Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Indické fiskální štěstí

Project Syndicate: Indické fiskální štěstí

05.03.2015 11:00

Vláda indického premiéra Nárendry Módího může mluvit o štěstí. Díky poklesu světových cen komodit v čele se surovou ropou je správa státního rozpočtu snazší. A když nyní Centrální statistický úřad (CSO) revidoval metodologii výpočtu údajů o HDP, stal se tento úkol ještě o něco jednodušším. Podle CSO totiž roční růst výkonu dosáhl ve druhém čtvrtletí roku 2014 díky změně metodologie hodnoty 8,2%, což je oproti původnímu odhadu ve výši 5,3% výrazné zvýšení.

Na základě revidovaných údajů o HDP se očekává, že Indie zaznamená ve fiskálním roce končícím v březnu 2015 průměrný růst ve výši 7,4%. Pro příští fiskální rok se navíc odhaduje, že ekonomika poroste tempem 8-8.5%. Tak výrazného a bezplatného zrychlení růstu by žádné rozpočtové změny nemohly dosáhnout. Lze tedy směle prohlásit, že obvykle rozvážný indický statistický úřad na sebe v souvislosti s letošním rozpočtem strhl veškerou pozornost.

Rozpočet ministra financí Áruna Džaitleye však slaví úspěch hned na několika frontách – mimo jiné proto, že se mu daří skloubit vize s implementací. Konkrétně realizuje vládní vizi prorůstové agendy, která usnadňuje podnikání v Indii, a současně se zaměřuje na kvalitnější mechanismy zajišťování sociálních programů.

Na výdajové straně je rozpočet expanzivní: dramaticky zvyšuje investiční výdaje, zavádí nové sociální programy a zvyšuje objem úvěrů pro různé sektory. Ačkoliv v něm není patrná žádná významná snaha stanovit výdajový strop u některých největších fiskálních programů, jako jsou státní zákon o garanci zaměstnanosti na venkově (který zaručuje domácnostem na venkově 100 placených dní) nebo dotace hnojiv, zavádějí se opatření na zkvalitnění jejich implementace a omezení úniků. Třebaže jsou však v rozpočtu zmíněny dezinvestice ze ztrátových oblastí veřejného sektoru, rozpočet v tomto směru nepůsobí nijak naléhavě.

Jelikož soukromé investice zůstávají kvůli silné dluhové zátěži podnikového sektoru a obrovskému objemu špatných bankovních aktiv slabé, vláda se jednoznačně rozhodla je opětovně nastartovat prostřednictvím infrastrukturálních výdajů. Potřeby indické infrastruktury však dalece přesahují možnosti vládních výdajů. V tomto smyslu je nové schéma „plug and play“ pro partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP), v jehož rámci „budou před přidělením projektu k dispozici veškerá povolení a potřebné vazby“, významným zlepšením oproti předchozímu modelu PPP.

O úspěchu rozpočtu rozhodne otázka, jak budou tyto investice do veřejného sektoru probíhat, a to bude zase záviset na dalších politických programech, zejména na zákonu o akvizici půdy (jehož cílem je umožnit průmyslový rozvoj ve venkovských oblastech), který již narazil na potíže. Vládní investice a alokaci zdrojů navíc už dlouho provází korupce a Módího vláda musí dokázat, že je s to plnit rozpočtové sliby průhledným a trvale udržitelným způsobem.

Pokud jde o daňovou stránku rozpočtu, byla ohlášena jedna významná změna: snížení daně z příjmu právnických osob z 30% na 25% během příštích čtyř let s cílem povzbudit investice soukromého sektoru. Zavedení daně ze zboží a služeb – jisté formy daně z přidané hodnoty, u níž vláda dosáhla obdivuhodného pokroku – by bylo velkým úspěchem a obrovskou vzpruhou pro ekonomiku. Navzdory značnému zvýšení výdajů se však rozpočet snaží udržet fiskální deficit země v rozumných mezích převážně prostřednictvím růstu a zlepšeného výběru daní.

Mezi mnoha navrženými opatřeními na zvýšení přílivu zahraničních investic figuruje v rozpočtu jeden, který se z makroobezřetnostního hlediska jeví jako riskantní. Vláda by „skoncovala s rozlišováním mezi různými druhy zahraničních investic, zejména mezi portfoliovými zahraničními investicemi a přímými zahraničními investicemi, a nahradila by je kombinovaným stropem“.

