Aktualizováno Zářijový průzkum mezi finančními odborníky prováděný německým institutem ZEW ukázal další zhoršení vyhlídek. Index očekávání spadl na 12,1 bodu ze srpnových 25 a zaostal tak za konsensem počítajícím s poklesem na 18,3. Očekávání klesají nepřetržitě už od dubna, hodnocení aktuální situace je ale stále velmi příznivé. V září se dokonce zlepšilo, vyjádřeno indexem na 67,5 bodu. Neutrální hodnota je přitom u obou indexů nula.
Kvůli očekáváním hodnotíme data jako negativní. Podobně jako v případě Německa se zhoršila také očekávání pro celou eurozónu. Příslušný index klesá na 33,3 z 47,6 bodu. Vyhlídky klesly napříč vyspělými ekonomiky, včetně USA, Japonska a Británie.
Průzkum ZEW na jednu stranu ukazuje, že ekonomika je podle respondentů ve stále lepší kondici. Na druhou stranu ale roste pesimismus do budoucna. Index očekávání je v tomto případě namířen na šestiměsíční horizont. Z hlavních průzkumů je ZEW tím, kde lze rostoucí skepsi spatřit nejlépe. Příliš dobře to ale nevypadá ani z čísel institutu Ifo, jehož složka očekávání se nachází jen mírně nad neutrální hodnotou. PMI, jež je zaměřeno na aktuální situaci, naposledy překvapilo pozitivně.
Horší vyhlídky spojujeme s tím, že německá ekonomika už nemá mnoho prostoru pro další zrychlování, a také s novými riziky. Ta přicházejí z vyspělých i rozvíjejících se ekonomik. Ačkoli čínské zpomalení by na ekonomiku mělo dolehnout relativně málo, toto téma je spojeno s velkou nejistotou. Ve hře je stále čínské tvrdé přistání, které by s sebou strhlo celý region a podepsalo se na poptávce pro německý exportně zaměřený průmysl. Respondenti evidentně méně věří i růstu vyspělé části světa.
Co se týče našeho názoru, nebyli bychom na německé vyhlídky až tak negativní. Stále je tu slušná šance, že Čína skrze hospodářskopolitickou podporu větší zpomalení odvrátí, navíc jsou tu levnější komodity a potenciál k oslabení eura. Předpokládáme solidní spotřebitelskou poptávku ze samotného Německa, ale relativně dobře by si měla vést poptávka i v jiných západních zemích.
Detaily zářijového průzkumu ZEW dále ukazují, že respondenti posunuli níž očekávání u krátkodobých úrokových sazeb, a to hlavně v případě Japonska. O něco víc věří v posilování dolaru a zlepšili názor na japonský jen. Naopak od švýcarského franku čekají oslabování vůči euru. Optimismus na akcie trvá a dál sílí. Přesvědčení o růstu rostlo napříč hlavními indexy. Názory na jednotlivé sektory se však paradoxně spíše zhoršovaly. Negativní jsou Němci v průzkumu hlavně na utility, banky a pojišťovny, naopak věří v růst výrobců spotřebního zboží, IT a firem ze stavebního sektoru.
