Výrazně poškozená důvěra eurozóny vůči řeckým partnerům byla patrná ze slov ministrů financí zemí platících eurem při příchodu na dnešní klíčové jednání v Bruselu. Ministři by měli rozhodnout, zda na základě nejnovějších reformních plánů Atén lze zahájit vyjednávání o novém programu pro Řecko ze záchranného fondu eurozóny.
Poznámky ministrů dávaly znát, že jejich důvěra v Řecko jako spolehlivého partnera je hluboce otřesena. Podle šéfa euroskupiny, Jeroena Dijsselbloema, ale trvá i faktická kritika některých částí nového řeckého reformního menu. Své návrhy předložila vláda premiéra Alexise Tsiprase ve čtvrtek a v noci na dnešek je potvrdil i řecký parlament.
"Otázka důvěry je zásadní věc. Můžeme řecké vládě věřit, že skutečně udělá, co slibuje?" prohlásil Dijsselbloem. Atény podle něj budou muset na obnově důvěry velmi zapracovat.
"Není to otázka slov. Ale programu, který bude krok po kroku realizován," míní například maltský ministr Edward Scicluna. Podle jeho irského kolegy Michaela Noonana či rakouského ministra Hanse Jörga Schellinga by důvěru podpořilo, kdyby řecký parlament začal v příštích dvou týdnech skutečně schvalovat řeckou vládou předložená reformní opatření.
Mnozí z účastníků dnešní euroskupiny, například Dijsselbloemův kolega, nizozemský státní tajemník Eric Wiebes, také poukazovali na to, že aténská vláda předložila návrhy do značné míry podobné těm, které řečtí občané ani ne před týdnem razantně odmítli v referendu.
"Máme na stole opatření, která byla před šesti dny označována za požadavky teroristů a vyděračů," řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír. Nominální odpis řeckého dluhu podle něj nepřichází v úvahu.
Podle Noonana z Irska nedělní referendum a jeho vítězné "ne" původním návrhům mezinárodních věřitelů sice pro Tsiprasovu vládu znamenalo politické vítězství, hospodářsky však bylo katastrofou, která poškodila bankovní systém i ekonomiku.
"Důvěra je zásadní prvek, pokud chceme dospět k celkovému řešení," míní francouzský ministr Michel Sapin. Také podle něj by důvěru posílilo, kdyby potřebné kroky začal řecký parlament schvalovat co nejdříve.
Evropští ministři financí začali s grilováním Řeků a jejich návrhů, které přidali tak, jak měli ve čtvrtek. Již včera řada představitelů říkala, že je to značný posun ve vyjednávání, když se návrhy do značné míry podobají těm věřitelským, které byly požadovány ještě před referendem.
Ještě včera do pozdních hodin jednal řecký parlament, který nakonec podpořil návrh a premiér Tsipras tak může dále vyjednávat záchranu své země, která jinak míří k bankrotu. Tsipras získal podporu 251 z 300 členého parlamentu díky hlasům opozice.
Návrhy jsou podle expertů použitelné pro jednání, přesto budou muset představitelé euroskupiny muset prodiskutovat některé detaily a otázky, které jsou z návrhů pravděpodobně nejasné.
Šéfa mezinárodního měnového fondu Lagarde očekává, že se i během dnešního jednání posune situace vpřed. Nizozemnský Dijsselbloem dokonce již včera řekl, že „významné rozhodnutí“ by mohlo padnout ještě dnes a zítřejší summit by se hypoteticky mohl zrušit.
Sám Tsipras si je vědom své pozice, když označil dohodu za možnou ne však za jistou během jednání v řeckém parlamentu.
Zdroj: ČTK, Bloomberg