Dopoledne byla ve Velké Británii zveřejněna sada cenových indikátorů v čele s indexem spotřebitelských cen. Spotřebitelská inflace se v srpnu meziměsíčně zvýšila v souladu s očekáváním o 0,2 % po 0,2procentním poklesu v červenci.
Na meziroční bázi ceny stagnovaly (viz graf), též v souladu s očekáváním trhu, a oproti červenci klesly o 0,1 p.b. Kýženému růstu cen brání především zlevňující potraviny (-1,2 % y/y) a spotřební zboží (-2 % y/y), přičemž ceny padají také u průmyslových výrobků a hlavně energií (-7,5 y/y), což vzhledem k vývoji cen ropy nepřekvapí. Služby, tvořící téměř polovinu spotřebního koše, naopak o 2,3 % zdražily, což však na odlepení indexu CPI od nuly nestačilo. Pokud se podíváme na jádrovou inflaci (očištěnou o ceny potravin a energií) vidíme za srpen y/y růst indexu o procento, v červenci se jádrový index zvýšil o 1,2 %.
Maloobchodní ceny
Index cen maloobchodníků v srpnu poskočil o půl procenta a překonal očekávání trhu (agentura BBG) nastavená na 0,3procentní růst. Meziročně je hlavní index o 1,1 % výše. Za své zboží si účtovali více především prodejci alkoholu a tabáku (+1,1 % m/m), oblečení (+1,5 %) a vybavení pro domácnost (+1,7 %).
Propad cen ropy, silná konkurence mezi obchodními řetězci a silná libra stlačují inflaci k nule a na tento vývoj reaguje také Bank of England. Ta ve svém srpnovém reportu kvůli zlevňující ropě a posilující libře snížila výhled pro krátkodobý vývoj inflace. Inflace v 4Q15 by tak měla aktuálně činit 0,4 % oproti původně predikovaným 0,7 %.
Výrobní inflace
Index cen výrobců zaznamenal jak na meziměsíční, tak meziroční bázi pokles o 0,4 %, resp. 1,8 procenta. Jádrová výrobní inflace stagnovala. Ceny ve všech hlavních kategoriích výrobků m/m zrychlily tempo svého poklesu, nejvíce zlevnily ropné produkty (-3,2 % m/m, -18,4 % y/y).
Nižší ceny produkce však britským výrobcům alespoň částečně kompenzuje propad cen vstupů, který jde na vrub levné ropě. Náklady v průmyslu se ve v srpnu meziměsíčně snížily o 2,4 % po revidovaném 1,2% poklesu v červenci a to zejména zásluhou levnějších pohonných hmot a výrobního materiálu. Meziročně průmyslníci zaplatili na vstupech o 13,8 % méně. Ačkoliv se tedy ziskové marže průmyslníků dostávají pod tlak, zvýšená dynamika poklesu cen vstupů částečně vyrovnává snížené tržby za prodané výrobky.