Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna a eurodolar – úvahy o dalším vývoji

Koruna a eurodolar – úvahy o dalším vývoji

15.06.2015 17:45

Asi nejdůležitějšími událostmi tohoto týdne je zasedání FOMC, trhy může pohnout (dotlačit k k pohnutí asi ne) i projev Maria Draghiho v Evropském parlamentu. Může tak jít o takový monetární týden, v tom horším případě se změní na týden řecké tragédie. Doufejme, že ne a trhy budou dále řešit zejména to, jak rychle se bude v USA utahovat (americká ekonomika se stále nějak nechce zmátožit ze slabšího prvního čtvrtletí) a jak moc se bude v eurozóně ještě uvolňovat. Tyto protichůdné síly se budou i nadále projevovat s plnou silou na měnových trzích a protože jsem se zde tomuto tématu už dlouho nevěnoval, při této příležitosti bych to rád napravil.

Současný vývoj v americké ekonomice se sice zdráhá to potvrzovat, nepravděpodobnějším scénářem je ale stále zrychlení tempa růstu US ekonomiky v druhé polovině roku, zvednutí sazeb Fedem a pokračování uvolněné politiky ECB. Takový scénář by nahrával tomu, že dolar se vrátí k posilování vůči euru. Otázkou je, jestli půjde o relativně přechodný jev, či naopak skutečně dlouhodobý trend. V prvním případě by stačilo pouze to, aby se začalo hovořit o obratu v politice ECB – zvratu v relativní uvolněnosti monetární politiky, aby se na eurodolaru dostavil obrat. Nepravděpodobnější se podle mne nyní skutečně zdá to, že po období posilování dolaru přijde obrat a na své si za čas a na čas zase přijde euro.

Možnost dlouhodobého posilování dolaru ale vyloučit nelze – tento scénář by se naplnil v případě, že si americká ekonomika povede výjimečně dobře a tento faktor „přetluče“ obrat v eurozóně. Tomuto vývoji by hrálo do karet mimo jiné i to, že odhady amerického potenciálu jsou znatelně nad potenciálem eurozóny. Alternativně tomuto scénáři může „pomoci“ vývoj v nám bližší měnové unii (tj. vývoj negativní). Současné zlepšení ekonomické aktivity lze totiž do značné míry vnímat jako cyklický jev, v unii přetrvává řada problému včetně vysokých dluhů.

Rýpalové, jako jsem v této oblasti i já, by dokonce mohli tvrdit, že pokud něco nefunguje a nic se s tím nedělá, nebude to fungovat i nadále. Pak bychom ale vlastně neměli hovořit o tom, že dolaru bude k euru posilovat, protože nakonec stejně nebude žádné euro, ke kterému by posiloval. Nyní to zní jako finance fiction, ale uvedená logika podle mne zase tolik děr nemá. Stojí proti ní „jen“ síla vůle, které se ale ukazuje být na straně zemí postižených jak měnovou unií tak dominantním ekonomickým uvažováním v eurozóně nejvíce.

Co koruna?

Minimálně v USA opět nabírá na intenzitě diskuse o tom, zda by monetární politika měla být řízena na základě odborného posuzování konkrétních situací (jako je tomu dnes), nebo by měla být používána nějaká jasně daná a neměnná pravidla. Podle mne je rozumné tvrdit, že svět a vývoj je natolik pestrý, že ho nelze svázat do pravidel. Na druhou stranu je možné tvrdit, že tato „pestrost“ je v tom negativním smyslu slova do určité míry vytvářena právě tím, že politika centrálních bank není daná pravidly. Osobně se ale stále kloním spíše k tomu, že pravidla jsou horší volbou. Čtenáři pak jistě zaznamenali, že ČNB má minimálně prozatím toto dilema celkem jasně vyřešeno ve prospěch pocitů. Víceméně standardní projekce vývoje kurzu koruny k euru tak mohou prozatím vypadat jako ty od Danske Bank:

koruna.png

Pokud by se koruna k euru držela ještě v roce 2016 na stabilní úrovni a euro začalo k dolaru posilovat, bude to vývoj negativní pro domácí investory držící americké akcie, či aktiva obecně. Pokud by se k tomu v roce 2016 přidalo ještě takové „polořízené“ posilování koruny k euru (tj. z našeho pohledu „dvojité“ oslabení dolaru), mohlo by to být pro držitele amerických aktiv, či toků hotovosti z USA citelně nepříjemné (i když je nepravděpodobné, že by ČNB nechala korunu výrazněji skákat).

Takový vývoj by přišel buď v případě znatelného zlepšení situace v eurozóně a u nás. Nebo bez něj, ale s negativním nabídkovým šokem, který by začal tlačit na inflaci v eurozóně (a u nás). Zaklepou na kurzové dveře ropnými potyčkami unavení šejkové? Je pak jasné, že naopak scénář dlouhodobého posilování dolaru podporuje zaměření se na americké trhy. Zde je ale dobré dodat, že posilující dolar jde poslední dobou ruku v ruce se slabšími výsledky US akciového trhu, takže ani zde svačina úplně zadarmo nebude.


Čtěte více:

IPO Watch - FitBit jde na burzu, v patách je mu brazilský steakhouse
15.06.2015 15:50
V týdnu s pořadovou číslovkou 25 se chystá na burzu hned sedm společno...
Revize HDP za 1Q15 posílá Rusko do ještě hlubší recese
15.06.2015 16:05
Hrubý domácí produkt Ruska se v prvním čtvrtletí, dle finalizovaných d...
Mražený pomerančový džus: Nejdelší zisková šňůra od loňského podzimu
15.06.2015 16:20
Když se řekne mražený pomerančový džus, mnohým se vybaví legendární fi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba