Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaká bude návratnost akciového trhu v následujících pěti letech?

Jaká bude návratnost akciového trhu v následujících pěti letech?

14.10.2015 17:45

JPMorgan přichází každé čtvrtletí s hezkým grafickým sumářem dění na trzích. Podle mne je to dobré čtení pro každého, koho nezajímají jen aktuální pohyby tržních větrů, ale i stálejší vodní proudy. Ty sice nejsou tak vidět, ale v delším období hrají rozhodující roli. Jako to z této perspektivy nyní vypadá na amerických trzích? A co současná čísla říkají o budoucnosti?

Trh je s valuacemi slabě pod historickým standardem


Díky JPMorgan se můžeme podívat na celou řadu aktuálních a historických valuačních měřítek. Graf se věnuje hlavně PE a my z něj vidíme, že současná valuace se pohybuje mírně pod dlouhodobějším průměrem. V grafu to sice vyznačeno není, ale jasně vidíme i to, že PE kolem 15 funguje jako poměrně silná valuační rezistence. Z tohoto pohledu není překvapivé, že výlet, který si PE v roce 2014 udělalo nad tuto hranici, zase poměrně rychle skončil.

Americká ekonomika nyní trochu překvapivě zpomaluje. I kdyby šlo jen o přechodný efekt zásob, z hlediska krátkodobého výhledu žádný faktor, který by PE posouval výrazně výše, nevidím. Zvedání sazeb sice škody páchat nemusí (vlastně by nemělo), ale zvyšovat PE asi také nebude. V tom nejlepším případě si tak můžeme přát, aby PE dále neklesalo. Přání to také není nerealistické, stačí „jen“, aby se výrazně nezhoršovala situace v Číně, či nevypadl nějaký kostlivec z globální ekonomické skříně, či nepřiletěly nějaké černé labutě:

Akcie 1.png

Pokud bychom chtěli rozšířit pohled na valuace za hranice dané jednoduchým PE, můžeme využít v grafu zahrnutou tabulku. Populárním nástrojem medvědů je už dlouho tzv. Shillerovo PE, nazývané CAPE. Medvědím způsobem ho lze ale použít pouze, pokud je současné CAPE srovnáváno s velmi dlouhodobým průměrem. Pokud použijeme průměr 25letý, jsme nyní pod ním.

Valuačním měřítkem je i dividendový výnos. Jde jen o obrácené PE korigované o takzvaný výplatní poměr – poměr dividend a zisků. Tento výnos se nyní pohybuje nad 25letým průměrem, což znamená, že trh je nyní o něco levnější než dlouhodobější standard. Podobný signál jako PE a dividendový výnos pak vysílá i poměr tržní ceny akcií a jejich účetní hodnoty. Ten se nyní pohybuje kolem 2,4 a dlouhodobý průměr je téměř na třech.

Poslední v řadě je takzvaný EY spread. EY je zkratka pro ziskový výnos, což není nic jiného než obrácené PE. Tento poměr zisku k ceně můžeme vnímat jako určitou obdobu výnosu dluhopisů (i když se pro toto užití nabízí spíše dividendový výnos). V posledním řádku tabulky pak vidíme, jak vypadá současný a historický rozdíl mezi EY a výnosy korporátních dluhopisů s ratingem Baa. EY je nyní 1,5 procentního bodu nad výnosem dluhopisů. Historický standard je přitom na mínus 0,6 procentního bodu (tj., standardem je, že EY je pod výnosy dluhopisů). Jak ale naznačuji v poznámce*, jako silný indikátor podhodnocenosti akcií bych toto určitě nebral.

Současné PE a budoucí návratnost

Z hlediska řady valuačních měřítek se tak nyní pohybujeme v oblastech, které nejsou nijak nízko, ale také už jsme naštěstí pryč z teritoria optimismu hraničícího s euforií. Rozhodující roli by tak při cenových pohybech akcií měly hrát zisky (na ty se podíváme příště). Možná ale existuje mnohem jednodušší způsob, jak odhadnout další vývoj. Naznačují ho následující dva grafy (hlavně ten druhý).

