Nesnesitelná vedra skončila a s nimi dost možná i okurková sezóna na globálních finančních trzích. S blížícím se koncem prázdnin se totiž dostávají intenzivněji ke slovu témata, která se mohou hrát většinu podzimu. Předně je to otázka úrokových sazeb Fedu a všeho co s tím souvisí - zejména pokud jde o postavení komodit a emerging markets. Ty se přitom mohou potýkat nejen s problémy indukovanými přísnější politikou americké centrální banky, ale mohou je trápit i blížící se parlamentní volby (viz Turecko či třeba Polsko). Dalším globálním makro-tématem pak může být opět Řecko, které sice podle všeho unikne nejhoršímu, avšak s tím, jak se zde rozpadá hlavní vládní strana, mohou stále viset volby ve vzduchu. A konečně všichni budou velmi bedlivě sledovat chování čínského akciového trhu a hlavně jüanu, neboť jeho síla či spíše slabost může ovlivnit přímo či nepřímo většinu trhů, jelikož vzhledem k velikosti čínské ekonomiky a jejímu zapojení do globálního obchodu jsou více či méně exponováni vůči druhé největší ekonomice světa.
Všechna výše uvedená témata se přitom mohou stát velmi zajímavým námětem pro obchodování v tomto týdnu a přinést nečekanou volatilitu. Předně trhy budou čekat na zápis z posledního jednání Fedu, který může být dost zásadní indikací ohledně toho, zda americká centrální banka již v září zvýší úrokové sazby. Takový vzkaz podrobného zápisu FOMC může částečně zaznít a pak je třeba se připravit na to, že komodity a emerging markets nebudou mít z něčeho takového radost. Nutně to však nemusí znamenat katastrofu pro čínský jüan, jehož stabilitu si čínská centrální banka pohlídá intervencemi z obrovských devizových rezerv.
Vzruch pak může přinést i dění na ose Řecko-Německo-MMF. Ve čtvrtek má Řecko zaplatit 3,2 mld. euro, přičemž ještě den předtím má Bundestag hlasovat o tom, zdali Aténám posvětit další úvěrový balík (který by splátku pro ECB spláchnul). Konzervativní němečtí poslanci by však rádi po boku Německa a dalších věřitelů rádi viděli MMF, avšak ten i přes sliby kancléřky Merkelové mlčí. Pokud ovšem fond nebude na palubě věřitelů Řecka, může počet rebelů uvnitř Merkelové strany dále růst. Ukáže-li se ve středu při hlasování, že jich je více než 100, může to být politický problém do budoucna…
Forex
Stabilnější jüan a především vynikající výsledek americké průmyslové výroby za měsíc červenec přece jenom přihrál dolaru zisky, takže se měnový pár EUR/USD tlačil zpět pod hranici 1,11.
Za předpokladu, že Číňané nepřipustí větší volatilitu jüanu (což je náš základní scénář), pak by v první půlce tohoto týdne mohl dolaru přinést skutečně další zisky. Ty mohou být generovány dvěma obavami: za prvé z toho, jak “jestřábí” bude zápis z jednání FOMC a dále jak dopadne hlasování o pomoci Řecku v německém Bundestagu.
Po pátečních datech o HDP, která ukázala, že jsme nejrychleji rostoucí ekonomikou EU, koruna logicky zůstává silná a tudíž přilepena k hranici EUR/CZK 27,0. Intervence ČNB - pokud nějaké proběhly - se ve slabším kurzu nijak neprojevily. Mizivá volatilita na trhu s korunou bude zřejmě přetrvávat, ačkoli v regionu může být třeba vinou slabých emerging markets (rubl, turecká lira) živěji.