Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite dnes poprvé od dubna prolomil psychologickou hranici 4000 bodů a uzavřel obchodování se ztrátou téměř 3,5 procenta na úrovni 3912 bodů. Tradeři, kteří využívají při obchodování pákového efektu, opouštěli pozice z obav o efektivitu dopadu podpůrných vládních opatření na akciové trhy. Od vrcholu 12. června se již čínský index propadl o 24 procent a vymazal tak nejméně 2,4 bilionu dolarů hodnoty. Za pouhé tři týdny tak index vyhladil ekvivalent kapitalizace akcií v celé Francii.

Propad Shanghai Composite z vrcholu 12. Června do medvědího trendu pandy.
Margin trading klesá
Důvěru v čínský trh neoživilo ani uvolnění podmínek maržového obchodování čínským regulátorem pro cenné papíry ani oznámení národních burz o snížení poplatků. Pokud čínská vláda nezasáhne, je pravděpodobné, že čínský akciový trh bude padat i nadále. Objem úvěrů z obchodování na marži na akciové burze v Šanghaji klesl včera na 214 miliard dolarů a to již osmým dnem v řadě. Jedná se tak o nejdelší pokles od počátku sběru dat v březnu 2010. Byl to právě pětinásobný nárůst pákového obchodování, který dopomohl čínskému indexu za posledních 12 měsíců do 12. června k připsání více než 150procentních zisků.
Čínská opatření
Vzhledem k tomu, že v minulosti čínská vláda měla v případech rizika prolomení klíčových úrovní tendence zasáhnout, se obecně očekávalo, že v zájmu udržení indexu nad hranicí 4000 bodů vláda podnikne nějaká opatření. Regulátor zatím naléhal na fondy, aby stabilizovaly trh a povolil společnostem zpětné odkupy jejich vlastních akcií. Pouhé hodiny po středečním propadu indexu Shanghai Composite o více než 5 procent uvolnil regulátor požadavky na zajištění pro pákové investice a povolil makléřským firmám převádět maržové úvěry na akcie. Regulátor tak uvolnil prostor pro rozšiřování úvěrů. Od 1. srpna zároveň obě čínské akciové burzy sníží poplatky za obchodování s akciemi o 30 procent. V zájmu stabilizace akciového trhu regulátoři uvažují o pozastavení IPO.
Klesají i zisky z IPO aneb za 4 dny „pouze“ 77 %
Zatímco na většině trhů by návratnost ve výši 77 procent během 4 dnů pozvedla náladu investorů na úroveň extáze, v Číně je vše jinak a to hlavně s ohledem na primární emise akcií. Akcie Guotai Junan Securities, jejíž vstup na burzu vyústil minulý měsíc v největší čínskou IPO za posledních pět let, si za 4 dny od vstupu na burzu připsaly 77 procent. Na čínské poměry to však pro společnost znamenalo „mizerný“ výsledek. Všechny ostatní primární emise v tomto roce totiž vyústily v zisky ve výši maximálně povolených 92 procent nebo se jim alespoň blížily.
Tlak regulátora na udržení nízkých cen primárních emisí v konečném důsledku vede v Číně k okamžitým ziskům ihned po začátku obchodování. Tyto zisky se ovšem dostaly pod tlak záplavou nových titulů v Číně a propadem indexu Shanghai Composite. Čína omezuje denní zisky u IPO v počátcích na 44 procent, poté na 10 procent. Guotai Junan získal v IPO od investorů 4,9 miliardy dolarů. Pokud by akcie Guotai pokračovaly i nadále v růstu podobným tempem, stala by se společnost ještě větší než technologický gigant .
Zisky z primárních emisí akcií se tak začaly poprvé po šesti měsících v Číně smrskávat. Akcie společností, které vstoupily na burzu v tomto roce si do 30. června od IPO připsaly oproti ceně v primární emisi 393 procent. Na konci května to přitom bylo 603 procent. Jsou tak oceněny v průměru na 71násobek zisku, o měsíc dříve to byl dokonce 96násobek. Na čínském domácím trhu získaly v letošním roce skrze primární emise akcií společnosti téměř 24 miliardy dolarů, což je asi čtyřikrát více než ve stejném období minulého roku.
Zdroj: BBG