Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Už bychom se měli připravovat na další technologický propad

Už bychom se měli připravovat na další technologický propad

17.08.2015 15:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Minimální mzda ve výši 70 000 dolarů ročně. Časově neomezená mateřská dovolená. Nikdo nekontroluje, kolik dovolené si kdo vybral. Roční příspěvek na dopravu ve výši 2 000 dolarů. Každý pátek masáž zdarma. To vše jsou zaměstnanecké výhody, které v posledních měsících zavedly některé velké technologické společnosti. Celé technologické odvětví se žene dopředu, naše chytré telefony nás spojují se světem 24 hodin denně a technologie převrací vzhůru nohama i řadu tradičních odvětví. Valuace technologických firem se dostaly na úrovně, které byly naposledy zaznamenány na vrcholu poslední bubliny před 15 lety. Nejchytřejším investičním tahem posledních deseti let bylo nahrnout všechny peníze do společností jako Apple či Amazon.

Uprostřed všeho toho úspěchu ale najdeme i známky arogance. Jejím symptomem jsou také popsané zaměstnanecké výhody. Valuace rostou na nové rekordy v době, kdy se náklady technologických firem prudce zvyšují a zostřuje se konkurence. Technologie určitě představují cestu do budoucnosti, to ale neznamená, že tuto cestu nebudou doprovázet krachy. A jeden z nich je možná blíže, než se většina z nás domnívá. Je tu totiž řada signálů, že valuace leží už skutečně příliš vysoko. Klíčovým technologickým indexem byl vždy Nasdaq . Ten táhly nahoru firmy jako Google, Amazon, v poslední době se přidal například Netflix, který za poslední rok posílil o 110 %. Na vrcholu technologické bubliny v roce 1999 Nasdaq zdvojnásobil svou hodnotu během pouhých 12 měsíců. V současné době takového extrému ještě nedosáhl, ale není mu zase tak moc vzdálený.

Ještě více přehřátý je trh rizikového kapitálu, na kterém spolu investoři soupeří o to, kdo z nich najde další technologickou hvězdu. V současné době na trhu existuje více než 80 „jednorožců“ – firem, jejichž hodnota přesahuje 1 miliardu dolarů. Tento počet dále roste a například společnost Airbnb už má nyní hodnotu převyšující 2 miliardy dolarů. Uber svou hodnotou dokonce překročil 50 miliard dolarů. Ano, je určitě pravda, že poskytnutí volných místností jako hotelový pokoj a taxikaření na volné noze jsou dobré nápady. Ale hovoříme tu o 50 miliardách dolarů. Nemusíte být Warren Buffett, který se technologickým akciím přestal věnovat, protože jim nerozumí, abyste se domnívali, že valuace se nyní nacházejí opravdu dost vysoko.

Samozřejmě najdeme řadu věcí, které jsou dnes jinak. Podnikatelské modely spojené s internetem jsou mnohem jasnější než v devadesátých letech. Firmy jako Google a Apple generují obrovské zisky. Spotřebitelé jsou ochotni platit za digitální produkty, internet z našeho světa nezmizí a bude od základu měnit fungování řady odvětví od reklamy až po bankovnictví. To ovšem stále neznamená, že na technologiích nemůže vzniknout bublina.

Okázalé zaměstnanecké výhody a odměny jsou známkou toho, že problémy už nastávají. Nic proti starosti o zaměstnance, ale současná situace ukazuje, že konkurenční boj o lidi je tak intenzivní, že si je lze udržet jen neustálým zvyšováním odměn a přidáváním dalších a dalších výhod. Náklady technologických firem prudce rostou s tím, jak se snaží najít další programátory, techniky, vývojáře a marketingové odborníky, kteří by vytvořili další zajímavou aplikaci. Výše nájmu kanceláří v Silicon Valley a San Franciscu se nachází na trojnásobku průměru celých Spojených států. Průměrná mzda tam dosahuje 195 000 dolarů a roste asi 20% tempem ročně.

Podnikání v technologiích už není levné a k tomu se přidává konkurence z jiných odvětví. Fondy rizikového kapitálu financují řadu nových nápadů a to samé činí firmy jako Apple, které sedí na hromadě hotovosti. Každá zajímavá myšlenka okamžitě přiláká řadu kopií. Brutální konkurence tlačí dolů ceny a marže. Pro zákazníky je to dobrá zpráva, ale opak platí pro dlouhou řadu technologických firem, které ještě nedosahují zisku. Je pravda, že technologie budou v delším období vždy slavit úspěch. I kdyby někdo investoval do společnosti Amazon na vrcholu technologické bubliny, dnes by stále vydělával hodně peněz. Investoři se ale musí připravit na to, že na cestě k ziskům je čeká hodně výmolů. A nebuďte překvapeni, pokud se ukáže, že jeden z nich leží právě před námi.

Autorem je Matthew Lynn.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

První srpnové údaje z amerického průmyslu – jedno velké zklamání
17.08.2015 14:42
Po solidním růstu americké průmyslové výroby v červenci dnes přicház...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data