Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Co vůbec dělá čínské námořnictvo ve Středozemním moři?

Víkendář: Co vůbec dělá čínské námořnictvo ve Středozemním moři?

09.05.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč Čína oznámila, že bude spolu s Ruskem provádět námořní vojenská cvičení ve Středozemním moři? Odpověď je globální a souvisí s novou studenou válkou a americkými operacemi v Pacifiku. K tomu je ale nutno přidat i rostoucí aktivitu Číny v oblasti Blízkého východu a Severní Afriky. Čínské vojenské a bezpečnostní zájmy se soustřeďují zejména na Pacifik. Čína nemůže reálně očekávat, že se jí podaří konkurovat Spojeným státům a evropským zemím na jejich vlastním dvorku. I přesto ale získá tím, že se bude prezentovat jako sílící globální mocnost.

Námořní cvičení ve Středozemním moři mohou mít jen omezený rozsah, ale jde přesně o ten druh aktivity, kterou světové mocnosti dělají. Čína tím dává najevo, že to se svou strategií myslí vážně. A celá operace může pomoci i současnému vedení uvnitř země, protože jsou patrné jeho rostoucí snahy o prosazování tzv. „čínského snu“ spočívajícího na rostoucím nacionalismu a národní hrdosti.

Čínsko-ruské vojenské cvičení se zdá být i symbolickou reakcí na americké snahy o posílení bezpečnostních vztahů se zeměmi, které s Čínou sousedí. Japonský premiér Abe navštívil před několika dny Washington a probíraly se i bezpečnostní otázky. Japonsko přitom zvažuje změnu své pacifistické ústavy a transformaci své armády z čistě obranných na standardní vojenské síly. Pro Japonsko je motivací rostoucí hrozba ze strany Číny a nejistota týkající se amerického postoje v případě, že by Japonsko bylo skutečně napadeno.

Vojenská cvičení a manévry na obou stranách jdou ruku v ruce s úzkou spoluprací mezi Čínou, Japonskem a USA. Klíčovým rysem nové studené války je skutečně souběh geopolitické konkurence a ekonomické spolupráce. Čína si může dovolit harašit zbraněmi ve Středozemním moři, protože to neohrozí její ekonomické partnerství s USA či s evropskými zeměmi. Nová studená válka je prostě vedena tímto způsobem. Přes tyto globální úvahy je ale hlavní vysvětlení současné situace lokální. Čína musela už několikrát zachraňovat své občany, kteří byli ohroženi regionální nestabilitou. Příkladem je Libye, ze které musela v roce 2011 evakuovat 35 800 lidí. Čínská pozice na Blízkém východě a v Severní Africe sílí, i když doposud nechce hrát roli, kterou zde hrály Spojené státy. Zatím pouze buduje významné infrastrukturní projekty a přesouvá do rozvíjejících se zemí velké množství lidí, kteří na těchto projektech pracují.

V subsaharské Africe se Čína svou strategií snaží zejména o posílení mezivládních vztahů a o zajištění toku surovin, které potřebuje pro svůj další ekonomický rozvoj. Politický vliv je zde tažen zejména ekonomickými potřebami. Na Blízkém východě se bude hlavním zájmem Číny postupně stávat především stabilita. Může tak dojít k tomu, že v delším období tu bude posilovat svou přítomnost námořních vojenských sil. Jinak řečeno, Čína se nachází v rané fázi své mise na Blízkém východě a současné vojenské cvičení ukazuje, jakým směrem se budou věci dále vyvíjet. Nyní jsou její lodě využívány hlavně pro záchranu vlastních lidí. Časem ale budou muset splňovat větší úkol, jinak se namísto známky čínské moci stanou známkou její slabosti.

Den, kdy se Čína stane na Blízkém východě významnou silou, je ještě vzdálený. Bude hodně záležet na vývoji v Íránu, který je čínským spojencem. Až se ale bude psát historie čínského vlivu v tomto regionu, současné námořní cvičení v ní bude mít své místo. Čína díky němu zjistí, že demonstrace vojenské síly má své příjemné stránky, nese sebou ale i náklady. Spojené státy hrály tuto roli od počátku studené války až někdy do roku 2003. Pak došlo k tomu, že se jejich cíl vytvářet stabilitu invazí do Iráku změnil na vytváření nestability.

Autorem je Noah Feldman.

Zdroj: Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data