Aktualizováno Index průmyslové aktivity sestavovaný filadelfským Fedem se v září propadl na -6 bodů ze srpnových 8,3. Trh byl naladěn na mírnější pokles na +5,9 bodu a jde tedy o nepříjemné překvapení. Není bohužel první, neboť v úterý přišel ještě o poznání horší výsledek z New Yorku. Na rozdíl od newyorského průzkumu však u toho dnešního z Filadelfie nevypadají tak špatně další podrobnosti. Ačkoli hlavní index značně propadl a naznačuje pokles aktivity za září, dílčí indexy takové zhoršení nevykazují.
U nových objednávek došlo ke zlepšení - v září jich přicházelo o něco víc než před měsícem. Dodávky zákazníkům zpomalily jen nevýrazně. Indexy týkající se trhu práce vyznívají spíše příznivě, když zrychlilo nabírání zaměstnanců, přestože se o něco zkrátil průměrný úvazek. Cenový vývoj není pro průmyslové firmy úplně příznivý, neboť hlásí pokles cen produkce. Na rozdíl od předchozích měsíců se ale aspoň zastavil nárůst cen vstupů, za čímž lze hledat především levnější komodity. Kde v září došlo k citelnému zhoršení, jsou vlastně jen rozpracované zakázky, které ubývaly vyšším tempem. U indexů sledujících šestiměsíční výhled respondentů vidíme spíše zlepšování.
Na otázku, jak bude asi vypadat výroba za celý třetí kvartál oproti tomu druhému, firmy s mírnou převahou odpovídaly, že vzroste. Poměr firem, které čekají zrychlení, je přitom prakticky stejný jako těch, které předpokládají pomalejší růst.
Ačkoli detaily zprávy z Filadelfie nejsou úplně špatné, dostáváme nepříjemné překvapení už z druhého důležitého regionu. Pro září sice stále vyhlížíme obnovení růstu amerického průmyslu, ale indikátory aktivity optimismus trochu brzdí. Zároveň varují, že se dalšího poklesu může dočkat klíčový index ISM.
Reakce finančních trhů na dnešní data bude minimální hlavně kvůli tomu, že se čeká na daleko důležitější událost a to večerní rozhodnutí Fedu o sazbách.
