Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Co vůbec dělá čínské námořnictvo ve Středozemním moři?

Víkendář: Co vůbec dělá čínské námořnictvo ve Středozemním moři?

09.05.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč Čína oznámila, že bude spolu s Ruskem provádět námořní vojenská cvičení ve Středozemním moři? Odpověď je globální a souvisí s novou studenou válkou a americkými operacemi v Pacifiku. K tomu je ale nutno přidat i rostoucí aktivitu Číny v oblasti Blízkého východu a Severní Afriky. Čínské vojenské a bezpečnostní zájmy se soustřeďují zejména na Pacifik. Čína nemůže reálně očekávat, že se jí podaří konkurovat Spojeným státům a evropským zemím na jejich vlastním dvorku. I přesto ale získá tím, že se bude prezentovat jako sílící globální mocnost.

Námořní cvičení ve Středozemním moři mohou mít jen omezený rozsah, ale jde přesně o ten druh aktivity, kterou světové mocnosti dělají. Čína tím dává najevo, že to se svou strategií myslí vážně. A celá operace může pomoci i současnému vedení uvnitř země, protože jsou patrné jeho rostoucí snahy o prosazování tzv. „čínského snu“ spočívajícího na rostoucím nacionalismu a národní hrdosti.

Čínsko-ruské vojenské cvičení se zdá být i symbolickou reakcí na americké snahy o posílení bezpečnostních vztahů se zeměmi, které s Čínou sousedí. Japonský premiér Abe navštívil před několika dny Washington a probíraly se i bezpečnostní otázky. Japonsko přitom zvažuje změnu své pacifistické ústavy a transformaci své armády z čistě obranných na standardní vojenské síly. Pro Japonsko je motivací rostoucí hrozba ze strany Číny a nejistota týkající se amerického postoje v případě, že by Japonsko bylo skutečně napadeno.

Vojenská cvičení a manévry na obou stranách jdou ruku v ruce s úzkou spoluprací mezi Čínou, Japonskem a USA. Klíčovým rysem nové studené války je skutečně souběh geopolitické konkurence a ekonomické spolupráce. Čína si může dovolit harašit zbraněmi ve Středozemním moři, protože to neohrozí její ekonomické partnerství s USA či s evropskými zeměmi. Nová studená válka je prostě vedena tímto způsobem. Přes tyto globální úvahy je ale hlavní vysvětlení současné situace lokální. Čína musela už několikrát zachraňovat své občany, kteří byli ohroženi regionální nestabilitou. Příkladem je Libye, ze které musela v roce 2011 evakuovat 35 800 lidí. Čínská pozice na Blízkém východě a v Severní Africe sílí, i když doposud nechce hrát roli, kterou zde hrály Spojené státy. Zatím pouze buduje významné infrastrukturní projekty a přesouvá do rozvíjejících se zemí velké množství lidí, kteří na těchto projektech pracují.

V subsaharské Africe se Čína svou strategií snaží zejména o posílení mezivládních vztahů a o zajištění toku surovin, které potřebuje pro svůj další ekonomický rozvoj. Politický vliv je zde tažen zejména ekonomickými potřebami. Na Blízkém východě se bude hlavním zájmem Číny postupně stávat především stabilita. Může tak dojít k tomu, že v delším období tu bude posilovat svou přítomnost námořních vojenských sil. Jinak řečeno, Čína se nachází v rané fázi své mise na Blízkém východě a současné vojenské cvičení ukazuje, jakým směrem se budou věci dále vyvíjet. Nyní jsou její lodě využívány hlavně pro záchranu vlastních lidí. Časem ale budou muset splňovat větší úkol, jinak se namísto známky čínské moci stanou známkou její slabosti.

Den, kdy se Čína stane na Blízkém východě významnou silou, je ještě vzdálený. Bude hodně záležet na vývoji v Íránu, který je čínským spojencem. Až se ale bude psát historie čínského vlivu v tomto regionu, současné námořní cvičení v ní bude mít své místo. Čína díky němu zjistí, že demonstrace vojenské síly má své příjemné stránky, nese sebou ale i náklady. Spojené státy hrály tuto roli od počátku studené války až někdy do roku 2003. Pak došlo k tomu, že se jejich cíl vytvářet stabilitu invazí do Iráku změnil na vytváření nestability.

Autorem je Noah Feldman.

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)