Existuje však řada důvodů, proč je vhodné přistupovat k těmto dvěma typům investic odlišně. Portfoliové investice, kterým se kvůli jejich nevyzpytatelnému charakteru často říká „horké peníze“, mohou zvýšit zranitelnost ekonomiky vůči vrtochům mezinárodních financí. Přímé zahraniční investice jsou naopak mnohem stabilnější a jejich spouštěcím mechanismem jsou základní domácí ekonomické ukazatele. A protože úrokové sazby ve Spojených státech mají letos růst, lze očekávat také zvýšení volatility na mezinárodních kapitálových trzích. Rozlišování mezi portfoliovými a přímými zahraničními investicemi by tomto kontextu bylo moudré zachovat.

Obecně lze říci, že rozpočtový plán řeší hlavní problémy, s nimiž se indická ekonomika potýká. Otázka, zda se podaří přetavit dobré záměry v žádoucí výsledky, však bude záviset především na schopnosti vlády prosadit doplňkové a naléhavě potřebné reformy v citlivých regulačních oblastech, jako jsou půda, práce a životní prostředí.

Každopádně rozpočet vysílá jasné sdělení o záměrech Módího vlády. Přinejmenším pro nejbližší období mění praxi „minimální vlády a maximálního řízení“ na praxi „umírněné vlády a maximálního řízení“.

Gita Gopinathová, profesorka ekonomie na Harvardově univerzitě, je hostující výzkumnou pracovnicí v bostonské Federal Reserve Bank, výzkumnou pracovnicí Národního úřadu pro ekonomický výzkum a držitelkou titulu „Mladý globální lídr“ udíleného Světovým ekonomickým fórem.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.orgČtěte více:

Tak trochu bezplatné povolenky: Sága pokračuje
05.03.2015 5:30
Ta zpráva zazářila na mediálním nebi jako kometa. Dle Soudního dvora E...
Technická analýza - Eurodolar je nejníže od září 2003, cestu směrem dolů má však stále otevřenou
05.03.2015 9:02
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje hluboko pod hladinou denního pivo...
Ruský medvěd začíná hladovět, obavy o vleklé ekonomické problémy Ruska sílí
05.03.2015 10:15
Židle, stoly, designové lustry a obrovská růžová lampa ve tvaru hlavy ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.02.2024
22:00Obchodování na Wall Street se zvrhlo ve one man show Nvidie  
17:21Růst nebo hodnota? Kvalita…
17:17Nedůvěra ve výsledky? Techy dnes táhnou trh dolů  
15:51Německá krize ve výstavbě bytů potrvá déle, varuje Ifo. Ve Švédsku bude ještě horší
15:50Velké americké technologie diktují vývoj celosvětového trhu. Jaká to přináší rizika a kde hledat diverzifikaci
15:47ExxonMobil kvůli byrokratické zátěži v Evropě zvažuje přesun investic do jiného regionu
14:13Summers: Možnost zvýšení sazeb
12:27Evropský automobilový průmysl se mění pod tlakem problémů s výrobou elektromobilů
12:09Bayer osekává dividendu o 95 procent ve snaze umořit dluh a vyřešit právní spory
11:41Průzkum: Třetina Čechů lituje, že své přebytečné peníze neinvestovala
10:56Čínská snaha o podporu velký dojem neudělala, trhy čekají na důležité výsledky  
10:31Goldmani zvyšují svůj odhad S&P 500 do konce roku, rally budou pohánět vyšší zisky
9:08Rozbřesk: Proč koruna může krátkodobě zůstat pod tlakem?
8:54ČEZ má nové doporučení a cílovou cenu, evropské automobilky zvažují spolupráci a futures jsou v červeném  
7:45HARDWARIO v Kanadě nasadilo CHESTER GrainLink a podepsalo zakázku v řádu jednotek miliónů korun
19.02.2024
22:34ČEZ – Pod tlakem klesajících cen elektřiny (nové doporučení a cílová cena Patrie)  
19:15Oslavte 30. narozeniny s Patria Finance a využijte nabídku zvýhodněného investování!
18:11Sazby a kapitálové trhy v USA a v Evropě ve scénáři utlumenějšího růstu a tvrdohlavější inflace
17:14Evropa si bez Wall Street směr nevybrala  
16:55Německo se podle centrální banky zřejmě nachází v technické recesi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC