Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozor na anomálii vysoké volatility a nízkých zisků

Pozor na anomálii vysoké volatility a nízkých zisků

28.08.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři už dlouhé roky slyší, že návratnost je úzce spojená s rizikem. Historický vývoj tento názor v podstatě podporuje. Akciový trh, který prochází většími fluktuacemi než trh dluhopisový, v delším období vynáší více. Vztah mezi rizikem a návratností je také základem řady teorií týkajících se hodnoty finančních aktiv. A tento vztah samozřejmě dává smysl, protože pokud je něco rizikového, lidé si to většinou nekoupí bez toho, aby tím získali možnost velkých zisků.

Jak ale měřit rizikovost nějakého aktiva? Finanční teorie hovoří o tom, že riziko je ovlivněno obecnými faktory. Příkladem je pohyb celého trhu, na kterém je postaven model CAPM. To je nejpoužívanější nástroj a z něj pochází i výraz alfa (návratnost, která je vyšší než návratnost trhu) a beta (návratnost, která odpovídá návratnosti trhu). Tato teorie tvrdí, že můžete diverzifikovat své portfolio tak, že riziko bude ovlivněno pouze tím, jak se hýbe celý trh a ne pohybem jednotlivých součástí portfolia. Pokud například jedna akcie zkolabuje, ale dalších 39 z vašeho portfolia si povede dobře, nebude to mít významný dopad (pokud ona akcie netvoří příliš velkou část portfolia). To znamená, že rizikovost aktiva je dána tím, jak toto aktivum reaguje na pohyb celého trhu.

Se stejným konceptem pracuje většina dalších modelů oceňování aktiv včetně tzv. „multifaktorových“ modelů, které v posledních letech v praxi nahrazují model CAPM. I ostatní modely tedy počítají s tím, že specifické riziko daného aktiva je diverzifikací odstraněno. Je tu ale jeden problém: Tyto teorie nesedí na data. Ta totiž ukazují, že specifické riziko s návratností úzce souvisí. A navíc je tento vztah opačný, než bychom předpokládali. U akcií, které mají vysokou volatilitu, totiž pozorujeme horší návratnost než u akcií ostatních.

Finanční ekonomové si nad popsanou anomálií lámou hlavu už dlouho. Vše začalo v roce 2006, když Andrew Ang, Robert Hodrick, Yuhang Xing a Xiaoyang Zhang přišli s analýzou, která tvrdila: „Akcie s historicky vysokou volatilitou mají velmi nízkou návratnost.“ Tento jev podle nich nelze vysvětlit tradičními teoriemi a o tři roky později zmínění ekonomové navíc uvedli, že na stejné závěry poukazují i mezinárodní data.

Od zveřejnění zmíněné studie zkoušela její zarážející výsledky vysvětlit řada akademiků. Jedni poukazovali na to, že uvedené závěry je těžké využít v praxi. Jiní tvrdili, že krátkodobě sice vysoká volatilita skutečně souvisí s nízkou návratností, v delším období už ale platí, že vysoká volatilita jde ruku v ruce s vyšší návratností. I přesto jsou však původní závěry pro finanční teorii problémem. Ta se zakládá na konceptu efektivity trhů a na tom, že s vyšším rizikem souvisí vyšší návratnost. Minimálně se tedy zdá, že alespoň v krátkém období trhy moc efektivní nejsou. A pokud tuto anomálii nelze odstranit arbitráží, znamenalo by to, že ceny se od fundamentálních hodnot budou odchylovat i v delším období. Naše chápání toho, jak fungují trhy, dokonalé určitě není.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.09.2024
9:54Německo prodalo část podílu v Commerzbank. Italská Unicredit zvažuje, že by se do budoucna dostala přes 10 procent
9:09Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla. Na konci roku u 3 procent?
8:55Trhy zhodnotí debatu a vyhlíží data o inflaci, Evropa zahájí pozitivně  
8:29Tisk: Harrisová zatlačila Trumpa do defenzívy a dokázala se mu dostat pod kůži
7:10Fidelity: „Všude dobře, doma nejlíp“ platí i pro peníze v Asii
6:26MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení změn v představenstvu a dozorčí radě
10.09.2024
22:00Wall Street: Technologie umazávaly nedávné ztráty, zatímco banky potopili jejich šéfové  
18:02Nepříjemné firemní zprávy tlačí dolů akcie, zatímco dluhopisy opět jedou  
17:53Výnosová křivka po dlouhé době v deinverzi. Co na to akcie?
17:22OPEC opět zhoršil výhled pro globální poptávku po ropě, brent klesá pod 70 dolarů za barel
16:04ČNBlog: Mzdová dynamika – Minulost, současnost a budoucnost
15:02Sharma: Ve světové ekonomice začíná nový cyklus, rozvíjející se trhy budou před Spojenými státy
14:26BMW snižuje výhled kvůli vadnému brzdovému systému od Continental, akcie obou firem ztrácí 9 %
14:06Westinghouse, GE Hitachi nebo Rolls Royce. ČEZ do konce roku vybere partnera pro modulární reaktory v Česku
12:55Siegel: Nepřešlapovat kolem snižování sazeb, inflace je fakticky u cíle
11:57Akciím dochází růstová nálada a koruna nevyužila vyšší inflaci  
11:55Harrisová a Trump se v prezidentské debatě poprvé utkají tváří v tvář
10:46Soudní dvůr EU potvrdil firmě Google pokutu v řádu miliard eur za zneužití dominantního postavení
10:46FX Strategie: ECB i Fed sníží sazby o 25 bazických bodů, eurodolar musí být na pozoru před Fedem. Nuda na koruně, aneb stabilizace okolo 25,00 EUR/CZK  
10:34Apple musí Irsku vrátit 13 miliard eur na daních, potvrdil Soudní dvůr EU

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y