Aktualizováno Po solidním růstu americké průmyslové výroby v červenci dnes přichází studená sprcha. Index průmyslové aktivity z oblasti New Yorku (tzv. Empire State Manufacturing Index) se v srpnu nečekaně otáčí do záporu a to celkem výrazného. Celkový index klesl na -14,92 bodu z červencových 3,86 b., trh přitom očekával růst na 4,5 bodu.
Při detailnějším pohledu na strukturu newyorského reportu se negativní vyznění zveřejněných dat jen prohloubí. Oproti červenci došlo ke zhoršení prakticky u všech ukazatelů. Důležitý index nových zakázek zrychlil svůj propad na minus 15,7 bodu (vs. -3,5 b. v červenci), do záporných hodnot (-14 b.) se z červencových +8 bodů podíval také subindex dodávek zákazníkům. Výrobci též inkasují méně za své výrobky, což negativně dopadá na jejich marže (tuto situaci nezměnilo ani nepatrné snížení nákladů). Na růstové dynamice ubral index zaměstnanosti, který signalizuje pomalejší nabírání pracovníků, kterým se navíc zkrátily úvazky.
Positivní zprávou je pouze výhled do budoucna (pro příštích 6M), hlavní index očekávání se zvýšil na 33,64 b. z červencových 27 bodu. Respondenti průzkumu vidí optimisticky navyšování svých marží, nové objednávky by též měly růst, stejně tak investice a výdaje do technologií.
Dnešní data z New Yorku jsou prvním z regionálních průzkumů průmyslové aktivity za měsíc srpen (další průzkum z regionu Philadelphie bude zveřejněn ve čtvrtek) a investoři z nich radost mít nemohou. Srpnový report poslal hlavní index nejníže od dubna 2009, pokud se podíváme na méně volatilní 3M klouzavý průměr, tak ten se v srpnu nachází na svém minimu od ledna 2013. Americkým výrobcům nepomáhá ani silný dolar, který snižuje konkurenceschopnost jejich zboží, což po devalvaci čínského juanu představuje o to větší exportní překážku. Dnešní údaje mírní optimismus ohledně průmyslového oživení v 2H15 a také snižují šance na zářiové zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. V pohledu do budoucna však zůstávají newyorští průmyslníci překvapivě optimističtí, což by mohlo indikovat, že aktuální propad je pouze krátkodobý.
Dolar po zveřejnění údajů oslabil proti euru o přibližně 0,2 % a dostal se na kurz 1,11 EURUSD, kde se i nadále drží.