Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Řecká realita a „udělá se mi zle pokaždé, když jdu na berňák“

Víkendář: Řecká realita a „udělá se mi zle pokaždé, když jdu na berňák“

25.07.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnosti jako Travelmyth.com, která se zaměřuje na doporučení hotelů, by v dnešní digitální době měly mít velký úspěch. Tato firma má ale smůlu, protože je řecká. A Řecko je téměř synonymem špatně spravované ekonomiky, která není schopná obstát v globální konkurenci a znamená pohromu pro mladé lidi plné ambicí. Pár Řeků ale přesto dovede vytvářet hodnoty i v takovém prostředí a ti jsou nadějí pro celou jejich zemi. Poslanci řeckého parlamentu, odboráři a různé zájmové organizace si stěžují, že podmínky další finanční pomoci jsou ponižující a ohrožují národní suverenitu. Mladí řečtí podnikatelé se ale snaží dostat přes to, co je podle nich sklerotickým, ochranářským a dozaduhledícím podnikatelským prostředím.

Tito podnikatelé se tolik nezajímají o ideologické debaty a jsou ochotni vypořádat se s realitou, kterou přináší dohoda s věřiteli. Tato realita koneckonců obnáší i uvolnění tuhé regulace, protekcionismu, daňových úlev a ukončení výhod pro řadu zájmových skupin. Všechny tyto faktory řeckou ekonomiku stále brzdí a mladí lidé dnes mají dvě možnosti: Buď stejně jako řada dalších odejdou za prací do zahraničí, nebo budou bojovat o živobytí doma. Recesí sužovaná tradiční odvětví jim ale nemají co nabídnout a pro mnoho lidí je tak vysněným zaměstnáním nějaká pozice ve státní správě. Někteří se však snaží čerpat z dávné obchodní historie jejich rodné země a přes všechny možné překážky budují své vlastní společnosti.

V Aténách vznikla řada „inkubátorů“ pro malé společnosti – jde o budovy, kde si mohou podnikatelé levně pronajmout prostory a kde mohou těžit ze vzájemné blízkosti. Řada organizací zase sponzoruje soutěže a ceny udílené mladým úspěšným firmám. Patří mezi ně i Hellenic Initiative, která získává zdroje od Řeků žijících v zahraničí. Dimitris G. Kalavros-Gousiou je zakladatelem podobné instituce a říká, že pokud se lidé neustále zaměřují na ekonomickou krizi, ničemu to moc nepomůže. Problémy řecké ekonomiky jsou sice příliš velké na to, aby jí mohl tento malý sektor výrazněji pomoci, může ale ukazovat ten správný směr.

Jeremy Downward ze společnosti Alpheus Advisors říká, že v Řecku je patrný „rozkol mezi starou a novou školou“. Země má podle něho dost chytrých a dobře motivovaných mladých lidí, kteří také mají dobrý podnikatelský plán. Jeden ze zmíněných inkubátorů v Řecku založila i nizozemská vláda. Jde o pozoruhodný krok s ohledem na to, že nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem se stal pro Řeky postrachem kvůli jeho tvrdým postojům během jednání o další finanční pomoci. I přesto však nizozemské velvyslanectví se společnostmi jako Heineken vytvořilo na předměstí Atén zmíněný inkubátor a pojmenovalo ho Oranžový háj. I v pátek večer je v Oranžovém háji živo a najdeme v něm hodně mladých lidí, jak pracují na laptopech nebo se účastní porad.

Jednou z nejúspěšnějších nových společností je Neolaia.gr. Tyto stránky se zaměřují na zábavu a volné pracovní pozice na trhu. Mladí podnikatelé říkají, že by sice uvítali nějakou pomoc od vlády, žádnou ale nečekají. Začínají k nim ovšem proudit peníze od soukromých zdrojů a v některých případech i z Evropské unie. Jednou z investičních firem poskytujících kapitál nově vzniklým společnostem v Řecku je Openfund. Zaměřuje se na řecké firmy, které se snaží o průnik na mezinárodní trhy. Tento fond dnes spravuje aktiva ve výši 15 milionů eur a mezi jeho nedávné investice patří Taxibeat, což je firma podobná společnosti Uber. Výhodou Řecka by přitom měli být dobře vzdělaní mladí lidé, kteří mají chuť pracovat a kvůli tvrdým ekonomickým podmínkám nepožadují vysoké odměny.

Mladí podnikatelé jsou si vědomi toho, že prosperity v Řecku nebude dosaženo přes stará odvětví, jako jsou loděnice, produkce olivového oleje a sýrů či turismus. Čelí ale překážkám, které mají kořeny hluboko v minulosti. Stefanos Vasdekis, který je jedním ze zakladatelů společnosti Travelmyth, v této souvislosti říká: „Pokaždé, když jdu na finanční úřad, udělá se mi zle. Opravdu hodně zle.“

Autorkou je Anemona Hartocollisjuly.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

S návratem recese roste v Řecku počet zavíraných obchodů
24.07.2015 9:48
Jorgos Prasinudis provozoval svou opravnu motocyklů v Aténách tři dese...
Pražská burza klesá třetím dnem v řadě; stahují jí finanční tituly
24.07.2015 10:13
Pražská burza poklesem o 0,5 %, když index PX klesá již třetím dnem v...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
13:40ČEZ a Rolls-Royce SMR začnou připravovat první modulární reaktor v Česku
13:17Blíží se další raketový růst? Co od výsledků Netflixu očekávat
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)