Akcie 2.png

Z druhého grafu je jasné, že existuje poměrně silná závislost mezi PE a návratností trhu v následujících pěti letech. Proložená úsečka a současné PE naznačují, že bychom se měli těšit roční návratnosti nad 10 %. Což je podle mne velký optimismus. Můžeme si ale také všimnout, že v grafu je alternativní skupina bodů, které při současné valuaci implikují cca nulovou návratnost. Podobné úvahy nelze samozřejmě přeceňovat, ale i s ohledem na délku současné rally se stále více obávám, že tyto body budou blíže pravdě.


*Logika standardní úvahy je prostá: Čím vyšší je akciový, respektive ziskový výnos relativně k výnosům dluhopisů, o to jsou akcie „atraktivnější“. Jejich ceny jsou totiž „příliš“ nízko a jejich výnosy tak „příliš“ vysoko (či ceny dluhopisů příliš vysoko a jejich výnosy příliš nízko). Zejména v pokrizových letech je přitom porovnávání výnosů korporátních dluhopisů s různými výnosy u akcií poměrně populární. Je to do značné míry i důsledkem toho, že QE modelově působilo v první řadě na bezriziková aktiva, poté na korporátní dluhopisy a pak na ještě rizikovější aktiva, včetně akcií. V praxi tak už léta slyšíme, že akcie jsou relativně k dluhopisů podhodnocené. Celá věc je ale složitější – na ceny akcií nepůsobí jen bezrizikové sazby a rizikové prémie (obojí ovlivňuje QE), ale i růstový výhled. Z mého pohledu je tak pro pokrizový Nový normál typické, že se akcie zdají být vůči dluhopisům podhodnocené (na rozdíl od dluhopisů je totiž táhne dolů utlumenější výhled).


Čtěte více:

Výsledky Wells Fargo ve 3Q - banka splnila očekávání Wall Street, přesto v pre-marketu ztrácí
14.10.2015 14:12
Banka Wells Fargo právě před pár minutami zveřejnila svoje výsledky za...
Výsledky JP Morgan (DIP) v 3Q15 (komentář analytika + investiční doporučení)
14.10.2015 14:27
Americká banka JP Morgan (DIP) hospodařila ve 3Q se ziskem 6,8 mld. U...
Výrobní ceny v USA překvapivě prudce padají
14.10.2015 14:48
Index cen výrobců v USA se za září snížil o 0,5 procenta oproti konsen...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.04.2025
22:46Trump oznámil cla a obrátil trhy: 10% plošně, 20 % EU, 24 % Japonsko, 34 % Čína,…
22:02Akcie zakončily obchodování v den T v kladných hodnotách, ale...  
20:02Jan Bureš: Plošná cla by pro Česko znamenala okamžitý propad HDP. O kolik?
17:28Opět „přechodné“ inflační tlaky a trhy během recese
17:03Vývoz z ČR do USA loni stoupl asi o pětinu, po sedmi letech byl vyšší než dovoz
17:01Wall Street přešlapuje na místě, když stáhla úvodní manko  
16:21Europoslanci: Obchodní válka s USA nikam nevede, zaměřme se na digitální giganty
15:53Tesle klesl čtvrtletní odbyt o 13 procent, čekal se lepší výsledek
14:59Německý správce aktiv DWS dostal pokutu 25 milionů eur za tzv. greenwashing
14:10Prodej aut v USA v prvním čtvrtletí vzrostl, zřejmě i kvůli chystaným clům
13:47NET4GAS, s.r.o.: Jmenování Michala Slabého do funkce jednatele společnosti
13:02Bloomberg: Celním hrozbám by měly v Evropě nejlépe vzdorovat španělské akciové tituly
11:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:46Bílý dům připravuje odhad nákladů na ovládnutí Grónska
11:32Reciproční cla sníží export z Německa do USA o méně než tři procenta, očekává Ifo
11:11Trumpova cla budou nejrozsáhlejším obchodním omezením USA za více než století a startují novou éru rizik pro globální ekonomiku
11:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:39Jak se trhy vyrovnají s další várkou cel? Nervozita bude provázet evropské i americké obchodování  
10:00Guvernér BOJ: Dopad nových amerických cel na světový obchod může být obrovský
9:43ČSÚ: Deficit veřejných financí loni klesl na 2,2 procenta HDP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách