Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak stát zlepšil podporu rodinám s dětmi. Přehled aktuálních novinek

Jak stát zlepšil podporu rodinám s dětmi. Přehled aktuálních novinek

2.2.2015 5:30
Autor: Pavla Blažková, KSB

Porodné (2015)

Od 1. ledna 2015 stát vyplácí porodné nejen za první, ale i za druhé dítě. U prvního dítěte zůstává porodné v dosavadní výši 13 tisíc Kč, u druhého dítěte činí 10 tisíc Kč.

Na porodné by měl dosáhnout také vyšší počet rodičů než dříve, neboť se současně zvyšuje částka příjmu rodiny nebo samoživitelky, která je rozhodná pro přiznání této dávky státní sociální podpory. Dříve vznikal nárok na porodné, pokud rozhodný příjem nepřesahoval 2,4 násobek ročního minima. Nově se tento koeficient zvyšuje na 2,7 násobek, takže na porodné dosáhne v roce 2015 rodina s čistým příjmem do 20 817 Kč a matka samoživitelka s čistým příjmem do 13 176 Kč.

Porodné se rovněž zvyšuje u žen, které porodí vícerčata, a to na částku 23 tisíc Kč (tj. součet porodného za první a druhé dítě). Dříve činila tato částka 19 500 Kč.

Nový typ slevy na dani za umístění dítěte (2014)

Zavádí se nový typ roční slevy na dani za umístění vyživovaného dítěte poplatníka v zařízení péče o děti předškolního věku (např. jesle, mateřská škola, nově také dětská skupina). Tuto slevu lze uplatnit poprvé již za rok 2014. Sleva se poskytuje za každé vyživované dítě ve výši výdajů prokazatelně vynaložených za umístění dítěte v těchto zařízeních, maximálně však do stanovené výše minimální mzdy. Pro zdaňovací období 2014 činí tento limit částku 8 500 Kč a pro zdaňovací období 2015 částku 9 200 Kč. Výši slevy prokáže poplatník potvrzením, které mu vydá příslušné zařízení péče o děti.

Tuto slevu na dani si mohou uplatnit i osoby s příjmy ze samostatné činnosti nebo s příjmy z pronájmu, které uplatňují u těchto příjmů výdaje v paušální výši, bez ohledu na to, zda součet dílčích základů daně z těchto příjmů je vyšší nebo nižší než 50% jejich celkového základu daně.  Neplatí zde tedy omezení, které se vztahuje na uplatnění slevy na manželku/manžela a daňového zvýhodnění na vyživované dítě u těchto osob, kdy si poplatníci fyzické osoby s paušálními výdaji nemohou slevu na manžela a daňové zvýhodnění uplatnit ke snížení své daňové povinnosti, pokud nesplní výše uvedenou podmínku.

Rodiče, kteří nemají dostatečně vysoké zdanitelné příjmy, si nebudou moci tuto slevu na dani uplatnit, pokud jejich daňová povinnost bude nižší než celková výše ostatních uplatnitelných slev na dani. Sleva na vyživované děti z daňového zvýhodnění se do výše těchto slev nezapočítává.

Slevu na dani za umístění dítěte si budou moci uplatnit poplatníci jen v rámci provedení ročního zúčtování u svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání.

Zvýšení daňového zvýhodnění na další vyživované dítě (2015)

Od roku 2015 dochází ke zvýšení daňového zvýhodnění (tj. daňové slevy nebo daňového bonusu nebo jejich kombinace) na druhé, třetí a každé další dítě ročně, takže jeho výše činí

-  13 404 Kč na jedno dítě

-  15 804 Kč na druhé dítě

-  17 004 Kč na třetí a každé další dítě.

Pokud si daňové zvýhodnění v rámci jedné společně hospodařící domácnosti uplatňuje více poplatníků, posuzuje se počet dětí dohromady a poplatníci si mohou zvolit, za jaké dítě a v jaké výši si daňové zvýhodnění uplatní.

V platnosti zůstává omezení absolutní maximální částky daňového bonusu na všechny vyživované děti ve výši 60 300 Kč ročně.

Stále platí dosavadní omezení pro uplatnění daňového zvýhodnění, kdy si

-  daňový bonus může uplatnit jen poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem ze závislé činnosti, ze samostatné činnosti, z kapitálového majetku nebo z nájmu alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (55 200 Kč pro rok 2015). Přitom u poplatníka, který má příjmy pouze z nájmu, nesmí výdaje převýšit tyto příjmy. Do těchto příjmů se však nezapočítávají příjmy od daně osvobozené, příjmy, z nichž je konečná daň vybrána srážkou a příjmy ze zdrojů v zahraničí, které jsou v České republice vyjmuty ze zdanění;

-  daňové zvýhodnění nemůže uplatnit poplatník, který u příjmů ze samostatné činnosti nebo z nájmu uplatňuje výdaje v paušální výši a součet dílčích základů daně, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data