Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Buffett, Tepper - jak se legendární investoři vypořádávají s velkými ztrátami?

Buffett, Tepper - jak se legendární investoři vypořádávají s velkými ztrátami?

18.08.2015 15:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři mají za sebou těžký měsíc. Asi polovina akcií z indexu S&P 500 se dostala do medvědího trhu. Ztráty rostou i kvůli poslední asijské „měnové události“. Něco podobného jsme ale už viděli několikrát a ku pomoci nám může být pohled na to, jak se s tím vypořádali dva významní investoři.

Warren Buffett a David Tepper toho nemají mnoho společného. Jeden z nich spravuje diverzifikovaný konglomerát a reinvestuje zisky z pojišťovnictví do obchodovaných akcií i přímých akvizic významných firem. Ten druhý spravuje hedge fond a každý den provádí agresivní obchody. Jednu významnou věc ale společnou mají: Warren Buffett i David Tepper vědí, že zisky jim přináší volatilita a dnešní ztráty jsou zítřejší příležitostí. Jinak řečeno, oba ztratili hodně peněz, aby jich ještě více vydělali.

V létě roku 1998 probíhala měnová krize, která začala na Dálném východě a nakonec byla znát v celé globální ekonomice. Kulminovala devalvací rublu a pádem hedge fondu Long Term Capital. Buffett i Tepper čelili hodně vysokým ztrátám. U prvního investora dosahovaly během zmíněného léta 6,2 miliardy dolarů, a to je opravdu hodně peněz. Zároveň však můžeme říci, že Buffett neprodělal vůbec nic. Důvodem je, že během propadu trhů neprodával. Akcie Berkshire Hathaway klesly z 80 000 dolarů v červnu na 59 000 dolarů v září. Ale ta samá akcie se letos obchodovala za 229 000 dolarů. Buffett věděl, že cena akcií se může měnit, ale jejich hodnota zmíněnými událostmi trvale poškozena není. Po celou dobu tak nic nedělal a na vývoj nereagoval.

David Tepper čelil stejnému vývoji na trzích. Jeho sázky šly rychle proti němu, hodnota jeho fondu byla několikrát dole o více než 20 %. Tepper značně sázel na rozvíjející se trhy a Rusko a tato kombinace na jeho fond velmi těžce doléhala. Během následujících šesti měsíců se ale vše zase spravilo. Tepper dokonce hovoří o tom, že „lidé jeho fond zaplavili penězi ve chvíli, kdy jeho hodnota klesla, protože věděli, že to je dobrá chvíle pro vstup“. Prudké propady trhu jsou podle něj tou nejlepší příležitostí a on je využívá k ještě větší investiční aktivitě. Tuto taktiku použil i o deset let později, kdy zkolabovala banka Lehman Brothers.

Akciové trhy sebou nesou rizikové prémie. V dlouhém období tak akcioví investoři vydělávají asi o 5 % více, než nabízejí bezriziková aktiva. Jde o obrovský rozdíl, ale není to oběd zadarmo. Musíme se totiž vypořádat i s velmi těžkými obdobími. Jak ale ukazují Buffett a Tepper, jsou to právě tato období, kdy vysoké prémie leží přímo za rohem.

Autorem je Joshua M Brown.

Zdroj: The Reformed Broker


Čtěte více:

Turecká lira spadla kvůli politické nejistotě na rekordní minimum
18.08.2015 14:49
Turecká lira se dnes kvůli politické nejistotě v zemi propadla na reko...
Americký realitní sektor vykročil do 2H15 pravou nohou
18.08.2015 14:48
Data ze zámořského stavebního sektoru dnes přináší dobré zprávy. Počet...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
18.08.2015 15:17
Další ze série videokomentářů, zaměřujících se na technické signály, n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data