, zatímco všechny další velké ekonomiky v čele s Japonskem zůstaly za očekáváním. Třetím faktorem bylo pokračující zhodnocování dolaru a pokles hodnoty jenu a společné evropské měny euro, které oproti hodnotám v říjnové prognóze ztratilo zhruba dvě procenta. Podobu nejnovější zprávy ale určovaly i vyšší úrokové sazby v mnoha mladých tržních ekonomikách, především těch, které jsou zároveň vývozci komodit.

Pokud jde o vliv levnější ropy na světovou ekonomiku, MMF očekává, že světový hospodářský růst z ní bude těžit zhruba dva roky. Patrnější bude tento vliv na vyspělé ekonomiky dovážející ropu, kde se více odrazí v koncových cenách pro spotřebitele. Tento pozitivní vliv však podle odhadu MMF převáží předpokládané nižší tempo hospodářského růstu ve střednědobém výhledu u většiny velkých ekonomik kromě USA.

Pro vyspělé země letos měnový fond zlepšil svou předpověď na 2,4 procenta po loňském tempu 1,8 procenta. Americká ekonomika by letos měla zvýšit tempo na 3,6 procenta z 2,4 procenta v minulém roce.

Eurozónu čeká po loňském růstu o 0,8 procenta zrychlení na 1,2 procenta. Německo však zpomalí na 1,3 procenta z loňských 1,5 procenta. Zůstalo by tak za Španělskem, jemuž fond pro letošní rok předpovídá růst o dvě procenta.

Ekonomickou aktivitu v zemích sdílejících euro bude podle nové prognózy podporovat kromě levnější ropy i další uvolňování měnové politiky, nedávné znehodnocení eura a mírnější postoj v oblasti fiskální politiky.

Výrazné zpomalení růstu MMF předpokládá v Číně, která podle nejnovější prognózy letos poroste jen o 6,8 procenta oproti loňskému růstu 7,4 procenta. Japonsko, které v loňském třetím čtvrtletí spadlo do recese, zrychlí letos růst na 0,6 procenta z loňských 0,1 procenta.

MMF zároveň prudce zhoršil své předpovědi pro Rusko a další země Společenství nezávislých států. Rusku pro letošní rok předpovídá tříprocentní pokles po loňském růstu 0,6 procenta. Ještě v říjnové prognóze MMF předvídal, že ruská ekonomika letos stoupne o půl procenta. Již včera pak EBRD odhadla, že na Rusko letos čeká recese při propadu hospodářství o 5 %.

Zdroje: ČTK, Reuters


Čtěte více:

Ruská recese bude tuhá, EBRD předvídá pokles o pět procent
19.01.2015 12:31
Ruská ekonomika zaznamená v letošním roce propad o téměř pět procent. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data