Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Závan paniky z americké ekonomiky

Závan paniky z americké ekonomiky

11.05.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká ekonomika náhle zabrzdila. Záplava šokujících dat ukazuje na možnost, že po šesti letech je růstový cyklus u konce. Pro celý svět by to byla velmi špatná zpráva. O to horší, že tento obrat přišel ještě předtím, než Fed zvýšil sazby, nebo se pokusil prodat část aktiv nakoupených během kvantitativního uvolňování. Larry Summers v Davosu varoval, že Fed v boji s ekonomickým útlumem musí obvykle snížit sazby o 3 až čtyři procentní body. Nyní se ale sazby nacházejí na nule a prostor pro zmíněné snížení sazeb neexistuje ani náznakem.

Jsem sice optimista a domnívám se, že americká ekonomika se zotaví, ale zmíněné varování bychom neměli brát na lehkou váhu. Harm Badholz z UniCredit dokonce říká, že „je velmi těžké tohle prase malovat rtěnkou“. Tempo růstu v prvním čtvrtletí kleslo na 0,2 %, ale to je jen částečný obrázek. Pokud dáme stranou pohyb zásob, ekonomika prudce klesla a Economic Cycle Research Institute hovoří o tom, že „ve vzduchu visí závan paniky“.

Fed je současným vývojem jednoznačně zaskočen. Bill Dudley z New York Fed ještě před dvěma týdny tvrdil, že tempo růstu pravděpodobně kleslo na 1,5 %, ale brzy se vrátí na trend ve výši 2,7 %. Nyní je jasné, že prudké posilování dolaru napáchalo více škod, než se čekalo. Kvůli němu došlo k utažení monetárních podmínek ještě předtím, než Fed změnil svou politiku. Exporty tak v prvním čtvrtletí klesly o 7,3 %, a to potvrzuje, že vzájemné devalvace nedělají nic jiného, než že přesouvají poptávku od jednoho ekonomického bloku k druhému ve světě kvazi deprese, kde jeden soused svou politikou ožebračuje druhého.

Je také zřejmé, jaký dopad má vývoj na trhu s energiemi. Fed se domníval, že mikrorecese ve státech, které těží ropu, bude vyvážena lepším vývojem jinde. K žádnému boomu ve výdajích ale nedošlo, lidé dodatečné příjmy plynoucí z nižších cen paliv využívají k navýšení úspor a ne na zvýšení výdajů. Investoři se tak už nedomnívají, že zvýšení sazeb přijde v červnu. Nyní hovoří o září a Citi dokonce zmiňuje, že do prosince k žádnému růstu sazeb nedojde.

Mezinárodní měnový fond na počátku dubna varoval, že světovou ekonomiku čeká po obratu v politice Fedu šok likvidity. K tomu ale jen tak nedojde. Gabriel Stern z Oxford Economics naopak poukazuje na to, že agregát M3 roste v posledních šesti měsících vysokým tempem a naznačuje reflační tendence, které se projeví zejména ke konci roku. Růst úvěrů dokonce dosahuje 15 % a takový vývoj je pro ekonomiku v útlumu hodně netypický. Fed také hovoří o tom, že pokrizové snižování dluhů domácností je v podstatě u konce.

Zlepšila se také situace na trhu neprodaných domů, na některých místech už se dokonce projevuje přetlak poptávky. Tlaky se začínají projevovat i na trhu práce, což je patrné například z počtu odpracovaných hodin. Pokud Američané neprojdou puritánskou konverzí, jejich rostoucí disponibilní příjmy se nakonec musí projevit v nákupních centrech. Celkově lze tedy jen těžko hovořit o zemi, která stojí na prahu recese.

Autorem je Ambrose Evans-Pritchard.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Erste Bank v 1Q15 - Výrazný pokles nákladů rizik, smíšený výhled (komentář analytika + cílová cena)
07.05.2015 9:58
Dnes ráno před trhem zveřejnila své výsledky za první kvartál bankovní...
Slovak Telekom - IPO se nekoná!
07.05.2015 12:29
Slovenská vláda zrušila prodej svého 49procentního podílu v telekomuni...
Baterie Tesla? Stále ještě pěkně naleštěné “nic”
07.05.2015 15:00
Šéf Tesly Elon Musk představil novou rodinu baterií, která by měla při...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data