Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Co vůbec dělá čínské námořnictvo ve Středozemním moři?

Víkendář: Co vůbec dělá čínské námořnictvo ve Středozemním moři?

09.05.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč Čína oznámila, že bude spolu s Ruskem provádět námořní vojenská cvičení ve Středozemním moři? Odpověď je globální a souvisí s novou studenou válkou a americkými operacemi v Pacifiku. K tomu je ale nutno přidat i rostoucí aktivitu Číny v oblasti Blízkého východu a Severní Afriky. Čínské vojenské a bezpečnostní zájmy se soustřeďují zejména na Pacifik. Čína nemůže reálně očekávat, že se jí podaří konkurovat Spojeným státům a evropským zemím na jejich vlastním dvorku. I přesto ale získá tím, že se bude prezentovat jako sílící globální mocnost.

Námořní cvičení ve Středozemním moři mohou mít jen omezený rozsah, ale jde přesně o ten druh aktivity, kterou světové mocnosti dělají. Čína tím dává najevo, že to se svou strategií myslí vážně. A celá operace může pomoci i současnému vedení uvnitř země, protože jsou patrné jeho rostoucí snahy o prosazování tzv. „čínského snu“ spočívajícího na rostoucím nacionalismu a národní hrdosti.

Čínsko-ruské vojenské cvičení se zdá být i symbolickou reakcí na americké snahy o posílení bezpečnostních vztahů se zeměmi, které s Čínou sousedí. Japonský premiér Abe navštívil před několika dny Washington a probíraly se i bezpečnostní otázky. Japonsko přitom zvažuje změnu své pacifistické ústavy a transformaci své armády z čistě obranných na standardní vojenské síly. Pro Japonsko je motivací rostoucí hrozba ze strany Číny a nejistota týkající se amerického postoje v případě, že by Japonsko bylo skutečně napadeno.

Vojenská cvičení a manévry na obou stranách jdou ruku v ruce s úzkou spoluprací mezi Čínou, Japonskem a USA. Klíčovým rysem nové studené války je skutečně souběh geopolitické konkurence a ekonomické spolupráce. Čína si může dovolit harašit zbraněmi ve Středozemním moři, protože to neohrozí její ekonomické partnerství s USA či s evropskými zeměmi. Nová studená válka je prostě vedena tímto způsobem. Přes tyto globální úvahy je ale hlavní vysvětlení současné situace lokální. Čína musela už několikrát zachraňovat své občany, kteří byli ohroženi regionální nestabilitou. Příkladem je Libye, ze které musela v roce 2011 evakuovat 35 800 lidí. Čínská pozice na Blízkém východě a v Severní Africe sílí, i když doposud nechce hrát roli, kterou zde hrály Spojené státy. Zatím pouze buduje významné infrastrukturní projekty a přesouvá do rozvíjejících se zemí velké množství lidí, kteří na těchto projektech pracují.

V subsaharské Africe se Čína svou strategií snaží zejména o posílení mezivládních vztahů a o zajištění toku surovin, které potřebuje pro svůj další ekonomický rozvoj. Politický vliv je zde tažen zejména ekonomickými potřebami. Na Blízkém východě se bude hlavním zájmem Číny postupně stávat především stabilita. Může tak dojít k tomu, že v delším období tu bude posilovat svou přítomnost námořních vojenských sil. Jinak řečeno, Čína se nachází v rané fázi své mise na Blízkém východě a současné vojenské cvičení ukazuje, jakým směrem se budou věci dále vyvíjet. Nyní jsou její lodě využívány hlavně pro záchranu vlastních lidí. Časem ale budou muset splňovat větší úkol, jinak se namísto známky čínské moci stanou známkou její slabosti.

Den, kdy se Čína stane na Blízkém východě významnou silou, je ještě vzdálený. Bude hodně záležet na vývoji v Íránu, který je čínským spojencem. Až se ale bude psát historie čínského vlivu v tomto regionu, současné námořní cvičení v ní bude mít své místo. Čína díky němu zjistí, že demonstrace vojenské síly má své příjemné stránky, nese sebou ale i náklady. Spojené státy hrály tuto roli od počátku studené války až někdy do roku 2003. Pak došlo k tomu, že se jejich cíl vytvářet stabilitu invazí do Iráku změnil na vytváření nestability.

Autorem je Noah Feldman.

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data